موز خطر سکته را تا ۴۰ درصد کاهش می دهد.
موز حاوی سه نوع قند طبیعی، فروکتوز، ساکارز و گلوکز است که با ترکیب شدن با فیبر، انرژی آنی و قابل توجهی ایجاد می کند.

نتایج بررسی ها نشان می دهد برای ورزش سخت ۹۰ دقیقه ای، خوردن دو عدد موز کافی است و به این دلیل است که در بین ورزشکاران میوه ای پرطرفدار است.

از طرفی مصرف موز در رفع بسیاری از بیماری ها و ناراحتی ها نیز مفید است که در این مطلب به نقل از «ehealth» به آن اشاره شده است. محققان دریافتند، گنجاندن موز در رژیم غذایی روزانه، خطر بروز سکته را تا  ۴۰ درصد کاهش می دهد.

ویتامین B6 آن برای رفع ضعف، بی قراری و بی خوابی موثر است.

پتاسیم موز، فشار خون را تنظیم می کند و احتمال بروز فشار خون بالا و سکته را کاهش می دهد. پتاسیم به عضلات کمک می کند تا به هنگام ورزش به آسانی حالت انقباض و انبساط پیدا کنند.

کربوهیدرات موز نیز انرژی روزانه فرد را تامین می کند. فیبر موجود در موز باعث حفظ سلامت و حرکت منظم روده ها می شود.

پس از ۴ کیلومتر دویدن، بدن ویتامین و مواد مغذی را از دست می دهد. مصرف ۲عدد موز برای جبران مواد مغذی از دست رفته کافی است.

پتاسیم موجود در موز، آب اضافه بدن را دفع می کند. بهترین غذای جامد که می توانید به کودکان بدهید، موز است زیرا موز فاقد چربی است، به آسانی هضم می شود و آلرژی زا نیست.

پتاسیم موز مانع از ضعیف شدن استخوان ها می شود.
نتایج بررسی ها نشان می دهد مصرف ۴ یا۶ عدد موز در طول هفته، خطر بروز سرطان کلیه را در زنان ۵۰ درصد کاهش می دهد. آهن آن گلبول های قرمز خون را تحریک می کند بنابراین برای بیمارانی که کم خونی دارند، مفید است.

به طور طبیعی تاثیر ضداسیدی روی بدن دارد؛ از این رو اگر از سوزش سر دل رنج می برید، موز بخورید. در افرادی که از زخم معده رنج می برند، موز اسیدیته بالا را خنثی می کند. خوردن موز بین وعده های غذایی به حفظ میزان قند خون کمک می کند و از حالت تهوع صبحگاهی پیشگیری می کند.

قسمت داخل پوست را روی گزیدگی حشرات بمالید تا خارش آن رفع شود.ویتامین های B موجود در موز باعث آرامش سیستم عصبی می شود.

مصرف آن برای افرادی که قصد دارند سیگار را کنار بگذارند نیز مفید است. موز حاوی B6، B12، پتاسیم و منیزیم است که در کاهش عوارض نیکوتین موثر است. موز مغز را تقویت می کند و باعث هوشیاری بیشتر دانش آموزان می شود.


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : خبرگزاری سلامت طبنا


مطالب پیشنهادی:
آنچه لازم است ورزشكاران بدانند
4 اشتباه بزرگ در رابطه با تغذیه ورزشکاران
بالاخره کافئین برای ورزشکاران مفید است یا مضر؟
مشکلات کوچک ورزشکاران که به چشم نمی آید!
اصول تغذيه ورزشکاران کوچک
 
 

 
X