تاکنون راجع به این موضوع بسیار شنیده ایم که خانم ها بعد از زایمان افسرده می شوند،به راستی چرا چنین حالتی پیش می آید؟
 
یك متخصص زنان و زایمان گفت:افسردگی پس از زایمان ناشی از تغییرات هورمونی است كه می‌تواند‌ بر حالات‌ روحی‌ روانی‌ فرد تأثیر بگذارد.
ساغر صالح پور افزود: افسردگی پس از زایمان به علت ترشح برخی از هورمون‌ها در طول دوران بارداری و بعد از زایمان است و كاهش برخی از هورمون‌ها مانند استروژن می‌تواند افسردگی پس از زایمان را به وجود آورد.
وی گفت: افسردگی پس از زایمان ناشی از تغییرات هورمونی می‌تواند‌ بر حالات‌ روحی‌ روانی‌ فرد تأثیر بگذارد و مادر باید از نظر روحی و روانی آمادگی كامل را برای پذیرفتن‌ مسؤولیت‌ 24 ساعته‌ مراقبت‌ از یك‌ نوزاد شیرخوار ‌را داشته باشد و بنابراین‌ خستگی‌ و افسردگی‌ در مادران‌ غیرمعمول‌ نیست.
این متخصص زنان اضافه كرد:‌استرس‌های‌ فیزیكی‌ و روانی‌،كمبود خواب‌،تغذیه‌ نامطلوب،فقدان‌ حمایت‌ مادر از سوی‌ همسر،سابقه‌ اختلالات‌ روانی‌ قبلی‌ در مادر و افرادی كه زایمان‌های پرخطر داشته‌اند از عوامل تشدید كننده افسردگی پس از زایمان می‌تواند باشد.
صالح پور افزود:درمان این بیماری شامل كمك به مادر در مراقبت از نوزاد،حمایت‌های روانی فرد،مشاوره و تجویز داروهای ضد افسردگی است كه افسردگی‌ خفیف‌ پس‌ از زایمان‌ با حمایت‌ خانواده‌ و دوستان‌ معمولاً به‌ سرعت‌ برطرف‌ می‌شود.
وی اضافه كرد: اگر افسردگی‌ شدید شود ممكن‌ است‌ مادر دیگر قادر به‌ مراقبت‌ از خود و كودك‌ نباشد و بستری‌ در بیمارستان‌ ممكن‌ است‌ ضرورت‌ یابد.
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع:farsnews.com
 
مطالب پیشنهادی:
عاملی برای زایمان زودرس
روشی برای زایمان بدون درد؟!
آرامش بیشتر هنگام زایمان!!
خطر بروز افسردگی دوران بارداری در مادران نوجوان بيشتر است
زايمان طبيعی فوايد فراوانی برای مادران دارد
 
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 
X