زنجبیل
زنجبیل گیاهی است که از قدیم الایام مورد مصرف مردم ایران، هند و چین بوده است و در مناطق گرمسیر کاشته می شود.
استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: زنجبیل افزایش دهنده حافظه است.

دکتر احمد امامی گفت: زنجبیل گیاهی است که از قدیم الایام مورد مصرف مردم ایران، هند و چین بوده است و در مناطق گرمسیر کاشته می شود.

امامی در خصوص این گیاه گفت: بخش مورد استفاده این گیاه در واقع ریشه آن است، ریشه گیاهی علفی چند ساله با یک ریزم غده زخیم و در زیر زمین منشعب است در سال اول این گیاه ساقه سبز، افراشته، خزنده و نی مانند است و یک سری برگ های نازک و سر نیزه ای دارد.

امامی از خواص این گیاه گفت: زنجبیل برای درمان تهوع، استفراغ، اسهال خونی و همچنین کسانی که احساس بیماری دارند مناسب است.

وی بیان کرد: از خواص دیگر زنجبیل، ضد التهاب، ضدتهوع، ضدمیکروب، آنتی اکسیدان، مقوی قلب و محرک دستگاه ایمن ساز بدن است و مانع تجمع پلاکت های خون و باعث رقیق شدن خون می شود.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: در طب سنتی اسلامی و ایران زنجبیل گیاهی بسیار گرم و کمی خشک است و به عنوان گوارنده غذا و برای افرادی که دارای معده و کبد سرد هستند مناسب است.

وی در خصوص موارد منع مصرف این دارو گفت: این گیاه صفراآور است و برای افرادی که سنگ صفرا دارند بدون نظر پزشک تجویز نمی شود.

امامی تاکید کرد: زنجبیل باعث رقیق شدن خون می شود و مصرف آن برای بیماران هموفیلی ممنوع است.

وی بیان کرد: مصرف زنجبیل با معده خالی باعث زخم های گوارشی شده پس با معده خالی مصرف نشود و توصیه می شود خانم های باردار از این گیاه مصرف نکنند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: توصیه می شود افرادی که از داروهای ضد انعقاد استفاده می کنند از این گیاه مصرف نکنند.

وی در ادامه گفت: اشکال دارویی این گیاه، کپسول ۱۰۰، ۴۰۰، ۵۰۰ و ۱۰۰۰ میلی گرم و قرص های جویدنی ۶۷.۵ میلی گرم می باشد و آنچه که در منزل مصرف می شود به صورت پودر است.


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : pezeshkan.org


مطالب پیشنهادی:
فواید شربت زنجبیلی
خواص درمانی زنجبیل
زنجبیل ؛ ضد تهوع
این گیاه، سردردهای میگرنی را تسکین می دهد
خواص خاکشیر، بابونه ، لیمو عمانی ، زنجبیل...