آیا جواب این سئوال را می دانید؟ پژوهش های محققان نشان می دهند که کابوس در ...

 

پژوهشها نشان می دهند که زنان بسیار بیشتر از مردان کابوس می بینند و خوابهایی که می بینند عاطفی تر است.
در مطالعه ای که روی 170 داوطلب انجام شد، از آنها خواسته شد که تازه ترین خوابی که دیده اند را ثبت کنند. 19 درصد مردان کابوس دیده بودند در حالی که این رقم در زنان سی درصد بود.
دکتر جنیفر پارکر،محقق دانشگاه در بریتانیا می گوید که در شمار کلی خوابهای گزارش شده تفاوت زیادی وجود نداشت.در پژوهشی دیگر مشخص شد که زنان خواب آشفته تری از مردان دارند.
یکی از دلایل ذکر شده برای این مسئله تغییر دمای بدن زنان طی سیکل ماهانه شان است.
دکتر پارکر که استاد دانشگاه در رشته روانشناسی است می گوید که از مدتها پیش مشخص شده بود که زنان پیش از آغاز عادت ماهانه شان خوابهای واضح تر و آزاردهنده تری می بینند.
او می گوید: "یافته ای که در تمام بخش های این تحقیق همواره ثابت باقی ماند این است که زنان خوابهای ناخوشایندتری از مردان می بینند."
او همچنین می گوید: "در رابطه با پردازش اطلاعات عاطفی،احتمال بیشتری وجود دارد که زنان نگرانی های حل نشده خود را به رختخواب ببرند."
دکتر کریس ایزیکوفسکی،مدیر کلینیک خواب ادینبورگ می گوید که از یافته های این پژوهش درباره تفاوت بین دو جنس در مقوله خواب متعجب نشده،اما مشکل،فهمیدن این مسئله است که آیا زنان کابوس های بیشتری دارند یا آنها را بهتر به خاطر می آورند.
او همچنین می گوید: "خواب زنان سبک تر و بی خوابی در بین آنها رایج تر است. بیدار شدن پی در پی ممکن است باعث به خاطر آوردن خوابهایشان شود،اما در عین حال این امکان نیز وجود دارد که خواب سبک،خود از علائم ترس باشد."
دکتر ایزیکوفسکی می گوید که احتمالا کابوس افراد بیشتر از آنی است که خودشان فکر میکنند چون بیشتر آنها به سرعت فراموش می شوند.
 
گردآوری:گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع:jamejamonline.ir
 
مطالب پیشنهادی:
7 اشتباه باور نکردنی درباره خواب!!
رابطه خواب و رژیم غذایی!
تاثیر ساعات مختلف خواب شب در سلامتی بدن
خواب نیمروزی؛ چه موقع و چقدر؟
اهمیت خواب
 
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده های این بخش

 
X