شاتوت خواص مفیدی برای سلامتی انسان دارد و به عنوان اولین میوه ای است که از نظر ...

 

شا‌توت خواص مفیدی برای سلامت دارد،از جمله جلوگیری از عفونت‌های دستگاه ادراری،سرطان،بیماری‌های وابسته به سن و حملات سکته مغزی.
محققان انجمن تغذیه آمریکا شاتوت را در مقایسه با 40 نوع میوه تازه دیگر،به عنوان اولین میوه از نظر فعالیت آنتی‌اکسیدانی قرار داده‌اند که دارای فیتوکمیکال‌های قوی مانند آنتوسیانین است.آنتوسیانین رنگدانه‌ای است که رنگ سیاه شا‌توت از آن ناشی می‌شود.
وجود انواع آنتی‌اکسیدان‌های گوناگون در شاتوت،«درجه ظرفیت جذب رادیکال‌های آزاد» آن را که یک شاخص اندازه‌گیری تاثیر مواد غذایی در پیشگیری از سرطان‌ است،به رقم 5350 در هر صد گرم رسانده است.سایر آنتی‌اکسیدان‌ها و فنول‌های موجود در شاتوت شامل موارد زیر هستند:الاژیک اسید، روتین، گالیک اسید،هیدروکافئیک اسید،پی کوماریک اسید سینامیک و آنتی‌اکسیدان‌های مشهور یعنی ویتامین‌های A و C.
وجود این مواد مغذی و نقش هم‌افزایی این مواد مغذی بر یکدیگر سبب شده است تا این میوه به‌عنوان منبعی خوب برای تامین نیاز روزانه به ریزمغذی‌های گوناگون مورد توجه قرار گیرد.
شا‌توت خواص مفیدی برای سلامت دارد،از جمله جلوگیری از عفونت‌های دستگاه ادراری،سرطان،بیماری‌های وابسته به سن و حملات سکته مغزی.
شاتوت از ساخته شدن کلسترول بد که به بیماری‌ها و حملات قلبی منجر می‌شود،جلوگیری می‌کند. علاوه بر این،شاتوت دارای ویتامین‌هایA ، C و املاح روی،پتاسیم،آهن،کلسیم و منیزیم است.
محتوای متعادل تانن موجود در شاتوت به استحکام جداره رگ‌ها کمک کرده و از خون‌ریزی‌های پوستی جلوگیری می‌کند.مصرف این میوه در موارد التهاب روده‌ای کمک‌کننده است.مصرف منظم این میوه فرآیند پیر شدن را کند می‌کند و به دلیل وجود خاصیت ضد باکتریایی آن، به بهبود شرایط اسهال ناشی از باکتری‌ها کمک می‌کند.مصرف عصاره شاتوت در افراد دچار واریس سبب کاهش نشت دیواره نازک رگ‌های خونی می‌شود.این عصاره دارای آنتی‌اکسیدان‌هایی به نام آنتوسیانیدین است. آنتوسیانیدین‌ به بهبود بافت پیوندی آسیب دیده کمک می‌کند.مصرف میوه شاتوت نیز اثر مشابهی در رفع این مشکل دارد.وجود مواد مغذی مفید در شاتوت،این میوه را به یک میان وعده عالی تبدیل کرده است.در صورتی که شاتوت تازه به سرعت فریز شود،می‌تواند مواد مغذی خود را به خوبی حفظ کند.استفاده از جوشانده برگ‌های این میوه برای برطرف کردن حالت تهوع از قدیم معمول بوده و ریشه آن برای درمان اسهال خونی استفاده می‌شده است.
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع:پزشکان بدون مرز
 
مطالب پیشنهادی:
این خانواده،خوردنی هستند!!
ضد اسپاسم معده و روده
ضد عفونی کننده قوی روده
پیشگیری معجزهآسا از زخم معده و اثنیعشر!
علایم عفونت های ادراری در خانم ها
 
 
 

X