این روزها برای تزریق واکسن آنفلوانزا اقدام کنید
تزریق واکسن آنفلوانزا برای کودکان دچار بیماری های مزمن ریوی از جمله آسم،کودکان مبتلا به بیماری های خونی، کبدی، کلیوی و دیابت و نیز کودکان دچار نقص ایمنی از قبیل کودکان مبتلا به ایدز و سرطان ضروری است.

واکسن آنفلوانزا برای چه کسانی ضروری است؟

رییس مرکز تحقیقات بیماری های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: با توجه به کاهش دمای هوا و در آستانه بازگشایی مدارس، کودکان و افراد در معرض خطری که تاکنون واکسن آنفلوانزا تزریق نکرده اند، می بایست، هر چه سریعتر نسبت به تزریق این واکسن اقدام کنند.

دکتر داوود یادگاری با اعلام این خبر افزود: تزریق واکسن آنفلوانزا برای کودکان دچار بیماری های مزمن ریوی از جمله آسم،کودکان مبتلا به بیماری های خونی، کبدی، کلیوی و دیابت و نیز کودکان دچار نقص ایمنی از قبیل کودکان مبتلا به ایدز و سرطان ضروری است.

وی با اشاره به اینکه کودکان مصرف کننده داروهای سرکوب کننده ایمنی از دیگر گروه هایی هستند که نیازمند تزریق این واکسن هستند، تصریح کرد: کودکان مبتلا به تشنج، قطع نخاع و بیماری های مزمن مغزی از جمله عقب افتادگی ذهنی و کودکانی که به علت خطر سندرم "ری" باید در طولانی مدت آسپرین مصرف کنند، همچنین بچه هایی که به مدت طولانی در مراکز مراقبت از کودکان نگهداری می شوند از دیگر گروه هایی هستند که تزریق واکسن آنفلوانزا برای آنان توصیه می شود.

رییس مرکز تحقیقات بیماری های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: امروزه در بسیاری از کشورهای دنیا، کودکان 6 ماه تا 4 ساله به طور معمول واکسینه می شوند. در کشور ما نیز با نظر متخصصان کودکان توصیه می شود، نسبت به تزریق واکسن آنفلوانزا برای این کودکان اقدام شود. وی اضافه کرد: همچنین کلیه کودکان زیر 8 سال در صورتی که تا به حال واکسن آنفلوانزا تزریق نکرده اند، برای ایجاد ایمنی مناسب می بایست 2 بار واکسن آنفلوانزا را تزریق کنند، به عبارتی پس از تزریق نوبت اول واکسن، یک دوز واکسن مشابه یک ماه (چهار هفته) بعد تکرار شود.

دکتر یادگاری اظهار داشت: آنفلوانزا در کودکان زیر 4 سال به خصوص زیر 2 سال می تواند با عوارض بیشتری همراه بوده، منجر به بستری شدن این کودکان در بیمارستان شود.

وی ادامه داد: برای مثال، اوایل مهر که فصل بازگشایی مدارس است و تماس کودکان در محیط مدرسه بیشتر می شود، کودکان در مواردی که به این بیماری مبتلا می شوند، این ویروس را با خود به منزل می آورند و در صورتی که افراد مستعدی مانند گروهی که بیماری زمینه ای از قبیل دیابت، آسم، بیماری های کلیوی و نیز کسانی که داروی سرکوب کننده ایمنی دریافت می کنند در خانه باشند، این افراد دچار بیماری آنفلوانزا می شوند. بسته بودن درب و پنجره منازل در زمستان به علت سرما، از دلایل دیگری است که میزان شیوع این بیماری را در خانه ها و در محیط های بسته افزایش می دهد.

به گفته رییس مرکز تحقیقات بیماری های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ابتلا به آنفلوانزا در افراد دچار بیماری های زمینه ای سبب تشدید بیماری های آنان می شود. برای مثال در افرادی که بیماری های قلبی یا ریوی مانند آسم دارند، ابتلا به آنفلوانزا سبب تشدید بیماری در آنان می شود یا در بیماران قلبی، آنفلوانزا ممکن است، منجر به نارسایی قلبی شود. همچنین در بیماری ریوی، ممکن است، عوارض ریوی مانند آسم در مبتلایان تشدید شود به همین دلیل در فصول سرد که ابتلا به آنفلوانزا شایع تر است، شاهد افزایش میزان بستری افراد به خصوص در افرادکه بیماری های زمینه ای در بیمارستان ها هستیم.

وی با اشاره به اینکه بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا به بیماری آنفلوانزا واکسیناسیون است، تصریح کرد: برخلاف برخی اظهار نظرهای کارشناسی اشتباه، واکسن آنفلوانزا ویروس ضعیف شده نیست که مانند سایر واکسن ها با یکبار تزریق، شخص برای همیشه مصونیت پیدا کند بلکه حتی افرادی هم که قبلا علیه ویروسی از آنفلوانزا واکسینه شده اند و بدنشان آنتی بادی علیه ویروس ترشح کرده است به دلیل تغییر یافتن ژن های این ویروس برای کاهش احتمال ابتلای آنان به این بیماری، نیازمند تزریق واکسن جدید هستند. در واقع هر واکسنی، سوش های خاصی از بیماری آنفلوانزا را در بر می گیرد و قادر به پوشش تمام سوش ها نیست.

دکتر یادگاری تصریح کرد: این ویروس معمولا از طریق ترشحات تنفسی به دیگران منتقل می شود و اطرافیان فرد را در محیط خانواده و محیط های کاری به ویژه کسانی را که نسبت به ابتلا به این ویروس مستعد هستند، مبتلا می سازد. وی ادامه داد: علایم بیماری معمولا به صورت تب ناگهانی، احساس لرز، گاهی لرز واقعی، درد کلی بدن، سرفه، ترشحات توام با خلط، درد پشت قفسه صدری، درد دور چشم در مواردی درد مفاصل و نیز کوفتگی بدن و ضعف و بی حالی شروع می شود. از علایم دیگر این بیماری آبریزش از بینی و گلو درد است و در برخی از موارد مانند آنفلوانزای H1N1 ( آنفلوانزای خوکی) افراد دچار اسهال و استفراغ نیز می شوند.

 

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : salamatnews.com