يکی از شايع‌ترين ناهنجاری‌های قلبی مادرزادی سوراخ حفره بين دو ديواره قلبی است که به صورت خفيف و يا شديد در فرد به وجود می‌آيد و در موارد خفيف ....

یکی از شایع‌ترین ناهنجاری‌های قلبی مادرزادی سوراخ حفره بین دو دیواره قلبی است که به صورت خفیف و یا شدید در فرد به وجود می‌آید و در موارد خفیف نیز چنانچه بیماری درمان نشود به مرور زمان بیماری وی غیرقابل درمان می‌شود.

دکتر مهرداد فخرالدینی متخصص قلب و عروق در گفت وگو با ایسنا گفت: در دوران جنینی دو دیواره قلب باز است اما 72 ساعت بعد از تولد به صورت اتوماتیک نیز بسته می‌شود اما در صورتی که این دیواره به هر دلیلی بسته نشد، می‌گوئیم فرد دچار حفره بین دو دیواره قلبی شده است.

دکتر فخرالدینی در خصوص علل به وجود آمدن این بیماری گفت: این بیماری ژنتیکی بوده و یا بر اثرابتلا مادر به عفونت، سرخک، آبله و تاثیر برخی از اشعه‌ها و نیز مصرف خودسرانه داروهایی مثل داروهای فشار خون توسط مادر در كودك ایجاد می‌شود.

وی درباره علائم این بیماری گفت: تنگی نفس، خستگی، عفونت‌های تنفسی و همچنین عدم افزایش وزن در کودک و تپش قلب از جمله علائمی‌هستند که در این بیماران به طور شایع مشاهده می‌شود.

وی با اشاره به این که این بیماری قابل درمان است، افزود: واکسیناسیون زنان باردار در مقابل آبله و نیز در خانواده‌هایی که سابقه بروز این بیماری وجود داشته باشد انجام اکو و برداشتن مایع نخاعی از جنین الزامی‌است. همچنین پرهیز از مصرف خودسرانه برخی از داروها می‌تواند در پیشگیری از بروز این بیماری موثر باشد.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع: سلامت نیوز

 
 
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
 
X