زماني بود كه وقتي سخن از آبميوه آماده و پاكتي به ميان مي‌آمد، بي اختيار تصوير پاكت‌هاي آلومينيومي كه روي آنها تصوير سيب، آلبالو يا انگور نقش بسته بود....
زمانی بود كه وقتی سخن از آبمیوه آماده و پاكتی به میان می‌آمد، بی اختیار تصویر پاكت‌های آلومینیومی كه روی آنها تصویر سیب، آلبالو یا انگور نقش بسته بود، در ذهن نقش می‌بست اما این روز‌ها انواع آبمیوه با طعم‌های مختلف و حتی مخلوط چند میوه در بازار موجود است.

 

كافی است پایتان را داخل یك سوپر‌ماركت بگذارید تا با انواع قوطی‌های رنگارنگ آبمیوه، شربت و... مواجه شوید. جالب اینكه هر روز هم بر تنوع این نوشیدنی‌ها افزوده می‌شود و هنوز یكی را امتحان نكرده، دیگری با تبلیغات جذاب وارد بازار می‌شود.

هرچند در این میان آبمیوه‌های آماده ، نوشیدنی سالمی محسوب می‌شوند اما به آن اندازه كه در تبلیغات آنها گفته می‌شود مغذی و سرشار از ویتامین نیستند و باید در خالص بودن صددرصد آنها شك كرد.

حتی برخی آبمیوه‌های آماده فقط دارای 5 تا 10 درصد آبمیوه طبیعی هستند. این درحالی است كه بسیاری از ما تصور می‌كنیم می‌توان از آنها به جای آبمیوه طبیعی استفاده كرد ودر عیادت بیماران نیز از این نوع آبمیوه‌ها خریداری می‌كنیم.

این در حالی است كه  آبمیوه، آن هم از نوع طبیعی از جمله نوشیدنی‌هایی است كه گاهی اوقات حتی می‌توان آن را به جای میوه به افراد توصیه كرد.

آبمیوه‌های طبیعی، اگر بدون استفاده از شیرین‌كننده‌ها نوشیده شوند، منبع خوبی از انواع ویتامین‌ها به‌ ویژه ویتامینC و مواد معدنی قلمداد می‌شوند و می‌توان به عنوان یك منبع مناسب برای تامین آب از دست رفته بدن‌، مثلا بعد از یك روز كاری گرم ازآنها استفاده كرد.

متخصصین تغذیه هم، مصرف یك لیوان آبمیوه را معادل مصرف یك واحد میوه تازه می‌دانند و بهترین زمان مصرف آن را به هنگام میل كردن صبحانه می‌دانند.

هرچند  آبمیوه‌های آماده روز به روز بیشتر جای خود را در بین مردم باز می‌كنند اما مطالعات نشان می‌دهند كه آبمیوه‌های آماده، حتی از نوشابه های گازدار نیز شكر بیشتری دارند و به همین دلیل، اثرات مخربی را بر دندان‌ها، خصوصا در كودكان دارند.

در واقع در هر 200‌میلی‌لیتر این نوشیدنی‌ها 3 تا 4 قاشق چایخوری شكر وجود دارد و اگر از آنها به جای آب‌استفاده شود، به زودی باعث پوسیدگی دندان‌ها می‌شوند. گفتنی است كه آب پرتقال پرطرفدار‌ترین نوع آبمیوه‌های آماده است.

 

 

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ  
 
www.seemorgh.com/health
 
منبع: همشهری آن لاین
 
 
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
 
X