خیلی از افراد چاق،گر چه می‌دانند که این افزایش وزن چه مشكلاتی را برایشان به همراه دارد ولی انگیزه لازم را برای كاهش وزن ندارند.
 
در شروع رژیم غذایی توجه به چند نكته در ایجاد انگیزه لازم است:
1. وزن شما به طور معمول با افزایش سن و وابسته به شرایط تاهل شما و نیز شیوه های زندگی به مرور افزایش می‌یابد،ولی مهم آن است كه از افزایش شدید و پیشرونده آن جلوگیری نمایید و چنانچه وزن و شاخص توده بدنی شما در محدوده طبیعی قرار گیرد،انتظار رویاهای غیر منطقی دوران قدیم را از سر خود خارج كنید.
 
2. برای وزن خود هدف درستی انتخاب كنید تا دچار یاس و نا امیدی نشوید و انگیزه خود را از دست ندهید.این‌كه با دیدن یك فیلم یا یك فرد ورزشكار بخواهید تناسب اندام مشابه آنها داشته باشید،در حالیكه توان و وقت فعالیت بدنی مشابه آنان را ندارید،این انتظار از وزن برای شما غیر منطقی است.

3. فكر معجزه و دارویی كه برای شما نقش كیمیا را بازی كند از ذهن خود بیرون كنید.چون متاسفانه چنین اعجازی در عالم امكان وجود ندارد و این را فقط در گپ‌های دوستانی كه موفق یا ناموفق در كنترل وزن بوده‌اند یا در تبلیغات رسانه‌ای می‌توانید بیابید.
 
4. فرصت كافی به خود بدهید.وزنی كه طی چندین سال به دلیل عدم توجه به خود یا هر دلیل دیگری اضافه كرده‌اید،نمی‌توانید در فرصت چند روز یا چند هفته از شر آن راحت شوید.كاهش وزن نیم تا یك كیلو گرم در هفته هدفی منطقی و بدون عوارض خواهد بود،البته در كسانی كه دچار افزایش وزن شدید هستند در مراحل اولیه كاهش وزن بیشتری را در هفته می‌توانند تجربه كنند و هر چه به وزن مطلوب خود نزدیك می‌شوند،سیر كاهش وزن آهسته‌تری می‌یابند.
 
5 . انگیزه لاغر شدن را در خودتان پایه گذاری كنید نه دیگران.این ‌كه همسرتان یا نزدیكان شما چه فكر می‌كنند گرچه می‌تواند كمك كننده باشد ولی اگر انگیزه اصلی تغییر در خود شما نباشد،بعد از مدتی رنگ باخته و به افزایش وزنی حتی بیش از وزن اولیه منجر می‌شود.
از طرف دیگر در افراد دچار چاقی مفرط،اگرچه رسیدن به وزن مطلوب شاید تلاشی طولانی را بطلبد ولی مطالعات جدید نشان داده است كه كاهش وزن حتی قبل از رسیدن به وزن مطلوب،باعث بهبود كیفیت كلی زندگی،بهبود توان بدنی،بهبود اخلاق و ارتباط با دیگران و بهبود اعتمادبه نفس در بیش از 90 در صد افراد می‌شود. این بهبود كیفیت در موارد مختلف،خود انگیزه كافی برای رژیم غذایی می‌باشد.لذا توصیه آن است فهرستی از تغییراتی كه فكر می‌كنید پس از كاهش وزن آنها را حس خواهید كرد،یادداشت كنید یا در مورد این‌كه زندگی تان پس از كاهش وزن چگونه خواهد شد،بنویسید. در اغلب افراد، این كارها به تغییرات بزرگی در زندگی‌شان منجر می‌شود.

 گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع:jamejamonline.ir

مطالب پیشنهادی:
لیپوساکشن، هرگز!!
گیاهی برای درمان کم خونی و موثر در لاغری!!
گیاه آرام کننده دردهای دستگاه ادراری!!
جلوگیری از ضعف هنگام لاغر شدن
كاهش وزن طبيعی
 
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 
X