مهم ترین اشتباهات در زمان مصرف دارو
 مصرف دارو در زمان بیماری و طبق تجویز پزشک ضروریست، با این حال مصرف دارو قواعدی دارد که باید رعایت شود، در ادامه رایج ترین اشتباهات در زمان مصرف دارو بیان می شوند

 اشتباهات رایج در زمان مصرف دارو

یکی از بهترین راهکارها برای کاهش پیامدهای اشتباهات دارویی آگاهی از داروهای مصرفی و عوارض جانبی احتمالی آن هاست.روزنامه تایمز به هفت اشتباه دارویی رایج اشاره کرده که برای حفظ سلامتی رعایت آن‌ها ضروری است:


تداخل دارویی

مصرف دو داروی متضاد با یکدیگر می‌تواند فرد را بیمار کند. تداخل این داروها در بدن اثربخشی هر دو دارو را کاهش می دهد و حتی با عوارض جانبی جدی همراه است.


مصرف دارو بدون دانش کافی

لازم است بیمار هنگام دریافت نسخه دارویی جدید یا مصرف داروی بدون نسخه اطلاعات کافی درباره چگونگی مصرف دارو و عوارض جانبی آن به دست آورد.


مصرف دوز بالای دارو

بیمار باید داروی تجویزی را فقط به میزان توصیه شده از سوی پزشک مصرف کند. مصرف دوز بالایی از دارو ممکن است با خطرات جدی برای کبد همراه باشد و حتی بدن را با عوارض جانبی دیگر مواجه کند. افزون بر این، احساس منگی، گیجی، درد قفسه سینه، استفراغ و اسهال از دیگر مشکلات احتمالی است.


مصرف نامنظم دارو

بیمارانی که داروی خود را به طور مرتب مصرف نمی‌کنند سلامت خود را به خطر می‌اندازند. به ویژه مصرف داروهای افسردگی، استروئیدها و رقیق کننده‌های خون نباید فراموش شود.


ترکیب اشتباه دارو با مواد غذایی

ترکیب اشتباه مواد غذایی با یک دارو می‌تواند در روند جذب دارو در معده خلل ایجاد کند. برخی از داروها را باید ناشتا و برخی دیگر را پس از وعده غذایی مصرف کرد. نادیده گرفتن این جزئیات کوچک از اثربخشی دارو می‌کاهد.


خودتجویزی

تجویز خودسرانه دارو اشتباه رایج بیشتر افراد است. بیمار بر اساس علایم بیماری را تشخیص می دهد و دارو مصرف می‌کند که در اغلب مواقع تشخیص اشتباه است و مشکل‌ساز می‌شود چرا که بسیاری از امراض علایم مشابه دارند و تنها پزشک متخصص قادر به تشخیص صحیح بیماری است.


مصرف داروهای تجویزیِ دیگران

این تصور وجود دارد که داروی تجویزی برای یک عارضه مشابه، در تمامی بیماران یکسان است. به طور مثال لزوما یک نوع داروی فشار خون برای دو بیمار مبتلا به این عارضه تجویز نمی‌شود. پزشک بر اساس سن و شرایط دیگر اقدام به تجویز دارو می‌کند.


بیشتر بدانید : اگر مثل نقل و نبات دارو مصرف میکنبد بخوانید

بیشتر بدانید : نوشیدنی هایی که دارو ها را بی اثر می کنند

بیشتر بدانید : داروهایی که هیچوقت نباید با الکل مصرف شوند


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: khorasannews.com