...از بیماری‌های شایع در فصل پاییز است. كه دانش‌آموزان بیشتر از سایر افراد جامعه در معرض ابتلا به این بیماری‌ها قرار دارند...
 
 

رئیس اداره بیماری‌های منتقله از آب و مواد غذایی وزارت بهداشت گفت: سینوزیت، آنفلوانزا و عفونت‌های ویروسی وسرماخوردگی حاد عفونی، از بیماری‌های شایع در فصل پاییز است. كه دانش‌آموزان بیشتر از سایر افراد جامعه در معرض ابتلا به این بیماری‌ها قرار دارند.

محسن زهرایی با اشاره به آغاز سال تحصیلی و حضور دانش‌آموزان در كلاس‌های درس، نسبت به بروز بیماری‌های شایع در فصل پاییز، هشدار داد.

وی تصریح كرد: میكروب‌ها و ویروس‌ها در فضاهای بسته و شلوغ، بهتر منتقل شده و این عامل باعث بروز بیماری‌های تنفسی در بین دانش‌آموزان می‌شود.

او تصریح كرد: معمولا ویروس‌ها و میكروباكتری‌ها، به شكل حصبه، سردرد، گلودرد و آب ریزش بینی ظاهر می‌شود كه این علائم رایج در سرماخوردگی است.

رئیس اداره بیماری‌های منتقله از آب و مواد غذایی وزارت بهداشت ادامه داد: ویروس‌ از طریق عطسه، صحبت و حتی دست دادن، در هوا منتشر می‌شود و می‌‌تواند افراد سالم را آلوده كند.

زهرایی، از سینوزیت به‌عنوان بیماری شایع در فصل پاییز یاد كرد و افزود: نوع دیگری از عفونت‌‌های تنفسی، آنفلوانزاست كه با تب و دردهای عضلانی شدید همراه است و به آن سرماخوردگی حاد عفونی می‌گوییم.

وی با اشاره به اینكه آنفلوانزا با تب و لرز شدید همراه است و از یك سرماخوردگی ساده به سرماخوردگی حاد تبدیل می‌شود، بیان داشت: معمولا در ماه‌های آبان و آذر، احتمال ابتلای ‌فرد به ‌آنفلوانزا بسیار زیاد است و والدین‌ باید مراقب فرزندان خود باشند كه ‌در مدارس، با دانش‌آموزان مبتلا به بیماری مواجه نشوند.

وی درعین حال نسبت به مصرف خودسرانه هر گونه قرص و شربت و آنتی بیوتیك‌ها، از سوی بیماران، هشدار داد و خاطر نشان ساخت: مصرف دارو حتما باید زیر نظر پزشك باشد. وی افزود: آنفلوانزا شایع‌ترین بیماری ویروسی فصل سرماست كه دستگاه تنفسی را درگیر می‌كند و مسری است.

شاید كسی آنفلوانزا را جدی نگیرد و حتی اگر از مردم پرسیده شود فرق بین سرماخوردگی و آنفلوانزا را  ندانند و  بین آنها فرقی قائل نباشند اما عمق فاجعه ابتلا به ویروس‌ها خیلی بیشتر از این حرف‌هاست.

در سال‌های اخیر محققان به این باور رسیده اند كه آنفلوانزا به‌عنوان یك قاتل مهلك، از ایدز پیشی گرفته است. آنفلوانزا مسئول مرگ 36 هزار آمریكایی در سال است.

تحقیقات در این كشور نشان می‌دهد مرگ و میر، بیشتر در افراد میانسال و پیر صورت می‌گیرد چون آسیب‌پذیرتر هستند.

مدت زمان شروع علایم از زمان وارد شدن ویروس به بدن 24تا 48 ساعت است.  علایم و نشانه‌های آنفلوانزا ناگهان آغاز می‌شوند.

آنها به میزان زیادی غیراختصاصی و شبیه دیگر بیماری‌های تنفسی هستند، از جمله این نشانه‌ها می‌توان به لرز و تب متوسط تا بالا، دردهای عضلانی و استخوانی، از جمله كمردرد، چشم درد و گلودرد، سرفه‌های خشك، آبریزش بینی، سردرد و ضعف، خستگی و كوفتگی اشاره كرد.

 آنفلوانزا در كودكان ممكن است سبب تهوع، استفراغ و اسهال شود.

دكتر محسن نراقی، جراح و متخصص گوش و حلق و بینی نیز از شیوع بالای عفونت‌های ویروسی در فصل سرما خبر داد و افزود: اغلب كودكان به‌ویژه بچه‌هایی كه به مهد و مدرسه می‌روند، بین 5 تا 6 بار دچار این نوع عفونت‌ها می‌شوند.

دكتر نراقی گفت: عفونت‌های ویروسی در فصل پاییز و زمستان خیلی شایع است اما این بیماری سیری دارد كه می‌بایست طی شود، لذا احتیاجی به استفاده از آنتی‌بیوتیك نیست.

وی علائم عفونت‌های ویروسی را، سرفه، آبریزش بینی و... دانست و بیان كرد: در این دوره، بهترین درمان استفاده از بخور آب گرم برای مرطوب سازی محیط و در نتیجه تنفس آسان‌تر از طریق بینی است.

