سیامک زارعی در گفت‌وگو با فارس در مشهد اظهار کرد: بیماری آب سیاه به دلیل اینکه در دید اصلی افراد تاثیر زیادی نمی‌گذارد افراد کمتر متوجه آن می‌شوند.
 
وی تصریح کرد: به همین دلیل ممکن است تا زمانی که این بیماری به مراحل نهایی آن برسد افراد برای درمان آن قدم برندارند لذا در اغلب موارد درمان‌های اولیه جواب نمی‌دهد و نیاز به درمان‌های پیشرفته پیدا می‌کند.

عضو تیم جراحی چشم بیمارستان فوق تخصصی خاتم‌الانبیا در ارتباط با بیماری‌های چشمی که سالمندان به آن دچار می‌شوند اذعان کرد: آب سیاه و آب مروارید شایع‌ترین بیماری‌های دوران سالمندی است.

زارعی اظهار کرد: علامت اولیه بیماری آب مروارید کم شدن میزان دید در افراد است به همین سبب خیلی زود تشخیص داده می‌شود و حتی در مراحل پیشرفته نیز با یک عمل جراحی سرپایی درمان می‌شود.

وی تاکید کرد: ولی در مورد آب سیاه چون علامت مشخصی ندارد بیمار دیر متوجه می‌شود و ممکن است در موارد ویژه این عارضه سبب صدماتی ‌شود که ممکن است برگشت‌ناپذیر باشند.

فوق تخصص قرنیه از دانشگاه لس‌آنجلس کالیفرنیا آمریکا با بیان اینکه راهکارهای پیشگیرانه برای بیماری‌های چشمی پاسخ بهتری می‌دهد، افزود: اصلی‌ترین راهکار پیشگیری برای بیماری‌ها مراجعه مرتب به چشم پزشک به صورت دوره‌ای به ویژه برای افراد بالای 40 سال است.

زارعی متذکر شد: معاینات دوره‌ای می‌تواند بیماری‌های مختلف چشمی را در مراحل اولیه شناسایی کند و سبب درمان به موقع آنها شود.

وی با اشاره به روش‌های معاینه چشمی اذعان کرد: برخی از معاینات برای بیماری‌ها به گونه‌ای است که باید در آن پزشک از روش‌های تخصصی مانند اندازه‌گیری فشار داخل چشمی استفاده کند و این تشخیص از عهده عوام و متخصصان رشته‌های دیگر خارج است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ارتباط با نقش تغذیه در ابتلا به بیماری‌های چشمی خاطرنشان کرد: به طور کلی تغذیه سالم برای تمام اجزای بدن مناسب است ولی به طور ویژه الگوهای تغدیه‌ای که سبب سوء‌تغذیه می‌شوند می‌توانند سبب بروز برخی از بیماری‌های چشمی شوند.

زارعی افزود: در رژیم غذایی که میوه و سبزیجات وجود نداشته باشد به دلیل کمبود ویتامین A  افراد بیشتر به ضعف در دید دچار می‌شوند.

وی با بیان اینکه بیماری‌های زمینه‌ای می‌تواند در ابتلای افراد به بیماری‌های چشمی تاثیرگذار باشد تاکید کرد: افرادی که به بیماری‌هایی مانند دیابت دچار هستند ممکن است دچار ضعف در بینایی شوند و یا برخی از تومورها سبب ضعف در بینایی می‌شوند.

عضو تیم جراحی بیمارستان فوق تخصصی خاتم‌الانبیا مشهد با تاکید بر اینکه علاوه بر مراجعه به پزشک افراد باید از روش‌های مراقبت از چشم استفاده کنند، تصریح کرد: استفاده از عینک آفتابی مناسب یکی از روش‌های مهم در پیشگیری از بیماری‌های چشمی است.

زارعی اشعه ماوراء بنفش موجود در نور آفتاب را دلیل تشکیل  تومور سطح چشمی عنوان کرد و متذکر شد: استفاده از عینک آفتابی برای افرادی که در معرض نور شدید آفتاب، نور آفتاب در مجاورت آب مانند مناطق دریایی و یا استفاده از عینک آفتابی در روزهای برفی ضروری است.

وی اذعان کرد: برف و آب می‌توانند اشعه ماورا بنفش را با 2 برابر قدرت خودش انعکاس دهند از این‌رو برای افرادی که در مجاورت آب و برف هستند استفاده از عینک‌های استاندارد که اشعه ماورا بنفش خورشید را جذب می‌کنند، ضروری است.

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : salamatnews.comمطالب پیشنهادی:
علائم هشداردهنده بیماری های چشمی در سنین 20 به بالا
وقتی قرنیه چشم كدر می شود
آیا تاکنون احساس جرقه در چشم تان داشته اید؟
به سلامت چشم کودکان توجه کنید
بیماری پیر چشمی چیست؟

 
 
 

X