اگر سابقه پوکی استخوان در خانواده تان باشد، دقت به عادات غذایی اهمیت ویژه ای می یابد...
براساس نتایج آخرین مطالعات، برای داشتن استخوان هایی محکم مصرف زیاد کلسیم و ویتامین «د» کافی نیست، بلکه باید برخی عادات غذایی بد خود را تغییر دهیم.

پوکی استخوان مانند دیابت یا فشارخون بالا از بیماری هایی است که با متعادل نگاه داشتن رژیم غذایی می توان از ابتلا به آن جلوگیری کرد. اگر سابقه پوکی استخوان در خانواده تان باشد، دقت به عادات غذایی اهمیت ویژه ای می یابد و باید برخی مواد غذایی را که برای بافت استخوانی مضر است، محدود و از عادات غذایی زیر اجتناب کرد.

نوشیدن زیاد قهوه

مصرف روزانه قهوه از جذب بهتر کلسیم جلوگیری می کند. هر چه میزان کافئین وارد شده به بدن بیشتر باشد، کلسیم بیشتری از طریق ادرار دفع می شود بنابراین اگر می خواهید تا 90 سالگی زندگی کنید، باید از تعداد فنجان های قهوه که روزانه می نوشید بکاهید.

مصرف نوشابه های گازدار

البته نوشابه های گازدار به علت داشتن کافئین، دوست استخوان ها نیستند اما این نوشیدنی ها همچنین به علت داشتن اسید فسفریک، اسیدی معدنی که از جذب کلسیم جلوگیری می کند، برای استخوان ها مضر هستند.

در مقابل، اسید کربنیک موجود در آب های معدنی گازدار هیچ تأثیر منفی بر استخوان ها ندارد. فقط نوشابه های گازدار حاوی کافئین بر میزان کلسیم موجود در ادرار تاثیر دارند.

مصرف زیاد نمک

مصرف بیش از حد نمک برای سلامتی مضر است و سالانه 2 میلیون و 300 هزار نفر را در جهان به کام مرگ می کشاند.

علاوه بر افزایش خطرهای بیماری های قلبی-عروقی با مصرف زیاد نمک، هر چه میزان نمک مصرفی فرد بیشتر باشد، دفع کلسیم در ادرار و عرق فرد نیز بیشتر می شود.

مصرف زیاد گوشت

رژیم غذایی غنی از گوشت و پروتئین ها نیز برای استخوان ها ضرر دارد. در جریان هضم  پروتئین های حیوانی اسیدهایی همچون اسید فسفریک، سولفوریک و غیره آزاد می شود که PH بدن را تغییر می دهد.هر چه PH بدن اسیدی تر باشد، مواد معدنی بیشتری در استخوان ها از دست می رود.

اما برای سلامت استخوان ها و متعادل نگاه داشتن سطح اسیدی و قلیایی، باید از میوه ها، سبزیجات و غلات استفاده کرد.

نوشیدن الکل

الکل نیز برای استخوان ها مضر است زیرا فعالیت استئوبلاست ها (سلول های سازنده استخوان) را متوقف می کند. فراموش نشود که الکل می تواند موجب اختلالاتی در حفظ تعادل فرد شود که به ویژه در افراد مسن موجب شکستگی استخوان ها می گردد.


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : pezeshkan.org


مطالب پیشنهادی:
هشت توصیه برای جلوگيری از پوكی استخوان
چه کسانی پوکی استخوان دارند؟
شکستگی استخوان در زنان قابل پیش بینی است
با این مواد مغذی از شکستگی استخوان لگن پیشگیری کنید
استخوان هایتان را بیمه کنید
 
 

X