آیا در قرن سرعت و پیشرفت،براستی نابینایی نیز درمان می شود؟
 
دانشمند‌ان با كشف تكنیك نوینی برای تولید سلول‌های چشمی به شیوه‌ای امید بخش برای درمان نابینایی دست یافته‌اند.دانشمند‌ان در این تكنیك موفق شدند،بافت پوست را به سلول‌های چشمی تبدیل كنند.
در این پیشرفت تازه و مهم سلول‌های چشمی كه به نور حساس هستند،از پوست تولید شدند و در نهایت این یافته به كشف روش های جدیدی برای درمان نابینایی منتهی خواهد شد.
دانشمند‌ان در این روش سلول‌های پوستی انسان را به لحاظ ژنتیكی دوباره برنامه‌ریزی‌ كردند تا دارای ویژگی‌هایی مشابه سلول‌های موجود در شبكه طبیعی چشم شوند.
در این پروسه ابتدا سلول‌های پوستی به سلول‌های بنیادی IPS تبدیل شدند كه می‌توانند به هر نوع بافتی از بدن مبدل شوند.سپس این IPSها در معرض تركیب خاصی از مواد شیمیایی قرار گرفتند و بعد دانشمند‌ان به این سلول‌ها اجازه دادند كه تا حدودی رشد كرده و به سلول‌های شبكیه مبدل شوند.این سلول‌های حساس به نور در پشت چشم قرار دارند و سیگنال‌های عصبی را به مغز منتقل می‌كنند.
هر چند این یافته هنوز در مرحله بسیار ابتدایی است،اما راه را برای كشف روشهای درمانی جدید به منظور ترمیم شبكیه با استفاده از سلول‌های پوستی رشد یافته در خود بیمار هموار خواهد كرد.
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع:isna.ir
 
مطالب پیشنهادی:
روشی اعجاب انگیز برای خستگی چشم
ورزش چشم
10فرمان چشم پزشکان در فصل تابستان
تمرین دادن چشم
غذاهای تقویت کننده چشم!!
 
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 
X