دانشمندان در پی آزمایش ها و تجربیات گوناگون سرانجام به ترکیب مولکولی خاصی دسترسی پیدا کرده اند که می‌تواند بدون آنکه به مغز...
 
 

نیویورک-گرچه به قصه های تخیلی علمی بیشتر شباهت دارد اما بنظر می‌رسد که دانشمندان در پی آزمایش ها و تجربیات گوناگون سر انجام به ترکیب مولکولی خاصی دسترسی پیدا کرده اند که می‌تواند بدون آنکه به مغز موجود جاندار آسیبی وارد کند بخشی از خاطرات ثبت شده در آن را پاک کند.

تیمی متشکل از دانشمندان چینی و آمریکایی بر این باورند که توانسته اند چنین تجربه ای را با موفقیت در مورد موش ها بکار ببرند بی آنکه به مراکز و حوزه های فعالیتی مختلف مغز حیوان آسیی برسانند.
"
جو سین" سرپرست تیم تحقیقاتی مذکور روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران ضمن اشاره به این نکته که گریز و یا فراموش کردن برخی خاطرات دردناک همیشه از آرزوهای بزرگ انسان بوده است توضیح داد که تیم فوق ابتدا توجه و آزمایشات خود را معطوف به مولکول‌های پروتیین خاصی کرده‌اند که تنها درمغز یافت می‌شود و به مولکول خاطرات معروف است.
آقای سین همچنین اضافه کرده است که در پی انجام آزمایشات خاصی بر روی مولکول‌های مذکور توانسته اند به ترکیب شیمیایی ویژه ای دست پیداکنند که می‌تواند نقش کلید خاموش و روشن کننده را در حوزه خاطرات موش ایفا کند.
وی همچنین تاکید کرد که گرچه این آزمایشات در مورد موشها نتیجه مثبتی در بر داشته اما هنوز معلوم نیست که ساز و کار مولکولی فوق تاثیرات مشابه و یکسانی در مغز انسان داشته باشند اما دستاورد فوق نشانه این است که ما به تحقق یکی از آرزوهای بشر نزدیک شده ایم.
نتایج تحقیقات و آزمایش های تیم مذکور در شماره ویژه بیست و سوم اکتبر نشریه "نورون" منتشر خواهد شد.

 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع: ایرنا
 
مطالب پیشنهادی:
توصیه به مبتلایان به پوكی استخوان
امیدواری به زنده ماندن با واكسن‌های سرطان سینه
دو كلید طلایی برای افزایش طول عمر
آیا بیشترین عامل ناتوانی جنسی در افراد را می‌دانید؟
 
 
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
 
X