این فوق تخصص رادیولوژی و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران، ادامه داد: بعضی اوقات ترشحات بینی و حلق و حنجره غلیظ شده و در نتیجه فرد را اذیت می‌كند كه عمل مرطوب سازی به همین دلیل صورت می‌گیرد.

نراقی استفاده از آنتی بیوتیك‌ها را زمانی الزامی دانست كه علائم بیماری بهبود نیافته و برعكس تشدید شده است.

ابتلا به سینوزیت حاد از جمله عوارض عفونت‌های ویروسی است كه علائم آن در مدت زمان معمول بهبود نمی‌یابد؛

هرچند این نوع سینوزیت نیز ظرف چند هفته بهبود یافته و خوب می‌شود. این جراح و متخصص گوش و حلق و بینی، در عین حال تصریح كرد: درصدی از افراد مبتلا به سینوزیت حاد، وضعیت بدتری می‌یابند و در نتیجه بیماری آنان به سینوزیت مزمن تبدیل می‌شود.

وی با عنوان اینكه سینوزیت مزمن با آنتی بیوتیك خوب نمی‌شود، افزود: علائم این بیماری چند ماه طول می‌كشد.

این عضو جامعه رادیولوژی آمریكا، با عنوان اینكه علائم سینوزیت حاد مشخص‌تر است، تاكید كرد: ولی این علائم در سینوزیت مزمن كمتر مشهود بوده و بی‌سر و صداست.

نراقی گفت: افرادی كه دچار سینوزیت مزمن هستند، بیماری آنان در فصول سرد سال شدت پیدا می‌كند كه مهم‌ترین مشكلات این قبیل بیماران، گرفتگی بینی است.

وی همچنین از تغییر صدای این قبیل افراد به‌دلیل بسته شدن سینوس‌ها خبر داد و  ابراز كرد: بروز چنین وضعیتی باعث می‌شود كه اختلال در ترشحات سینوس‌ها به‌وجود بیاید و در نتیجه تنفس برای این افراد با مشكل همراه خواهد بود.

تزریق واكسن آنفلوانزا

شما با واكسینه شدن سالانه علیه ویروس آنفلوانزا می‌توانید از این بیماری پیشگیری كنید. این واكسن به بدن شما تزریق می‌شود و بهترین زمان برای این كار ماه مهر و آبان است.

در بیماران با بیماری‌های خاص و مزمن، از قبیل بیماری ریوی، یا قلبی، آنفلوانزا ممكن است بیماری اصلی را شدیدتر كند، كه نیاز به جلوگیری از آنفلوانزا را در این بیماران از طریق واكسیناسیون افزایش می‌دهد.

واكسیناسیون برای بیماران آسیب‌پذیر خصوصا دارای ضعف سیستم ایمنی به‌خصوص به‌منظور جلوگیری از بستری شدن در بیمارستان و كاهش خطر مرگ توصیه می‌شود.

واكسیناسیون همچنین خطر بیماری تنفسی و ویزیت‌های پزشكی بعدی را كم می‌كند كه غیبت از محل كار و مدرسه را كاهش می‌دهد، هزینه‌های مراقبت‌های سلامت را كم كرده و مولد بودن را افزایش می‌دهد.

در كودكان، واكسیناسیون می‌تواند خطر اوتیت مدیا، یك نتیجه احتمالی آنفلوانزا را كاهش‌دهد. به‌طور كلی هر كس می‌خواهد احتمال ابتلا به آنفلوانزا را كاهش دهد باید واكسینه شود.

افرادی كه در خطر احتمال ابتلا به آنفلوانزای شدید و مهلك هستند یا افرادی كه با آنها زندگی می‌كنند یا از آنها مراقبت می‌كنند هر فصل پاییز باید واكسن بزنند.

دكتر فرحی متخصص بیماری‌های عفونی در مورد شروع فصل مدارس و شیوع بیماری‌های دانش‌آموزان گفت: همزمان با شروع سال تحصیلی، دانش‌آموزانی كه تازه به مدرسه می‌روند دائماً مریض می‌شوند و این مسئله نگران‌كننده نیست، زیرا سیستم ایمنی كودك تكامل پیدا می‌كند و برای تكامل سیستم ایمنی، لازم است كودك با انواع و اقسام میكروب‌ها برخورد داشته باشد تا سیستم ایمنی‌اش بتواند میكروب‌ها را شناسایی كرده و به‌تدریج در برابر آنها مقاوم شود.

مدرسه مكان مناسبی برای این مسئله است. در گروه‌های بزرگ كودكان و نوجوانان به‌طور معمول انواع میكروب‌ها پیدا می‌شود؛ بچه‌ها هم كه معمولاً در رعایت بهداشت سهل انگارند، میكروب موجود در بدنشان را به سایر دانش‌آموزان منتقل می‌كنند و باعث بیماری دیگران می‌شوند.

این متخصص بیماری‌های عفونی در مورد سرماخوردگی تاكیدكرد: در حالت عادی بزرگسالان درطول سال بیش از 2 تا 4 بار دچار سرماخوردگی نمی‌شوند، اما كودكان به‌طور معمول 6 تا 10 بار در سال سرما می‌خورند.
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.cpm/health
منبع: همشهری آنلاین
 
مطالب پیشنهادی:
آنچه راجع به آنفلولانزای مرغی باید بدانیم  
 
 
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
 
X