آیا تبخال زدن با بیماری ام اس در ارتباط است؟
تبخال برای همه ما یک زخم ناخوشایند است که طی چند روز برطرف می شود، اما محققان نوعی ارتباط بین ویروس تبخال با بیماری ام اس پیدا کرده اند که در ادامه به آن پرداخته می شود

ارتباط تبخال و بیماری ام اس چیست؟

محققان دریافتند یک گونه شایع از ویروس تبخال ممکن است در ابتلا به بیماری ام اس نقش داشته باشد.

بیشتر بدانید : بیماری ام اس چیست؟ + علائم ام اس

بیشتر بدانید : درمان سریع تبخال با چند روش خانگی

 در این مطالعه، محققان خون حدود ۸۷۰۰ بیمار مبتلا به ام اس و گروه کنترل متشکل از بیش از ۷۲۰۰ نفر را که فاقد بیماری ام اس بودند بررسی کردند. آنها در جستجوی یافتن آنتی بادی های علیه پروتئین های دو گونه (A و B) ویروس تبخال ۶ (HHV-۶) بودند که با بیماری ام اس مرتبط است.

بیماران مبتلا به ام اس در مقایسه با گروه کنترل، ۵۵ درصد بیشتر دارای آنتی بادی های علیه پروتئین HHV-۶A بودند.

محققان موسسه کارولینسکا سوئد مشاهده کردند ریسک ابتلا به بیماری ام اس، در افراد مبتلا به عفونت HHV-۶A، بیش از دو برابر بود. هر چقدر در زمان شناسایی این ویروس در خون، فرد جوان تر باشد، ریسک ابتلا به ام اس در آینده بیشتر می شود.

بیماری ام اس، یک بیماری خودایمنی است که بر سیستم اعصاب مرکزی تاثیر گذاشته و موجب ضعف، مشکلات حرکتی و رعشه می شود. هنوز علت این بیماری نامشخص است اما یک نظریه این است که ویروس سیستم ایمنی را فریب می دهد تا به بافت بدن خودش حمله کند.

اگرچه در تحقیق قبل ارتباط HHV-۶ با بیماری ام اس مشخص شده بود، اما بین گونه های ۶A و ۶B تمایزی قائل نشده بودند. محققان در این تحقیق توانستند پی ببرند که گونه ۶A تاثیرگذار است.

محققان معتقدند ۸۰ درصد کودکان تا قبل از سن ۲ سالگی آلوده به ویروس HHV-۶ می شوند و بسیاری از آنها دارای آنتی بادی های علیه آن در ادامه زندگی شان هستند.


بیشتر بدانید : خوراکی های مفید برای درمان تبخال

بیشتر بدانید : چگونه می توان از ابتلا به تبخال جلوگیری کرد؟

بیشتر بدانید : علایم بازگشت و عود بیماری ام اس


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: mehrnews.ir