در مورد سلامت زنان در جهان حداقل 8 واقعیت تلخ وجود دارد كه سلامت آنان را به شدت به مخاطره انداخته است.

 

1 - استعمال دخانیات در مردان 10 برابر زنان است.با این حال باید گفت كه متاسفانه زنان كمتر از مردان موفق به ترك این عادت هستند و در اغلب موارد اعتیاد آنها برگشت‌پذیر است.علاوه بر این،درمان جایگزین نیكوتین نیز در زنان كمتر موثر واقع می شود.
 
2-  از بین مبتلایان به ایدز در منطقه صحرایی آفریقا، 61 درصد از آنها زن هستند.قابل ذكر است كه در آسیا و اروپا نیز،تعداد زنان مبتلا به ایدز به شدت در حال افزایش است. 

3 - در حدود 15 تا 71 درصد زنان در جهان به علت خشونت‌های جنسی یا جسمی همسران‌شان رنج می‌برند.و این آسیب تحت تاثیر زمینه‌های اجتماعی و اقتصادی است كه نهایتا نتایج و عواقب بدی برای سلامت زنان دارد.
 
4 - با اینكه ازدواج زود هنگام در اغلب كشورها كاهش یافته ولی با این حال،نزدیك به 100 میلیون دختر زیر 18 سال ازدواج می‌كنند،كه از این مقدار یك سوم از آنها مربوط به كشورهای در حال توسعه است.

5 - در حدود 14 میلیون نفر از دختران نوجوان هر سال مادر می‌شوند كه 90 درصد آنها در كشورهای در حال توسعه زندگی می‌كنند.

6 - هر روز 1600 زن و بیش از 10 هزار نوزاد به خاطر عواقب و عوارض قابل پیشگیری در دوران بارداری و زایمان فوت می‌كنند. كه باز هم 99 درصد از این مادران و 90 درصد این نوزادان مربوط به كشورهای در حال توسعه هستند.

7 - در اغلب كشورها،زنان مسوولیت پخت و پز منزل را به عهده دارند و متاسفانه اغلب آنها هنوز روی اجاق‌های سنتی اقدام به طبخ می‌كنند كه در نتیجه مخلوطی از انواع آلودگی‌های هوایی را تنفس می‌كنند و مبتلا به بیماری‌های تنفسی می‌شوند.این آلودگی مسوول مرگ نیم میلیون نفر از زنانی است كه از این بیماری‌های تنفسی رنج می‌برند.در طول بارداری نیز،قرار گرفتن در معرض این آلودگی باعث می‌شود كه جنین به صورت كم‌وزن به دنیا بیاید.حتی ممكن است باعث تولد نوزاد مرده شود.
 
8 - در جهان به‌طور كلی و در تمام سنین،زنان به‌طور قابل‌ توجهی بیشتر از مردان در معرض آسیب‌های چشمی هستند و از آن رنج می‌برند.با این حال همه این افراد دسترسی یكسانی به مراكز درمانی برای مداوا ندارند و به علاوه،تفاوت‌های فرهنگی در درمان و جراحی زنان هم نقش دارد. 

 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع:salamat.ir
مطالب پیشنهادی:
مغز زنان،مغز مردان!
زنان بیشتر کابوس می بینند یا مردان؟
رابطه ی بین مچ دست زنان و این بیماری
آنچه زنان درباره اش کمتر حرف می زنند
علل کاهش میل جنسی در زنان ومردان
 
 
 

X