درمان فراموشی و تقویت حافظه با این اقدامات
 چند عامل موثر در تقویت حافظه در این مطلب بیان ی شوند

 تقویت حافظه با چند اقدام ساده و مهم

تقویت حافظه اهمیت زیادی دارد و عوامل مختلفی به تقویت حافظه کمک می کنند. در این مطلب به برخی عوامل مهم و موثر برای تقویت حافظه اشاره می شود.

از مغز خود استفاده کنید
sharp_brain_woman_in_art_gallery.jpg

استفاده از مغز می تواند به بهبود حافظه کمک کند. افرادی که در فعالیت های چالش برانگیز ذهنی فعال تر هستند، حافظه بهتری دارند. برای بهبود حافظه می توانید این اقدامات را انجام دهید:

 • کتاب بخوانید
 • در سخنرانی ها و جلسات مختلف شرکت کنید
 • رادیو گوش کنید
 • بازی های فکری انجام دهید
 • به تماشای موزه بروید
 • زبان دوم یاد بگیرید


فعالیت های متفاوت انجام دهید
sharp_brain_blindfolded_woman_and_pinata.jpg

بررسی ها نشان داده اند که به چالش کشیدن مغز و انجام فعالیت های متفاوت به مغز کمک می کنند و عملکرد آن را بهبود می بخشند. از آنجایی که حواس پنج گانه شما نقش مهمی در یادگیری دارند، از آنها برای تمرین دادن مغز کمک کنید. به عنوان مثال اگر راست دست هستید، بعضی کارها را با دست چپ خود انجام دهید، از مسیر متفاوت سر کار بروید و در هنگام غذا خوردن چشم هایتان را ببندید و سعی کنید از روی بوی آن غذا را تشخیص دهید.


ورزش کنید
sharp_brain_man_stretching.jpg

ورزش کردن، به ویژه تمرین هایی که ضربان قلب را افزایش می دهد، مانند پیاده روی یا شنا، بر روی مغز هم تاثیر می گذارند. متخصصین در مورد علت این مسئله مطمئن نیستند، اما به هرحال فعالیت جسمی گردش خون به سمت مغز را افزایش داده و به این ترتیب ارتباط بین سلول های مغز را بهبود می بخشد. رضایت از فعالیت های جسمی می تواند به بهبود حافظه، تخیل و حتی توانایی انجام برخی فعالیت ها کمک کند.


رژیم غذایی سالم قدرت مغز را بهبود می بخشد
sharp_brain_salmon_and_vegetables.jpg

به مغز خود کمک کنید و غذاهایی را انتخاب کنید که برای قلب و اندازه دور کمرتان خوب هستند. چاقی در میانسالی احتمال ابتلا به زوال عقل در سنین بالا را تا دو برابر افزایش می دهد. کلسترول بالا و فشار خون بالا نیز عواملی هستند که احتمال ابتلا به زوال عقل را افزایش می دهند. این نکات ساده و مهم را در نظر بگیرید:

 • به جای سرخ کردن غذاها آنها را در فر بپزید یا آب پز کنید

 • به جای استفاده از چربی هایی مانند خامه و چربی های همراه با گوشت قرمز، توصیه می شود از روغن های دانه ها، آجیل ها و روغن زیتون استفاده کنید.

 • میوه ها و سبزی های رنگارنگ بخورید

 • ماهی بخورید


مراقب نوشیدنی های خود باشید
sharp_brain_men_toasting_with_beer.jpg

می دانید که نوشیدن بیش از حد الکل بر روی قضاوت، تکلم، حرکات و حافظه تاثیر می گذارد، به علاوه نوشیدن الکل می تواند تاثیرات طولانی مدت داشته باشد. نوشیدن الکل در طولانی مدت باعث کوچک شدن قسمت قدامی مغز می شود و این آسیب برای همیشه باقی می ماند، حتی اگر نوشیدن الکل را ترک کنید.


