اگر شما هم از سردردهای مكرر شكایت دارید بهتر است بدانید كه عده زیادی از مردم با این مشكل مواجه هستند و همواره به دنبال راه كاری برای درمان این سردردهای مزاحم و آزار دهنده می‌گردند.

 

اگر عواملی چون سینوزیت، استرس و تنش‌های روانی را كنار بگذاریم، فقط تعداد اندكی از مردم از این مطلب آگاه هستند كه یك رژیم غذایی معمولی هم می‌تواند عاملی برای بروز سردردهای تكراری باشد.

به گزارش سایت اینترنتی كامن سنس، در این مقاله به عوامل پنهانی و غیرمرضی كه در ایجاد این قبیل سردردهای آزاردهنده نقش دارند، اشاره شده كه به قرار زیر است:

- رژیم گرفتن: متخصصان تغذیه و سلامت می‌گویند رژیم گرفتن یكی از فاكتورهای تاثیرگذار در بروز سردرد است. تغییر ناگهانی در رژیم غذایی و كاهش ناگهانی میزان كالری مصرفی در طول روز نقش مهمی در ایجاد سردرد دارد. متخصصان می‌گویند بویژه اگر برای رژیم گرفتن مقدار كربوهیدرات كم شود یا به طور كامل حذف شود، احتمال سردرد تشدید می‌شود چون مغز فقط می‌تواند از كربوهیدراتها بعنوان سوخت استفاده كند. هم چنین افت قند خون و كاهش مصرف آب از عوامل ایجاد سردرد هستند.

- اسید آمینه تیرامین: این اسید آمینه با كاهش سطح سروتونین در مغز و اثرگذاری روی عروق خونی موجب سردرد می‌شود. متداول‌ترین خوردنی های حاوی تیرامین شامل پنیر، شكلات،‌ مشروبات الكلی و انواع خاصی از گوشت‌های فراوری شده هستند.

- مشروبات الكلی: این نوشیدنی‌ها همانطور كه گفته شد به دلیل داشتن تیرامین در بروز سردرد بویژه سردردهای میگرنی موثر هستند.

- شكلات: شكلات نیز حاوی مقادیر زیادی تیرامین است و موجب بروز میگرون می‌شود اما البته مقدار مصرف آن نیز بسیار مهم است. برای مثال مبتلایان به میگرن كه شكلات زیاد مصرف می‌كنند به خاطر چربی زیاد موجود در شكلات، بیشتر دچار سردردهای مكرر می‌شوند.

- قهوه: متخصصان تغذیه می‌گویند قهوه اندكی اعتیادآور است و پس از مدت طولانی مصرف، حذف ناگهانی آن موجب سردرد می‌شود. اما در افراد مختلف تاثیر آن متفاوت است مثلا در افراد حساس به كافئین می‌تواند موجب سردردهای میگرنی شود اما در برخی دیگر می‌تواند میگرن را از بین ببرد و عروق خونی در مغز را آرام كند.

- قند: قند طبیعی یك فاكتور مهم است چون تمام موجودات زنده و انسان انرژی شیمیایی را به شكل قند در بدن خود ذخیره می‌كنند. اما قند طبیعی به قندها و شیرین كننده‌های مصنوعی ارجحیت دارد. علاوه بر بسیاری از مشكلاتی كه قندهای مصنوعی برای سلامت بدن ایجاد می‌كنند، برخی افراد نسبت به این قندها حساس هستند و به دلیل عدم تحمل بدن‌شان، دچار سردرد می‌شوند.

بنابراین اگر دچار سردردهای مكرر می‌شوید و دلیل مرضی برای آن پیدا نمی‌كنید، علت آن را در رژیم غذایی خود جستجو كنید. برای رسیدن به نتیجه مطلوب مشورت با پزشك می‌تواند بسیار موثرتر باشد.
 
گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : Isna.ir
مطالب پیشنهادی :
عواملی که میگرن را تحریک می کند
دانه ای ضد آسم، ضد میگرن!!
ورزش و میگرن
تاثیر چاقی شکمی در بروز میگرن
ميگرن و تغذيه
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 
X