تغییر سبک زندگی می‌تواند یک قدم بزرگ به سمت پیشگیری از دیابت باشد و هیچوقت برای شروع دیر نیست.

 
وقتی صحبت از دیابت نوع دو می‌شود--که متداول‌ترین نوع دیابت است--پیشگیری بهترین راهکار است. همچنین اگر در معرض خطر بالایی برای ابتلا به دیابت هستید، مثلاً اگر اضافه وزن زیادی دارید یا سابقه خانوادگی دیابت دارید، خیلی مهم است که پیشگیری از دیابت را به اولویت زندگیتان تبدیل کنید.

پیشگیری از دیابت درست مثل سالم غذا خوردن، بالا بردن فعالیت بدنی و کم کردن اضافه وزن، جزء اصول اولیه است و هیچوقت برای شروع دیر نیست. با ایجاد چند تغییر کوچک در سبک زندگی‌تان می‌توانید از بروز مشکلات جدی دیابت مثل تخریب اعصاب، کلیه‌ها و قلب، جلوگیری کنید.
 
نکته1: فعالیت بدنی‌ بیشتری داشته باشید.
 
فعالیت بدنی روزمره فواید بسیار زیادی دارد. ورزش کمکتان می‌کند تا:
 
- وزنتان را پایین بیاورید.
- قند خونتان را پایین بیاورید.
- حساسیت شما به انسولین را بالا می‌برد، که کمک می‌کند قند خونتان درمحدوده طبیعی بماند.
 
تحقیقات نشان می‌دهد که هم ورزش‌های هوازی و هم قدرتی می‌تواند به کنترل دیابت کمک کند، اما بهترین نتیجه از برنامه تناسب‌ اندام حاصل می‌شود که از هر دوی این تمرینات استفاده می‌کند.
 
نکته 2: فیبر فراوان بخورید.
 
فیبر کمک‌های زیادی به شما می‌کند:

- با بالا بردن  کنترل قند خونتان، احتمال بروز دیابت را کاهش می‌دهد.
- احتمال بروز بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد.
- با کمک به احساس سیری، به کاهش وزن کمک می‌کند.
 
موادغذایی سرشار از فیبر شامل میوه‌ها، سبزیجات، حبوبات، غلات سبوس دار، آجیل و دانه‌ها می‌شود.
 
نکته 3: تا می‌توانید غلات سبوس دار مصرف کنید.

غلات کامل می‌توانند احتمال بروز دیابت را پایین آورده و به حفظ سطح قند خون کمک کنند. سعی کنید حداقل نیمی از غلات مصرفی‌تان کامل باشد. بسیاری موادغذایی که از غلات کامل درست می‌شوند آماده خوردن هستند مثل نان‌های مختلف، پاستا و بسیاری از محصولات غلات صبحانه.
 
نکته 4: اضافه‌وزنتان را کم کنید.
 
اگر اضافه‌ وزن دارید، پیشگیری از دیابت می‌تواند به کم کردن وزنتان بستگی داشته باشد. هر یک کیلویی که کم می‌کنید، سلامتی‌تان را بهبود می‌بخشد. در یک تحقیق مشخص شد  افرادی که اضافه‌ وزن دارند، با کم کردن هر یک کیلو از وزن بدنشان، خطر ابتلا به دیابت را 16 درصد در خود کاهش دادند. هچنین آنهایی که وزن نسبتاً کمی پایین آورده--حداقل 5 تا 10 درصد از وزن اولیه خود--و به طور مرتب ورزش کردند، تا 60 درصد احتمال ابتلا به دیابت را در خود کاهش دادند.
 
نکته 5: از رژیم‌های غذایی جدید پرهیز کرده و انتخاب‌های سالم تری داشته باشید.
 
رژیم‌های کم‌ کربوهیدرات، رژیم های تک خوری و سایر رژیم‌های جدید شاید در ابتدا به شما کمک کنند وزنتان را پایین بیاورید اما تاثیر آنها در پیشگیری از دیابت شناخته شده نیست و اثر طولانی‌مدتی نیز نخواهند داشت. و با خارج کردن یا محدود کردن یک گروه غذایی خاص از برنامه روزانه، رسیدن مواد مغذی لازم را به بدنتان محدود می‌کنید. درعوض این، برای داشتن یک برنامه‌غذایی سالم که به کاهش‌ وزنتان کمک کند، بیشتر بر حجم وعده‌های غذایی و سالم بودن موادی که می‌خورید تمرکز کنید.
 
چه زمان نزد پزشک بروید؟
 
اگر سنتان بالاتر از 45 سال است و وزن طبیعی دارید، از پزشکتان بپرسید که لازم است تست دیابت انجام دهید یا خیر. انجمن دیابت امریکا در موارد زیر آزمایش گلوکز خون را توصیه می‌کند:
 
- بالاتر از 45 سال باشید و اضافه وزن داشته باشید.
- کمتر از 45 سال باشید و اضافه وزن را در کنار یک یا دو مورد عامل خطرزای دیگر برای دیابت نوع دو داشته باشید -- مثل سبک زندگی نشسته و ساکن یا سابقه خانوادگی دیابت.
 
نگرانی‌های خود درمورد پیشگیری از دیابت را با پزشک یا متخصص تغذیه مطرح کنید. او به شما کمک می‌کند از بروز دیابت پیشگیری کنید و برحسب سابقه پزشکی و سایر عوامل، توصیه‌های بیشتری به شما ارائه خواهد کرد.
 
 گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
 
www.seemorgh.com/health
 
منبع : www.salamatnews.com
 
 
 


مطالب پیشنهادی:
 
علائم ابتلا به دیابت
 
 
پاسخ به سوالات دیابت (1)
 
 
پاسخ به سوالات دیابت (2)
 
 
پاسخ به سوالات دیابت (3)
 
 
از پایه‌های اصلی پیشگیری، درمان و کنترل دیابت
 
 
 
 

X