والک یکی از سبزی های کوهی می باشد که تنها در بعضی از فصول خاص دیده می شود،آیا از خواص این سبزی کوهی اطلاعی دارید؟

 

والك یكی از گونه‌های سیر و به اصطلاح نوعی سیركوهی است که با نام‌های پیاز خرسی،سیر جنگلی،سیر خرس از آن یاد می‌شود،بسیار ملایم‌تر و شیرین‌تر از سیر معمولی است و بیشتر مصرف دارویی دارد.بوی آن شبیه پیاز است.قسمت مورد استفاده والك گیاه جوان و بندرت از گیاه خشك شده یا عصاره آن است. 
 از نظر تركیبات شیمیایی،والك دارای اسانس،شامل تركیبات گوگردی است.والك برای تصفیه خون بسیار مفید است و در ناراحتی‌های هاضمه كمك می‌كند و خواص پیاز آن تا حدود زیادی شبیه سیر است و همان‌طور در كاهش فشار خون و رفع تصلب‌ شریانها نافع است.
والك در موارد تصلب شرایین،اسهال،اتساع روده‌ای،آنفلوانزا،برونشیت،بیماری اسهال خونی از نوع آمیبی و سیاه سرفه به كار می رود.
والك با انبساط ملایم عروق خونی سبب كاهش فشار خون می‌شود.مصرف گیاه والك باعث كاهش قند و پیشگیری از افزایش فشار خون در مبتلایان به دیابت می‌شود.

چنانچه بر روی پوست مالیده شود باعث قرمزی پوست می‌شود.همچنین در استعمال خارجی برگهای له شده آن برای بیماری‌های پوستی اثر مفید دارد.سیر كوهی برای كسانی كه تنگی عروق دارند و همچنین برای سرگیجه بسیار مفید است.این گیاه ضد عفونى كننده قوى است؛به هضم غذا كمك مى كند و ضد کرم معده و کرم کدو است.
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع:isna.ir
 
مطالب پیشنهادی:
ارتباط سرگیجه و پوكی استخوان
جوشانده ای برای دردهای عصبی
میگرن چیست؟
دوران بارداری و عفونت ادراری
اثر عصاره سیر بر درمان عفونت
 
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 
X