شیاتسو روشی درمانی است، باعث افزایش جریان مایع لنفاوی می‌شود و در نتیجه آن، سموم از بافتها خارج می‌شوند و بر روی عضلات، دستگاه هورمونی....

 

روش شیاتسو از پنج هزار سال پیش در سرزمینهای شرق به عنوان یك راه درمانی استفاده می‌شده است .

شیاتسو از تركیب تكنیكهای فشاری و كششی تشكیل شده‌است. برخی از این روشها در درمانهای دیگر استفاده می‌شوند مانند ماساژ، فیزیوتراپی، درناژ لنفاتیك و سایر روشها .

این روش درمانی، باعث افزایش جریان مایع لنفاوی می‌شود و در نتیجه آن، سموم از بافتها خارج می‌شوند و بر روی  عضلات، دستگاه هورمونی بدن و سیستم ایمنی و دستگاه عصبی اتونوم ( خودكار، سمپاتیك، پاراسمپاتیك ) موثر است .

كسی كه با این روش درمان می‌شود، در پایان، احساس آرامش عمیقی می‌كند .

برخی از فوائد روش شیاتسو عبارتند از :

* كاهش استرس و خستگی در بدن

* افزایش جریان خون و لنف در بدن

* كاهش فشار خون و درد عضلانی

* افزایش انرژی حیاتی ( كی )

معرفی :

از شیاتسو سالها به عنوان یك روش سنتی درمان در سرزمینهای شرق استفاده می‌شده است . برخی افراد از آن به عنوان فیزیوتراپی ژاپنی یاد می‌كنند .

در حقیقت، شیاتسو از اصول كانالهای انرژی و نقاط طب سوزنی برای درمان استفاده می‌كند. همان روشی كه در طب سوزنی از آن استفاده می‌شود، با این تفاوت كه از سوزن استفاده نمی‌كند .

برخلاف سایر روشهای ماساژ دادن، در این روش نیازی به استفاده از روغن ها یا درآوردن لباس نیست . شیاتسو از دو كلمه ژاپنی "شی" به معنی انگشت و " آتسو " به معنی فشارتشكیل شده‌است .

استفاده از فشار، پایه اصلی روش شیاتسو است .

شیاتسو را گاهی اوقات به غلط " acupressure "می‌نامند در صورتی كه با این روش از نظر تكنیك اختلاف دارد .

بر خلاف این روش، در شیاتسو برخی اوقات یك سطح وسیع از بدن تحت فشار قرار می‌گیرد . البته ممكن است گاهی هم از فشار بر روی نقاط طب سوزنی استفاده شود .

درمانگران در روش شیاتسو گاهی از دستها، آرنج، زانو و پا برای استفاده از نقاط طب سوزنی در یك منطقه وسیع استفاده می‌كنند. البته شیاتسو با ماساژ غربی، چه از نظر تئوری و چه در عمل تفاوت دارد .

شیاتسو با استفاده از تغییر جریان انرژی " كی " در بدن در طول كانالهای انرژی " كی " در درمان بیماریها موثر است .

انرژی "كی " یا "چی" بر اساس طب چینی و ژاپنی یك نوع انرژی حیات است كه به تمام اعضای بدن حیات و نیرو می‌بخشد و كمبود یا زیاد بودن آن در هر یك از اعضای بدن باعث ایجاد بیماری می‌شود .

بر اساس تئوری شیاتسو، جریان "كی" می‌تواند در اثر آسیبهای خارجی مانند ضربه‌ها و آسیبهای داخلی مانند افسردگی یا استرس دچار اختلال شود . این اختلال می‌تواند زمینه‌ساز بیماری در انسان باشد .

شیاتسوی مدرن، تركیبی از شیاتسوی باستانی و علم جدید است.  شیاتسو به عنوان یك درمان مكمل در بسیاری از بیمارستانها در كشورهای غربی به كار گرفته می‌شود .

شیاتسو در درمان چه بیماریهایی موثر است ؟

بر اساس تحقیقات انجام شده، شیاتسو در درمان بیماریها و مشكلاتی از قبیل سردرد‌ها، بی‌خوابی، كمردرد و حتی برخی از مشكلات گوارشی از قبیل یبوست موثر است .

شیاتسو در كل وضعیت سلامتی را بهبود می‌بخشد، برای دستگاه عصبی آرامش‌بخش است و دستگاه ایمنی را تقویت می‌كند .

این روش به خصوص در درمان حالات ناشی از استرس و تنش موثر است .
 
 
 
تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ ـ دکتر حامد ترکمان
 
اختصاصی سیمرغ    www.seemorgh.com/health