غذایی كه با هزینه پایین تهیه می‌شود معمولا پرچرب و پر كالری و مملو از مواد شیمیایی است. اما در اینجا ما 5 ماده غذایی را به شما معرفی می‌كنیم كه از ارزش غذایی بالایی دارند ولی ارزان هستند
 http://www.hamshahrionline.ir/Images/Spacer.gif
برنج سبوس‌دار، لوبیا،تخم مرغ،كنسرو تن ماهی و موز از جمله مواد غذایی سالم و ارزان هستند.
 
برنج سبوس‌دار
برنج سبوس‌دار با قیمت ارزانتر نسبت به برنج سفید،دارای خواص بیشتری است.به این علت كه برنج دارای چندین لایه است و در مرحله آسیا برای سفید كردن آن،این لایه‌ها برداشته می‌شود. در نتیجه برنج صیقل داده شده سفید می‌شود كه تقریبا هیچ ارزش غذایی ندارد.در حالیكه برنج سبوس‌دار یك غله كامل است و در مرحله لایه برداری تنها پوسته آن برداشته می‌شود به صورتی كه ارزش غذایی در این غله كاملا حفظ می‌شود.برنج سبوس دار نسبت به برنج سفید دارای فیبر بیشتر و مواد معدنی،روی و منینزیم است.برنج سبوس‌دار را می توان به عنوان مكمل غذایی در سالاد یا به صورت تفت داده شده و نیز در سوپ یا خورش استفاده كرد.
 
لوبیا
لوبیاها با قلب شما دوست هستند و واقعا یك غذای مقوی خانگی هستند كه مملو از فیبر و پروتئین و غذای رژیمی سالم و بهداشتی برای چاق‌ها هستند.آنها انرژی زیادی را در جریان خونتان آزاد می كنند و بدون داشتن قند و چربی احساس خوبی به شما می‌دهند.چون لوبیاها را به صورت خشك و به مقدار زیادی می‌توان خرید،از نظر اقتصادی كاملا به‌صرفه هستند علاوه بر آن دارای حق انتخاب از میان گونه‌های مختلف آن مانند لوبیا چیتی،لوبیا سفید و .... خواهید داشت. اگر مایل نیستید لوبیا را به صورت خشك خریداری كنید می توانید آنرا به صورت قوطی های كنسرو شده تهیه نمایید كه گران هم نیستند. شما می‌توانید از لوبیا تقریبا در همه چیز مثل سوپ‌ها، سالادها،خوراك چینی و نیز به صورت پخته به تنهایی مصرف كنید.

تخم مرغ‌
برخلاف عقیده عمومی تخم مرغ‌ها بمب كلسترول نیستند.خوردن یك یا دو عدد از آن در روز از بروز حملات و بیماری‌های قلبی پیشگیری می‌كند در واقع تخم مرغ مملو از پروتئین است. یك تخم مرغ با حدود 68 كالری 11 درصد از مقدار مجاز روزانه پروتئین بدن را تامین می كند.
تخم‌مرغ می‌تواند گزینه خوبی برای رژیم غذای شما محسوب شود.یك بررسی نشان داد افرادی كه برای صبحانه تخم مرغ می خورند نسبت به آن‌هایی كه نان حلقه ای رژیمی مصرف می كنند از كاهش وزن بیشتری برخوردارند.این در حالی است كه جذب كالری در هر دو یكسان است.
 
كنسرو تن ماهی
ماهی برای قلب و مغز مفید است ولی بسیاری از افراد هستند كه توانایی خرید ماهی را ندارند.
 ماهی با قیمت كمتر و مقدار بیشتر همان ارزش غذایی را برای شما خواهد داشت.تن دارای مقدار فراوانی پروتئین، مواد معدنی، ویتامین و اسیدهای چرب امگا 3 است.این اسیدها به كنترل فشار خون،پایین آوردن كلسترول و كاهش حملات و بیماری‌های قلبی كمك میكنند.اما به خاطر داشته باشید تن دارای جیوه است و هر روز نباید از آن استفاده كرد.
 
موز
موز از ارزش غذایی و فیبر بالایی برخوردار است قیمت موز پایین و تقریبا در تمام فصول یافت می‌شود.موزها منبع بسیار خوبی برای پتاسیم هستند و ورزشكاران عاشق موز هستند چرا كه با تامین كامل پتاسیم و فیبر انرژی كاملی دریافت می كنند.مصرف موز خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را كاهش می‌دهد و زخم‌ها را بهبود می‌بخشد و یبوست را از بین می‌برد و به بدن كمك می‌كند تا كلسیم را جذب و از كلیه محافظت می‌كند.
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع:hamshahrionline.ir
 
مطالب پیشنهادی:
چه بخوريم تا لاغر شويم؟
برای غذاهای سالم برنامهریزی کنید
وعده های غذایی پس از ورزش
با این غذا چربیهای خود را کاهش دهید!!
هشدار درباره مصرف آب میوه پس از غذا
 
 
 

X