اقدامات مهمی که باید برای حفظ سلامت پاهایتان انجام دهید
برای حفظ سلامت پاها باید اقداماتی مانند انتخاب کفش مناسب، چک کردن قند خون و...  انجام دهید

برای حفظ سلامت پاهایتان دست به کار شوید

در ادامه به برخی نکات مهم برای حفظ سلامت پاها که لازم است هر روز انجام شود اشاره شده است.

1- تمیز و خشک نگه‌داشتن پاها

همه افراد از شرایط و زمان کافی برای پاکسازی منظم ناخن ها برخوردار نیستند بنابراین لازم است بهداشت پاها را به طور منظم رعایت کنید که سلامت پاها حفظ شود. ابتدا با تمیز و خشک نگه داشتن پاهای خود شروع کنید. خیس و مرطوب بودن پاها، شرایط را برای جذب قارچ در ناخن و پاشنه پا فراهم می کند. هنگام ورود به خانه پاهای خود را با آب و صابون شسته و با حوله خشک کنید. همچنین با توجه به شرایط و فعالیت های روزانه، جوراب مناسب و باکیفیت بپوشید.

2- کوتاه کردن ناخن های پا به شکل درست

ناخن های نامناسب، کثیف و بلند علاوه بر آنکه ظاهر زیبایی ندارند، همچنین مکان مناسبی برای تجمع قارچ ها هستند. تجمع قارچ ها در طولانی مدت ممکن است استفاده از داروهای ضد قارچ را ضروری کند. به همین دلیل بهتر است همواره ناخن های خود را کوتاه و تمیز نگه دارید.

3- کفش دیگران را نپوشید

شما نمی دانید چه مقدار باکتری و آلودگی داخل کفش هایی وجود دارد که روزانه استفاده می شوند. این باکتری‌ها می‌توانند به پاهای شما نفوذ کرده و باعث عفونت‌های پوستی شوند. بنابراین از پوشیدن کفش دیگران و قرض دادن کفش خودتان خودداری کنید.

4- کفش های تنگ نپوشید

اکثر افراد در حفظ سلامت پای خود به جزئیات کوچک توجه ندارند. پوشیدن صندل‌های تنگ و کفش‌های پاشنه‌دار ممکن است ظاهری شیک داشته باشد اما در پایان روز موجب ورم پاها و آسیب دیدن آنها می شود.

5- مراقب سلامت پاهای خود باشید

هر هفته وضعیت ظاهری پاهای خود را کنترل کنید. تغییر رنگ ناخن، پوسته شدن کف پا یا کثیفی بین ناخن ها را مورد توجه قرار دهید. یک مشکل جزئی را می توان به راحتی و قبل از تشدید علائم از طریق رعایت بهداشت و مصرف دارو برطرف کرد.

6- سطح قند خون خود را چک کنید

نتایج مطالعات نشان می دهد میزان قند خون رابطه مستقیمی با سلامت پاها دارد. بنابراین، با انجام فعالیت بدنی بیشتر و رعایت یک رژیم غذایی متعادل، عادات خوب را در زندگی خود ایجاد کنید. این نه تنها به پاها بلکه به سلامت کل بدن کمک می کند.

بیشتر بدانید : سوزش کف پا نشانه چیست؟

بیشتر بدانید : ماساژ کف پا را به این دلایل هر شب داشته باشید

بیشتر بدانید : علت خشکی کف پا یکی از این بیماری هاست

بیشتر بدانید :  گرفتگی انگشت پا چه دلایلی دارد + درمان گرفتگی انگشتان پا

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع :isna.ir