در خیلی از مواقع قرار‌گرفتن در معرض اشعه‌های مختلف امری غیر‌قابل اجتناب است، در همه‌جا و همه‌چیز اشعه‌های ایكس و ماورای بنفش و‌... وجود دارد.
اینها هم گروهی از بیماری‌ها هستند مثل بقیه بیماری‌ها اما كمی ترسناك‌تر؛ به هر حال سرطان‌ها كابوس دوران مدرن هستند، برای دور ماندن از این كابوس شما باید عوامل مساعد‌كننده هر بیماری را بشناسید و از آنها پرهیز كنید.

اینجا ما كارتان را ساده كرده‌ایم و به شما می‌گوییم كه اصلی‌ترین عوامل افزایش‌دهنده احتمال ابتلا به سرطان كدام‌ها هستند و نمره اهمیت هركدام (چند برابر شدن احتمال ابتلا با هر كدام آنها) چقدر است.

همین الان خاموشش كنید
کشیدن سیگار

مشخص شده كه تنباکو عامل 80 درصد از مرگ‌ومیر‌های‌ ناشی از سرطان ریه در خانم‌های آمریکایی است و می‌تواند باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم، کلیه و دهان شود اما یك خبر خوب: اگر همین امروز‌کشیدن سیگار را ترک کنید تا 10 سال آینده احتمال مرگ شما بر اثر سرطان ریه به نصف کاهش می‌یابد. احتمال افزایش ابتلا به سرطان؛ 9.5 برابر(سیگاری‌ها 9.5 برابر غیرسیگاری‌ها به  سرطان سینه مبتلا می‌شوند)

فست‌فود عمر شما را كم می‌كند
رژیم غذایی


ما همگی عاشق سوسیس‌و‌کالباس هستیم اما واقعیت این است که گوشت‌های قرمزی كه بدل به سوسیس‌و‌كالباس می‌شود و گوشت‌های فرآورده شده می‌توانند باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان کولون و رکتوم (‌سرطان انتهای روده بزرگ) شوند. علاوه‌بر‌این، این خوراكی‌ها به همراه نوشیدنی‌های شیرین (نوشابه‌ها) به میزان زیادی باعث چاقی شده که این مسئله به‌طور غیر‌مستقیم باعث بالا‌رفتن خطر ابتلا به سرطان می‌شود. احتمال افزایش ابتلا به سرطان؛ 3.5 برابر برای سرطان‌های گوارشی.

آنها همه‌جا هستند
اشعه ایكس و ...


در خیلی از مواقع قرار‌گرفتن در معرض اشعه‌های مختلف امری غیر‌قابل اجتناب است- در همه‌جا و همه‌چیز اشعه‌های ایكس و ماورای بنفش و‌... وجود دارد–  با اینکه انجام تصویر‌برداری و اسکن‌های پزشکی خطراتی به دنبال دارد، مزایای این آزمایشات بسیار پراهمیت‌تر از مضرات آن است. تنها نکته اینکه بهتر است از ضرورت انجام این عكسبرداری‌ها مطمئن شوید و بعد اقدام كنید. احتمال افزایش ابتلا به سرطان؛3.5 برابر.

یك دلیل دیگر برای لاغری
چاق بودن سرطان زاست


به‌ نظر می‌رسد تجمع چربی‌های اضافه در بدن باعث افزایش سطح هورمون‌ها داخل جریان خون شده و بدن را مستعد ابتلا به سرطان می‌کند. احتمال افزایش ابتلا به سرطان؛6.5 برابر.

ژن‌های‌تان را اصلاح كنید
ژنتیک


درست متوجه شدید، ژن‌ها در ابتلا به سرطان بسیار موثر هستند. اما تنها 5 تا 10 درصد از سرطان‌ها ژنتیک هستند. حتی اگر در خانواده شما سابقه ابتلا به سرطان وجود داشته باشد شیوه مناسب و عادات درست می‌توانند با فعال‌کردن سیستمی به‌نام اپی‌ژنوم که روی مواد شیمیایی DNA تاثیر‌گذار است، باعث خاموش‌کردن ژن‌های بد شوند. احتمال افزایش ابتلا به سرطان؛ 7.8 برابر.

واكسن ضد‌سرطان بزنید
عفونت‌های منتقله از راه ارتباطات جنسی


ابتلا به ویروس HPV  (ویروس پاپیلومای انسانی) و هپاتیت B باعث افزایش ابتلا به بعضی سرطان‌ها می‌شود. همچنین ویروس ایدز هم به طور غیر‌مستقیم باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان می‌شود. بهتر است در مورد تزریق واکسن HPV و هپاتیت با پزشک خود مشورت کنید. احتمال افزایش ابتلا به سرطان؛7.4 برابر.

هم سرطانی هم ضد‌سرطانی
قرص‌های پیشگیری از بارداری


قرص‌های ضد بارداری حاوی استروژن می‌توانند باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان‌های تخمدان و رحم شوند اما در عوض خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهند. با قطع مصرف این قرص‌ها خطر ابتلا به سرطان نیز کاهش می‌یابد. احتمال افزایش ابتلا به سرطان؛4.3 برابر برای سرطان سینه.

كمتر حرف بزن
تلفن همراه


مطالعات متعدد انجام شده نتوانسته‌اند ارتباط بین استفاده از تلفن همراه و ابتلا به سرطان را به‌طور مشخص اثبات کنند اما تکنولوژی و میزان وابستگی ما به آن به سرعت در حال تغییر است. در نتیجه نمی‌توان به بی‌خطر بودن استفاده از تلفن‌های همراه اطمینان داشت؛ پس بهتر است برای کاهش خطر این تلفن‌ها از hands-free یا كمتر از تلفن همراه استفاده كنیم. احتمال افزایش ابتلا به سرطان؛ 1.1 برابر در مورد سرطان مغز.

شاید عقربه‌ها را نشود نگه داشت اما ...
سن


77 درصد از سرطان‌ها در افراد بالای 55 سال گزارش شده است. تاثیرات پیری روی سلول‌ها به همراه عادات غلط زندگی و عوامل محیطی همگی می‌توانند باعث احتمال ابتلای بیشتر شما به سرطان شوند. درست كه نمی‌توانید زمان را متوقف کنید اما از امروز می‌توانید عادات درست را جایگزین عادات غلط زندگی خود کنید. احتمال افزایش ابتلا به سرطان؛ 8.9 برابر.


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : سیب سبز


مطالب پیشنهادی:
این مواد واقعا سرطان زا هستند؟
6 عامل سرطان زا اما پر مصرف
محیط خود را سرطان زا نکنیم!
آیا آشپزی با باربکیو می‌تواند عامل ایجاد سرطان باشد؟
میوه‌هایی با طعم سرطان!
 
 

X