خطر مرگ ناگهانی بر اثر اختلال در خواب
طبق تحقیقات اخیر آپنه خواب می تواند خطر بروز مرگ ناگهانی را دو برابر افزایش دهد

اختلال در خواب می تواند خطر مرگ ناگهانی را افزایش دهد

تحقیقات جدید نشان می‌دهد آپنه خواب که در آن مجراهای هوایی فرد در طول خواب بارها مسدود شده و باعث قطع تنفس می‌شود، ممکن است خطر ابتلاء به فشار خون بالا، بیماری عروق کرونر و نارسایی احتقانی قلب را هم افزایش دهد.

برای این مطالعه، تیمی از محققان دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا ۲۲ مطالعه را بررسی کردند که شامل بیش از ۴۲۰۰۰ بیمار در سراسر جهان بود. بررسی آنها نشان داد که افراد مبتلا به آپنه انسدادی خواب بیشتر در معرض خطر مرگ ناگهانی قرار دارند و با افزایش سن این خطر افزایش می‌یابد.

تحقیقات نشان می‌دهد که این عارضه می‌تواند تهدیدی برای جان فرد باشد.

وقفه‌های مکرر در تنفس در آپنه خواب، اکسیژن رسانی به سلول‌ها را قطع می‌کند که می‌تواند منجر به عدم تعادل آنتی اکسیدان‌ها در بدن شود. به گفته محققان، این عدم تعادل به سلول‌ها آسیب می‌رساند و ممکن است روند پیری را تسریع کرده و منجر به بروز بسیاری از مشکلات سلامت شود.

به گفته محققان، فشار مداوم مجاری هوایی (CPAP) درمان استاندارد آپنه متوسط تا شدید است. CPAP جریان مداوم هوای تحت فشار را از طریق ماسکی که در خواب استفاده می‌شود، فراهم می‌کند. جریان هوا مسیر هوایی را باز نگه می‌دارد و از مکث در تنفس جلوگیری می‌کند در حالی که سطح طبیعی اکسیژن را بازیابی می‌کند.

 آپنه خواب می‌تواند خطر مرگ ناگهانی را از چند جهت افزایش دهد از جمله کمبود اکسیژن مداوم به بافت‌ها؛ تکه تکه شدن خواب؛ التهاب؛ و فعال شدن مزمن سیستم عصبی.

بیشتر بدانید : رابطه بین اختلال خواب و اختلالات مغزی

بیشتر بدانید : دلایلی که باعث بیدار شدن شما در نیمه شب می شود

بیشتر بدانید : عجیب ترین و ترسناک ترین اختلالات خواب

بیشتر بدانید : اختلال خواب در افراد مبتلا به دیابت می تواند خطرناک باشد

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:mehrnews.com