مصرف قلیان نیز مانند سایر مواد دخانی زیان آور است.
مسئول دبیرخانه کشوری کنترل دخانیات گفت: هر فرد مصرف كننده قلیان در هر وعده معادل 100 نخ یا بیشتر سیگار، دود دریافت کرده است.

مهندس خدیجه محصلی با بیان این که مصرف قلیان نیز مانند سایر مواد دخانی زیان آور است، گفت:  مصرف كنندگان قلیان در هر بار مصرف، دود بسیار زیادتری را در مقایسه با كشیدن یک نخ سیگار دریافت می كنند.

وی افزود: افراد سیگاری كه به طور متداول 8 تا 12 نخ سیگار در روز مصرف می كنند به طور متوسط با 40 تا 75 پک، كه به مدت 5 تا 7 دقیقه به طول می انجامد حدود 0.5 تا 0.6 لیتر دود استنشاق می كنند این در حالی است كه مصرف كننده قلیان در هر وعده مصرف كه به طور متداول 20 تا 80 دقیقه طول می كشد حدود 50 تا 200 پک می زند كه هر پک به طور متوسط حاوی 0.5 تا یك لیتر دود می باشد.

کارشناس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت تصریح کرد: برخلاف بسیاری از عقاید و باورهای سنتی، دود منتشره از قلیان حاوی مقادیر بی شماری مواد سمی است. این مواد به عنوان عوامل اصلی بروز سرطان ریه، بیماری های قلبی عروقی و سایر بیماری ها شناخته شده اند.

مهندس محصلی خاطرنشان کرد: مونوكسید موجود در دود قلیان در مقایسه با سیگار به مراتب بیشتر و اثرات آن نیز چه برای فرد مصرف كننده و چه برای افراد در معرض مواجهه با دود محیطی آن فراتر است.


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : webda.ir


مطالب پیشنهادی:
آنچه مردان درباره سیگار و قلیان نمی دانند
سیگار را ترک کنید
تفریح ناسالم از نوع قلیان!
خطرات سیگار را جدی بگیرید
اگر همسرتان سیگاری است، بخوانید
 
 

 
X