آنتی بیوتیک
فصل زمستان است و بازار سرماخوردگی داغ...
 
مسئول بیماری‌های واگیردار مرکز بهداشت استان کرمانشاه بر خودداری از مصرف خود سرانه آنتی بیوتیک‌ها در درمان عفونت‌های ویروسی مانند سرماخوردگی تاکید کرد و اظهار داشت: این قبیل داروها در درمان عفونت‌های ویروسی تاثیری ندارند.
 
دکتر حسین بیگلری در گفت وگو با (ایسنا)، با اشاره به شیوع سرماخوردگی یا عفونت‌های ویروسی دستگاه تنفسی با آغاز فصل سرما، اظهار داشت: این بیماری‌ها می‌توانند در مکان‌هایی مانند خوابگاه‌ها، مدارس و دانشگاه‌ها به سرعت ایجاد همه‌گیری کنند زیرا به راحتی از طریق ترشحات تنفسی قابل سرایت هستند. وی کوفتگی بدن، سردرد، عطسه، آبریزش و سرفه را از جمله علائم بارز بیماری سرماخوردگی عنوان کرد.
 
به گفته بیگلری، تعداد متنوعی از ویروس ها قابلیت ایجاد حالت سرماخوردگی در افراد را دارند. بیگلری راه اصلی در پیشگیری از عفونت‌های ویروسی مانند سرماخوردگی را رعایت بهداشت فردی و عمومی، شستشوی مکرر دست‌ها با آب و صابون، استفاده از دستمال کاغذی به هنگام عطسه و سرفه، دفع بهداشتی دستمال کاغذی استفاده شده توسط فرد بیمار و خودداری کردن از روبوسی و دست دادن با شخص بیمار عنوان کرد.
 
مسئول بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت استان کرمانشاه راهکار اصلی در درمان بیماری سرماخوردگی را استراحت در منزل و استفاده از مایعات گرمی همچون سوپ، فرنی و چای کم رنگ عنوان کرد و افزود: این دو راهکار در کاهش دوره بیماری بسیار تاثیرگذار است.

وی تصریح کرد: همچنین در درمان عفونت‌های ویروسی مانند سرماخوردگی باید از مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک‌ها خودداری کرد زیرا این قبیل داروها در درمان عفونت‌های ویروسی تاثیری ندارند.
 
بیگلری افزود: در درمان عفونت های ویروسی استفاده از داروهای نگهدارنده کمکی مانند مسکن های تب بر، استامینوفن و شربت های خلط آور نیز می تواند تاثیرگذار باشد. وی هشدار داد: مصرف آسپرین در درمان عفونت های ویروسی باید با احتیاط بیشتری صورت گیرد، زیرا علائم سرماخوردگی، آنفلوآنزا و آبله مرغان در روز اول یکسان است و اگر بیماری فرد آنفلوآنزا و آبله مرغان تشخیص داده شود مصرف آسپرین موجب عوارض شدید کبدی در فرد مصرف کننده خواهد شد.
 
این پزشک عمومی اظهار داشت: درمان سرماخوردگی در افراد در معرض خطر مانند زنان باردار، سالمندان، بیماران مبتلا به آسم و بیماری های قلبی و عروقی مزمن و کودکان دچار سوء تغذیه باید با احتیاط بیشتری صورت گیرد و در صورت نیاز برای درمان این افراد باید به پزشک مراجعه شود.

وی تصریح کرد: سرماخوردگی می تواند موجب شعله ور شدن عفونت‌های کهنه مانند سینوزیت و برونشیت در بدن فرد شود و این افراد ممکن است به درمان کمکی کامل‌تری جهت بهبودی خود نیازمند باشند.
 
وی در خصوص استفاده از واکسن آنفلوآنزا در پیشگیری از بیماری سرماخوردگی اظهار داشت: واکسن‌های موجود در بازار فقط در پیشگیری از آنفلوآنزا موثر بوده و در درمان سرماخوردگی نقشی ندارند. بیگلری اظهار داشت: بدن شخصی که از جای گرمی مانند حمام بیرون آمده و باد سرد به آن می‌خورد مستعد ابتلا به سرماخوردگی است و از آنجایی که ویروس سرماخوردگی در هوا پراکنده است احتمال سرماخوردگی شخص افزایش پیدا می‌کند.


بیشتر بدانید : آنتی بیوتیک ها و حقایقی در مورد آنتی بیوتیک
گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
 
seemorgh.com/health
 
منبع : salamatnews.com
 
 
 
مطالب پیشنهادی:
 
آیا ورزش كردن حین سرماخوردگی درست است؟
 
 
13 نکته برای جلوگیری از سرماخوردگی
 
 
6 نکته درباره سرماخوردگی کوچولوها
 
 
پیشگیری از سرماخوردگی با افزایش قدرت ایمنی بدن
 
 
دو خوراکی فوق العاده علیه سرماخوردگی