بازی های کامپیوتری انجام دهید
sharp_brain_man_playing_video_game.jpg

بسیاری از بررسی ها نشان داده اند که بازی های کامپیوتری بخش هایی از مغز را تحریک می کنند که کنترل کننده حرکات، حافظه، برنامه ریزی و مهارت های حرکتی است. اما باید در میزان این بازی ها حد اعتدال رعایت شود.


موسیقی مغز را تقویت می کند
sharp_brain_woman_playing_violin.jpg

کار با یک آلت موسیقی در سنین پایین به تفکر بهتر در سنین بالا کمک می کند. موسیقی عملکرد مغز را بهبود می بخشد، به علاوه هماهنگی دست ها را نیز بهبود می بخشد. همچنین موسیقی باعث شادی روح شما شده و برای شروع یادگیری آن هیچوقت دیر نیست.


دوست جدید پیدا کنید
sharp_brain_group_of_friends.jpg

با افراد مختلف ارتباط برقرار کنید. صحبت کردن با دیگران در واقع به تقویت مغز کمک می کند. در محل کار، در بین همسایه ها یا در ارتباطاتی که در بیرون خانه دارید دوست جدید پیدا کنید. بررسی ها نشان داده اند فعالیت های اجتماعی به تقویت ذهن کمک می کنند. بنابراین در کلاس های مختلف شرکت کنید و با دوستان قدیمی خود تماس بگیرید.


آرامش خود را حفظ کنید
sharp_brain_woman_doing_yoga.jpg

استرس زیاد به ماده خاکستری مغز آسیب می زند، ماده خاکستری حاوی سلول هایی است که اطلاعات را ذخیره و پردازش می کنند. اقداماتی که می توانید برای حفظ آرامش خود انجام دهید، عبارتند از:

 • نفس عمیق بکشید
 • کارهایی انجام دهید که به خندیدن شما کمک می کنند
 • موسیقی گوش دهید
 • مدیتیشن یا یوگا امتحان کنید
 • با اطرافیان و دوستان خود صحبت کنید


تاثیر خواب بر مغز
sharp_brain_man_sleeping.jpg

قبل و بعد از اینکه چیز جدیدی یاد گرفتید، به اندازه کافی بخوابید. به یاد داشته باشید قبل و بعد از یادگیری نیاز به خواب دارید. زمانی که کاری را با خستگی شروع می کنید، تمرکز برایتان سخت خواهد بود. وقتی بعد از یادگیری یک مطلب جدید می خوابید، مغز اطلاعات جدید را دسته بندی می کند و به این ترتیب بعدها اطلاعات را راحت تر به خاطر می آورید. استراحت شبانه بهترین کمکی است که می توانید برای بهبود حافظه و خلق و خو انجام دهید. بزرگسالان به 7 تا 8 ساعت خواب شبانه احتیاج دارید.


کمک کننده های حافظه
sharp_brain_woman_writing_in_journal.jpg

هر چیزی به مرور زمان فرسوده می شود. با افزایش سن ممکن است مسائل را به راحتی قبل به خاطر نیاورید که یک امر طبیعی و بخشی از افزایش سن است. در این شرایط برای کمک به خود اقدامات زیر را انجام دهید:

 • مسائل را یادداشت کنید
 • از تقویم و تجهیزات هشدار دهنده استفاده کنید
 • هر زمان بر روی یک فعالیت تمرکز کنید
 • مسائل جدید را مرحله به مرحله یاد بگیرید


با اسم ها بازی کنید
sharp_brain_adults_talking_at_party.jpg

اگر در به خاطر آوردن اسم دیگران مشکل دارید می توانید در زمان صحبت کردن با افراد اس شخص را تکرار کنید، می توانید این کار را در ذهن خود انجام دهید. یا می توانید تصویر یا عبارتی درست کنید که متناسب با اسم فرد باشد.

بیشتر بدانید : بهبود حافظه با حرکات دست!

بیشتر بدانید : خوراکی های موثر برای تقویت حافظه

بیشتر بدانید : تقویت حافظه کوتاه مدت با چند گام موثر

بیشتر بدانید : ورزش و تقویت حافظه

بیشتر بدانید : 10 روش تقویت حافظه

بیشتر بدانید : 7 بازی فکری که شما را باهوش تر می کند


تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