تشخیص پینه از میخچه و زگیل مهم است چون از نظر ظاهری شبیه هم هستند....

 

پینه‌ها شبیه میخچه‌اند اما كناره‌های منظم و دایره‌ای‌شكل میخچه و هسته مركزی آن را ندارند. پینه معمولا وسیله‌ای دفاعی برای حفاظت نسج نرم و حساس زیر پوست است...

در میخچه، موقع فشار به برجستگی، درد عارض می‌شود در حالی كه پینه درد ندارد. زگیل‌ها هم درد ندارند اما بیشتر متعدد هستند و به‌تدریج بر تعداد آنها افزوده می‌شود و در نواحی‌ای كه تحت‌فشار نیست هم دیده می‌شود چون عامل زگیل ویروس است نه فشار و به همین علت می‌تواند در همان محل یا نواحی دیگر پوست هم ظاهر ‌شود. شایع‌ترین محل بروز پینه، كف دست و پاست اما در هر جایی كه فشار و اصطكاك طولانی ایجاد شود، به وجود می‌آید.

كلا به دلایلی كه پوست تحت‌فشار مدام و مستمر قرارمی‌گیرد، طبق مكانیسم دفاعی، لایه‌های سطحی خود را ضخیم می‌كند تا بتواند از صدمه‌های فشاروارده به طبقات زیرین پوست و اعضای حیاتی جلوگیری ‌كند. در واقع پینه یك نوع واكنش جبرانی پوست به فشار مدام است.

خانم‌ها اغلب به علت پوشیدن كفش پاشنه‌بلند در پشت پاشنه یا به علت پوشیدن كفش‌های نامناسب در زیر پاشنه پا دچار پینه پا می‌شوند. پینه در خانم‌های چاقی هم که كفش بدون پاشنه به پا می‌كنند نیز شایع است. افراد دیابتی مبتلا به اختلال حس عصبی نیز مستعد این اختلال هستند كه اغلب همراه با زخم است. آسان‌ترین راه از بین بردن پاشنه زبر، صاف‌كردن و تمیزكردن آن پس از گرم‌شدن پا با آب گرم در حمام است. نواحی ناصاف و خشن را به ملایمت با برس نرم یا سنگ پا بسابید و تمیز كنید. این كار باعث از بین رفتن سلول‌های مرده و پینه پا می‌شود. پینه پس از خیس‌شدن و مالش با سنگ پا نازك خواهد شد.

پس از حمام، كرم نرم‌كننده یا پماد به ناحیه بمالید. پوشاندن نواحی‌ای که روی آنها کرم‌ زده شده و چرب با پوشش پلاستیك یا گذاشتن كفی كمك بیشتری می‌كند.

شروع درمان باید با از بین بردن اصطكاك و فشار توأم باشد. مدل كفش باید عوض شود. پینه ناحیه آرنج اغلب در شاغلان بعضی از حرف دیده می‌شود. از طرفی عادت بد جویدن انگشتان در كودكان می‌تواند باعث بروز پینه در انگشتان شود. پینه دست و آرنج اغلب در نواحی تحت اصطكاك دیده می‌شود. در این مورد نیز درمان باید شامل مراقبت و كاهش اصطكاك و مصرف کرم‌های مخصوص است. در پینه پیشانی بعد از درمان‌های فوق و صاف‌شدن پوست، برای از بین بردن تیرگی پینه باید  كرم‌های ضدلك مناسب با توجه به رنگ پوست اصلی بیمار همراه با كرم‌ ضدآفتاب تجویز شود. اگر پینه دردناك باشد، حتما باید تحت‌نظر پزشك درمان شود زیرا پینه دچار عفونت یا فرد دچار میخچه می‌شود كه بعد از كاهش فشار مستمر، درمان آن فقط جراحی است.

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : Salamat.ir