خطرات مصرف عطر و ادکلن که تاکنون نشنیده اید!
 همه ما تمایل زیادی به استفاده از عطرها و ادکلن ها و خوشبو کننده های مختتلف داریم، اما بهتر است بدانید استفاده بیش از اندازه از این خوشبو کننده ها چه خطراتی برای سلامت دارد

عطر و ادکلن ها چه خطراتی برای سلامت شما دارند؟

پیش از این که عطر جدید خود را روی لباس خود اسپری کنید، شاید بهتر باشد دوباره فکر کنید. بیشتر عطرها از مواد سمی و مصنوعی درست می شوند که می توانند به سلامت انسان آسیب وارد کنند. در شرایطی که انسان ها هزاران سال است که از روغن های اساسی گیاهان دارویی، گل ها و مواد طبیعی دیگر برای خوشبو کردن خود استفاده می کنند، برخی تولیدکنندگان عطر استفاده از مواد مصنوعی ارزان و سمی که می توانند زمینه ساز بروز مشکلات سلامت شوند را در دستور کار خود قرار داده اند.

 باید به این نکته توجه داشته باشید که عطرها به محصولات دیگر مانند پاک کننده ها، نرم کننده های لباس، خوشبوکننده های هوا و شمع های معطر نیز اضافه می شوند که بسیاری از آنها می توانند برای سلامت انسان مضر باشند.

نتایج کنار گذاشتن محصولات معطر شاید شما را شگفت زده کند. در ادامه با برخی فواید سلامت این کار بیشتر آشنا می شویم.


مشکلات تنفسی بر اثر مصرف عطر

بنزآلدهید، بنزیل استات، اتانول، اتیل استات و لینالول که در بیشتر عطرها یافت می شوند با تحریک و اختلالات دستگاه تنفسی پیوند خورده اند.


سردرد

مواد شیمیایی مانند بنزیل الکل و متیلن کلراید از جمله مواد شناخته شده ای هستند که می توانند به بروز سردرد منجر شوند.


مشکلات در خلق و خو

مطالعات نشان داده اند که متیلن کلراید می تواند موجب تحریک پذیری شود.


مشکل در هماهنگی ماهیچه ای
ادکلن

بنزیل الکل و اتانول می توانند موجب گرفتگی های ماهیچه ای و عدم هماهنگی شوند.


اختلال در حس بویایی

کنار گذاشتن محصولات معطر می تواند به بهبود شرایط بویایی شما منجر شود. برخی مواد شیمیایی در عطرها می توانند به بروز اختلال در حس بویایی منجر شوند.


درد

بسیاری از مواد شیمیایی موجود در عطرها با درد پیوند خورده اند. بنزیل آلدهید با شکم درد پیوند خورده، در شرایطی که بنزیل الکل و متیلن کلراید با سردرد مرتبط هستند.


خطر آسیب کلیوی یا کبدی

اتیل استات با آسیب کلیوی و کبدی پیوند خورده است.


افسردگی یا اضطراب

اتانول و لینالول می توانند در سیستم عصبی مرکزی اختلال ایجاد کنند که ممکن است با احساس افسردگی یا اضطراب در ارتباط باشد.


خطر بیماری مغزی

استون و بنزیل الکل با بروز اختلال در سیستم عصبی مرکزی پیوند خورده اند. برخی مواد شیمیایی موجود در عطرها با اختلال نقص توجه، بیماری آلزایمر، زوال عقل، بیماری ام‌اس و بیماری پارکینسون مرتبط هستند.


 خطر سرطان

بسیاری از عطرها حاوی مواد سرطان‌زا هستند که از آن جمله می توان به بنزیل استات، لیمونن، و متیلن کلراید اشاره کرد. بنزیل استات با یکی از مرگبارترین انواع سرطان یعنی سرطان پانکراس پیوند خورده است.


بیشتر بدانید : خوشبوکننده‌های هوا چه مضراتی برای بدن دارند؟

 بیشتر بدانید : آیا استفاده از عطر بر روی گردن و مچ ‌دست خطرناک است؟


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : asriran.com