درمان زنبور گزیدگی چطور انجام می شود؟
 زنبور گزیدگی گاهی منجر به بروز مشکلات جدی می شود که نیاز به اقدامات اورژانسی خواهد بود. در ادامه به برخی از این اقدامات درمانی اشاره می شود.

 درمان زنبور گزیدگی

دکتر بنفشه تمیزی‌فر، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، با بیان اینکه بیشتر موارد زنبورگزیدگی در منزل با مراقبت‌های اولیه قابل درمان است، گفت: اگر در مواردی از زنبورگزیدگی علائمی چون تورم لب‌ها، گزگز کردن دست‌ها، افت فشارخون و سرگیجه، تنگی نفس شدید و بیهوشی رخ دهد، فرد باید به اورژانس مراجعه کند. در این صورت فرد به اصطلاح پزشکی دچار شوک آنافیلاکسی Anaphylaxis می‌شود.

اگر فردی دچار این شوک شود در دفعات بعد زنبورگزیدگی باید قبل از مراجعه به اورژانس، یک دهم سی سی آمپول اپی‌نفرین که نوعی آمپول زیرپوستی است، تزریق کند. به یاد داشته باشیم این آمپول خطرناک است و نباید در همه موارد زنبور گزیدگی استفاده شود.

* آنافیلاکسی یا بیش‌دفاعی Anaphylaxis : یک واکنش آلرژیک جدی است که به طور ناگهانی آغاز می‌شود و می‌تواند منجر به مرگ گردد.[۲] آنافیلاکسی معمولاً با علایمی همچون ضایعات جلدی، خارش، تورم گلو و افت فشار خون همراه است. دلایل معمول آنافیلاکسی شامل نیش حشرات، مواد غذایی و داروهاست.

بیشتر بدانید : علت مرگ پریسا خدری ژیمناستیک کار جوان داروی اپی نفرین بود؟


در صورت عدم بروز علائم فوق، گزیدگی با تورم و درد شدید همراه است که برای تسکین و درمان آن ابتدا باید نیش زنبور از محل خارج شود و برای رفع التهاب از کمپرس یخ استفاده کرد. همچنین برای جلوگیری از خارش و حساسیت ، آنتی هیستامین‌ها مثل لوراتادین مصرف شود. برای تسکین درد استفاده از استامینوفن یا بروفن توصیه می‌شود.

زنبور,نیش زنبور,زنبور گزیدگی

برای پیشگیری از عفونت‌های ناشی از گزیدگی توصیه می شود محل گزیدگی با آب و صابون شسته شود و فردی که بیش از ۱۰ سال از زدن واکسن کزازش می‌گذرد، حتما این واکسن را تزریق کند.

روش حساسیت زدایی نیش زنبور در افرادی که در تماس زیاد با زنبور هستند و احتمال گزیدگی در آن‌ها بالا می‌رود و دچار شوک آنافیلاکسی می‌شوند، انجام می‌شود. در این روش از مقادیر خیلی کم رقیق شده نیش زنبور به بدن فرد تزریق می‌شود و آرام آرام مقدار دز آن را بالا می‌برند تا بدن دیگر به نیش واکنش نشان ندهد و واکسینه شود.


بیشتر بدانید : با زنبور گزیدگی چه كنیم؟

بیشتر بدانید : آلرژی به نیش زنبورها

بیشتر بدانید : چگونه علائم نیش و گزیدگی انواع حشرات را تشخیص دهیم؟


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : isna.ir