محققان دانشگاه کالیفرنیا با کشف ژنی که میان دردهای فیزیکی و ذهنی انسان ارتباط برقرار می‌کند اعلام کردند ...

 

 شکست‌های احساسی یا عدم پذیرش اجتماعی یا به بیان عامیانه دل شکستگی به معنی واقعی در بدن انسان درد فیزیکی به وجود می‌آورند.
محققان موفق به کشف ارتباط ژنتیکی میان درد فیزیکی و شکست‌های اجتماعی شدند این به آن معنی است که قطع ارتباط عاطفی میان افراد یا دل شکستگی به معنی واقعی دردناک است.
روانشناسان دانشگاه کالیفرنیا اعلام کردند بدن انسان دارای ژنی است که می‌تواند حساسیت دردهای فیزیکی را به حساسیت دردهای اجتماعی ارتباط دهد.این یافته در راستای نظریه مشهوری است که معتقد است پس خوردگی یا عدم پذیرفته شدن در اجتماع دردناک است و در بدن انسان درد فیزیکی ایجاد می‌کند.
این ژن تنظیم اصلی‌ترین بخش تسکین انسان به نام Mu-Opioid را که با دردهای تجربیات دردناک اجتماعی نیز درگیر است به عهده دارد.مطالعات جدید نشان می‌دهد تنوع میان ژن گیرنده‌های Mu-Opioid با نام OPRM1 که اغلب با دردهای فیزیکی در ارتباطند به میزان درد اجتماعی و ذهنی که فرد در هنگام عدم پذیرش یا شکست عاطفی تحمل می‌کند نیز ارتباط دارد.

 

این ژن در افراد مختلف متفاوت بوده و نوعی نادر از آن باعث افزیش حساسیت فرد در برابر پس زده شدن در اجتماع و بروز تجربه افسردگی در وی خواهد شد.محققان به منظور بررسی نوع ژن موجود در بدن نمونه‌های بزاق 122 داوطلب را جمع آوری کرده و میزان حساسیت این افراد را در برابر دردهای اجتماعی و فیزیکی به دو شیوه مورد آزمایش قرار دادند.
نتیجه آزمایش‌ها نشان داد افرادی که نسبت به دردهای فیزیکی بسیار حساس بوده از نوعی خاص از ژن OPRM1 برخوردار بودند در هنگام آزمایش‌هایی که برای آنها به صورت آزمایشگاهی حس شکست یا عدم پذیرش را به وجود می‌آورد،در برابر عدم پذیرش از خود حساسیت بسیار بالاتری نشان داده و در عین حال فعالیت بخشی از مغز این افراد که با دردهای اجتماعی در ارتباط است افزایش پیدا کرده است.
این اولین باری است که ارتباط ژنتیکی میان دردهای فیزیکی و ذهنی به این شکل به اثبات می‌رسد. به گفته محققان به دلیل اینکه ارتباطات اجتماعی در زندگی انسان از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند، درک احساس درد از نداشتن چنین ارتباطی می‌تواند انگیزه‌ای محکم برای حفظ ارتباطات اجتماعی فرد به شمار رود.
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع:mehrnews.com
 
مطالب پیشنهادی:
حقایقی باورنکردنی راجع به قلب
برای سلامتی قلب چگونه تغذیه کنیم ؟
چرا ضربان قلب تند می شود؟
خوردن برای سلامت قلب
چه كنيم دچار عارضههای قلبی نشويم
 
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 
X