هر فردی در هر گروه سنی ممكن است با مشكل كمبود ...
كمبود روی‌ به معنی ناكافی‌ بودن‌ مقادیر عنصر روی‌ در سلول‌های‌ بدن، بر عملكرد غدد تناسلی مردانه، كبد و عضلات‌ و ساختار استخوان‌ها، دندان‌ها، مو و پوست‌ تاثیر نامطلوب می‌گذارد.

عنصر روی‌ جزئی‌ حیاتی‌ در ساختار بسیاری‌ از آنزیم‌هایی‌ است‌ كه‌ واكنش‌های‌ شیمیایی‌ لازم‌ برای‌ فعالیت طبیعی‌ بدن‌ از جمله‌ عملكرد سیستم ایمنی بدن و ترمیم‌ پوست‌ را تسهیل‌ می‌كند. هر فردی در هر گروه سنی ممكن است با مشكل كمبود روی مواجه شود اما كودكان‌ در دوران‌ رشد سریع،‌ بیشتر با كمبود این عنصر حیاتی مواجه می شوند.

به گزارش سایت اینترنتی كامن سنس، شایع‌ترین علائم كمبود روی در بدن شامل كم اشتهایی، رشد كم‌ ، احساس‌ مزه‌ یا بوی‌ نامطبوع‌ و كاهش‌ حس‌ چشایی‌ و بویایی‌، كاهش‌ میل‌ جنسی، تیره‌ شدن‌ پوست‌ سراسر بدن، آسیب موها و تغییر شكل‌ ناخن‌ها هستند.

به گفته متخصصان تغذیه، مصرف‌ بیش‌ از حد موادی‌ كه‌ به‌ روی‌ متصل‌ شده و مانع‌ جذب‌ آن‌ در لوله‌ گوارش‌ می‌شوند، عامل مهمی در كاهش میزان این عنصر در بدن است. این‌ مواد شامل كلسیم‌، ویتامین‌ د، رژیم‌ غذای‌ پرفیبر و آنزیم‌ فیتات‌ موجود در نان‌ سبوس‌دار هستند. علاوه بر اینها، عوامل دیگری كه از این حیث در درجه دوم اهمیت هستند عبارت از برداشتن‌ هر یك‌ از بخش‌های‌ لوله‌ گوارش‌ به‌ ویژه‌ معده‌ طی عمل جراحی‌، آلوده‌ شدن‌ لوله‌ گوارش‌ با انگل‌ و مصرف‌ بیش‌ از حد شیر در دوران‌ قبل‌ از مدرسه‌ هستند.

بنابراین گزارش، عواملی كه موجب افزایش‌ خطر كمبود روی در بدن می شوند شامل مصرف الكل‌، استفاده‌ از داروهای‌ افزایش دهنده دفع‌ روی‌، بارداری،‌ دیابت‌ قندی‌، بیماری‌ كلیوی‌ یا سیروز كبدی و سوختگی‌ هستند.

متخصصان تاكید دارند كه افراد بزرگسالان‌ نباید بیش‌ از مقادیر توصیه‌ شده‌ و موجود در شیر و سایر لبنیات‌ یا نان‌ سبوس‌دار از این عنصر مصرف‌ كنند. همچنین نباید بیش‌ از 1500 میلی‌گرم‌ كلسیم‌ در روز مصرف‌ كنند. بعلاوه توصیه می‌شود كه از مصرف دوزهای‌ زیاد مكمل‌ ویتامین‌ د نیز پرهیز شود.در صورت سابقه جراحی‌ گوارشی‌ از مكمل‌های‌ روی‌ استفاده‌ شود و در مورد آلودگی‌های‌ انگل‌ نیز حتما باید تحت‌ درمان‌ طبی‌ قرار گرفت. قطع مصرف‌ الكل‌ نیز ضروری است چون این نوشیدنی موجب كاهش جذب روی در بدن می‌شود و به دفع بیشتر آن كمك می‌كند. همچنین از مواد غذایی‌ غنی‌ از عنصر روی‌ مانند‌ گوشت‌ قرمز بیشتر مصرف كرده و از مصرف‌ بیش‌ از حد نان‌ سبوس‌دار پرهیز كنید.

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : isna.ir

مطالب پیشنهادی :

«روی» و تاثيرات آن در بدن

 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 
X