مصرف مقادیر زیاد ویتامین ب 12 در افراد مسن ریسک کوچک شدن اندازه مغز را کاهش می دهد.البته تحقیقات ادامه دارد تا بررسی کاملی....
بر اساس تحقیق چاپ شده در شماره 9 سپتامبر مجله نورولوژی، ویتامین ب 12 می تواند از میزان حجم مغز در افراد مسن محافظت کند.
نویسنده این مقاله،آنا وگیاتزوگلو از دانشگاه آکسفورد انگلستان گفت: «چون نتایج به دست آمده از بررسی های قبلی در این رابطه دارای ابعاد به هم آمیخته ای بوده و نیز از آن جا که تاکنون تنها تحقیقات کمی به طور ویژه بر روی افراد مسن انجام گرفته شده بر آن شدیم تا به صورت ویژه و با اندازه گیری 2 عامل مشخص در خون به بررسی سطح ویتامین ب 12 در خون بپردازیم». 

برای این بررسی 107 فرد در سنین 61 تا 87 سال تحت اسکن مغز، آزمون حافظه و آزمایش های پزشکی قرار گرفتند. نمونه های خونی نیز برای دست یابی به سطوح خونی ویتامین ب12 توسط محققین جمع آوری شده و تست حافظه و اسکن مغز پنچ سال بعد نیز برای این افراد تکرار شد. در نتیجه انجام این مطالعه مشخص شد که افرادی که از سطوح بالاتر ویتامین ب 12 برخوردار بودند به میزان شش برابر کمتر از سایرین در معرض کاهش حجم مغز قرار داشتند.

دکتر وگیاتزوگلو می گوید: «با وجود این که عوامل بسیاری بر سلامت مغز تاثیر می گذارند اما این تحقیق به سادگی نشان می دهد که با تنظیم رژیم غذایی به نفع مصرف ویتامین ب 12 بیشتر از طریق مصرف موادی مثل شیر،ماهی،مواد غذایی غنی شده و گوشت می توان به جلوگیری از کوچک شدن مغز و اختلال حافظه کمک کرد».  

محققان نشان داده اند که کمبود ویتامین ب 12 به خصوص در افراد مسن شایع بوده و به همین مناسبت مصرف مقادیر بیشتر آن می تواند کمک کننده باشد. اما بدون انجام مطالعات بیشتر هنوز با قطعیت نمی توان گفت که آیا ذخیره سازی ویتامین ب 12 می تواند تفاوتی درابتلای افراد مسن به کوچکی مغز ایجاد کند.

دکتر وگیاتزوگلو خاطر نشان کرد که این بررسی مشخص نکرده است آیا مصرف مکمل های ویتامین ب 12 می تواند همین اثر را بر مغز داشته باشد یا خیر؟
 

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
 منبع:محیا نیوز