تتت

یکی از روش های درمان پلاسما که این روزها در حال انجام است اهدا پلاسمای خون به فرد مبتلا به کروناست که در ادامه شرایط آن بیان می شود

پلاسمای خون با چه شرایطی به بیمار کرونایی اهدا می شود؟

نصیری، سوپروایزر آموزشی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری با بیان این که با اهدای پلاسما به مبتلایان کرونا احتمال بهبود مبتلایان بیشتر می‌شود، تاکید کرد: باید سطح آنتی بادی در بدن بهبودیافتگان به حد قابل قبولی برسد تا بتوان از پلاسمای جداسازی شده آنان برای درمان مبتلایان استفاده کرد.

پلاسمای خون از افرادی دریافت می‌شود که از زمان بهبودی آنها به کرونا حداقل ۲۵ تا ۳۰ روز گذشته باشد.

بیشتر بدانید : پلاسما چیست و اهدا پلاسما چه فوایدی دارد؟

بیشتر بدانید : گروه خونی O واقعا کرونا نمی گیرند یا شایعه است؟

بیشتر بدانید : دمنوش های گیاهی برای تقویت سیستم ایمنی

رسیدن ایمنی بدن به حد قابل قبول فاکتور مهمی برای اهدا پلاسماست، خانم‌های باردار و یا بانوانی که یک یا دو بار بارداری را تجربه کرده‌اند و یا افرادی که سقط جنین داشته‌اند، کاندید مناسبی برای اهدا پلاسما نیستند.

رضایت کامل اهدا کننده و دریافت کننده شرط اصلی درمان و اهدا پلاسما است و این اقدام درمانی کاملا داوطلبانه انجام می‌شود.

دقت داشته باشید که تمامی هماهنگی اجرای این طرح توسط واحد اهدا پلاسما بیمارستان مسیح دانشوری انجام می‌شود، پس از نوبت دهی به اهدا کنندگان و انجام آزمایشات لازم در صورت دارا بودن شرایط و سلامت کامل فرد، پلاسما جداسازی می‌شود. حداکثر زمان اهدا پلاسما بین ۴۰ تا ۴۵ دقیقه است.

کم‌خونی و ضعف بدنی موضوعی کاملا بی ارتباط با اهدای پلاسماست؛ دستگاه جداسازی پلاسما از خون مجهز به دو خط مجزا است به این صورت که از یک جهت خون از بدن فرد خارج می‌شود و از طرف دیگر پلاسمای خون جدا سازی می‌شود و مجددا خون به بدن اهدا کننده بر می‌گردد.

در واقع به هیچ عنوان حجم قابل توجهی از خون در زمان اهدا پلاسما از بدن خارج نمی‌شود، بلکه صرفا پلاسمای خون جداسازی می‌شود و تمام پروسه اهدا تحت نظر پرشک متخصص انجام خواهد شد.

اهدا پلاسما صرفا از طریق بیمارستان مسیح دانشوری و بقیه اله انجام می‌شود، بهبودیافتگان به سایر مراکز و سازمان انتقال خون برای اهدا پلاسما مراجعه نکنند.

داوطلبان می‌توانند برای هماهنگی و کسب اطلاعات بیشتر همه روزه با واحد اهدا پلاسما بیمارستان مسیح دانشوری با شماره‌های ۲۷۱۲۲۶۳۹ ، ۲۷۱۲۲۲۵۴ و ۰۹۳۷۶۴۹۱۱۰۱ به صورت شبانه روزی تماس حاصل کنند.

سوپروایزر آموزشی بیمارستان مسیح دانشوری در پایان با بیان اینکه تیم درمان حدود دو ماه شبانه روز در حال تلاش هستند تا سلامت جامعه تامین شود خطاب به مردم اظهار کرد: لازمه کنترل و مهار همه‌گیری کرونا همکاری تمامی اجزای جامعه و کشور برای ایجاد بسیج کنترل عمومی است.

بیشتر بدانید : ضد عفونی کردن ماسک برای استفاده مجدد موثر است؟

بیشتر بدانید : باورهای غلط در مورد ویروس خطرناک کرونا

بیشتر بدانید : اضطراب کرونا و قرنطینه چه تاثیری بر قاعدگی می گذارد؟

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: salamatnews.com

 
 
 

X