اگر یک بار به کرونا مبتلا شوم، دیگر مبتلا نمی شوم؟ پاسخ های یک مسئول دراین باره
همه شاهد اوج گرفتن شیوع دوباره کرونا در شهرهای مختلف کشور هستیم، اما چه چیزی باعث پیک زودهنگام کرونا شد؟ در ادامه رئیس بیمارستان شهدای تجریش به این سوال پاسخ می دهد

اطلاعاتی مهم درباره پیک دوم کرونا

دکتر رضا جلیلی خشنود رییس بیمارستان شهدای تجریش با اشاره به افزایش چشمگیر تعداد بیماران بستری شده مبتلا به کرونا در پایتخت،‌ اظهار کرد: متاسفانه همزمان با بازگشایی مشاغل پرخطر، شاهد کمرنگ شدن رعایت اصول بهداشتی و فاصله‌گذاری‌ها از سوی مردم بودیم به گونه‌ای که رفتارها در اماکن و وسایل حمل و نقل عمومی به روال قبل خود برگشت و با این شرایط افزایش درصد ابتلا به کرونا و رشد تعداد بیماران نیاز به بستری، تا حدی قابل پیش بینی بود.

وی با بیان اینکه تعداد مراجعین و بستری شدگان بیماران کرونایی در بیمارستان شهدای تجریش نسبت به اوایل خرداد تقریبا بیش از 50 درصد رشد داشته است، گفت: این روند دلایل متعددی دارد که عادی سازی کاذب شرایط یکی از مهمترین آن است، همچنین وجود طرز فکری غلط مبنی بر تاثیر گرما در نابودی ویروس و یا شایعاتی مبنی بر ضعیف‌تر شدن ویروس در تابستان همگی در رفتار مردم و فراموشی رعایت نکات بهداشتی تاثیرگذار بود.

بیشتر بدانید : آیا گلاب خاصیت ضد عفونی کنندگی دارد و کرونا را از بین می برد؟

بیشتر بدانید : مصرف زیاد دگزامتازون در دوران کرونا چه عوارضی دارد؟

زنگ خطر در کمین سلامت جامعه

براساس آمار نگرانی‌های مردم نسبت به کرونا از حدود 70 درصد به 23 درصد افت داشته و رعایت موارد ایمنی و فاصله گذاری هم از بالای 70 درصد به حدود 25 درصد کاهش پیدا کرده است که این اعداد ریسک و احتمال ابتلای افراد را به شدت افزایش می‌دهد.

متاسفانه بسیاری از عادات اجتماعی مردم مانند دست دادن و روبوسی کردن ، میهمانی رفتن، مسافرت و شرکت در اجتماعات به شرایط قبل از کرونا برگشته که تداوم این شرایط بدون رعایت محدودیت‌ها و اصول بهداشتی می‌تواند برای جامعه خطرناک باشد.

عوامل اصلی شروع زودهنگام پیک دوم کرونا

عامل اصلی پیک و رشد مجدد آمار ابتلا، عدم رعایت نکات بهداشتی و پروتکل‌ها از سوی مردم و اصناف می باشد، اگر همان فرآیندی که از آگاهی بخشی و فرهنگ سازی تا در نظر گرفتن تمهیدات قانونی، نظارتی و جریمه‌های سنگین در مسیر نهادینه شدن بستن کمربند ایمنی درجامعه طی شد، در مورد بحران کرونا نیز اجرایی می‌شد شاید امروز با شرایط مطلوب‌تری مواجه بودیم.

عدم رعایت اصول بهداشتی نمونه بارز نقض و تجاوز به حقوق دیگران است

عدم رعایت اصول بهداشتی علاوه بر افزایش ریسک ابتلا برای خود فرد، نمونه بارز نقض و تجاوز به حقوق دیگران است و بایستی در اتخاذ تصمیمات و سیاستگذاری‌های کلان مورد توجه قرار گرفته و برای آن جرایمی در نظر گرفته شود.

ابتلا به کرونا حفاظت دائمی ایجاد نمی‌کند

دکتر خشنود با تاکید بر اینکه ابتلا به بیماری کووید 19 حفاظت دائمی ایجاد نمی‌کند، تصریح کرد: در رابطه با بیماری کووید١٩، قطع زنجیره انتقال تنها راهکار مهار اپیدمی است، چراکه در صورت عدم رعایت اصول بهداشتی و ایمنی همگی در معرض خطر هستیم.

اگر زنجیره انتقال کرونا تا قبل از پاییز قطع نشود ....

اگر رعایت اصول بهداشتی و پروتکل‌ها به روال قبل باز نگردد و زنجیره انتقال شکسته نشود، قطعا با یک موج جدید روبرو خواهیم شد. در صورتی که این روال همچنان در طول تابستان ادامه پیدا کرده و به پاییز و فصل شیوع آنفلوآنزا کشیده شود شرایط بسیار نابهنجاری ایجاد خواهد شد.

ادامه شیوع کرونا در فصل پاییز و همزمانی آن با آنفلوانزای فصلی چالش جدی نظام سلامت خواهد بود، مساله شناسایی و تشخیص این دو در کنار حجم بالای مراجعات و بستری بیماران مساله ‌ایست که علاوه بر چالش‌های سلامت بار سنگینی به مراکز درمانی تحمیل می‌کند.

افزایش آمار مراجعه بیماران بدحال کرونا

مساله ضعیف شدن ویروس کرونا صحت ندارد و همچنان بیمارانی با شرایط حاد مراجعه کرده و بستری می‌شوند. همچنین متاسفانه بسیاری از مردم خود درمانی می‌کنند و همین مساله باعث شده که اتفاقا طی چند روز اخیر بیمارانی با حال عمومی خیلی بدی به مراکز درمانی مراجعه می کنند و در عین حال آمار مرگ و میر ناشی از این بیماری افزایش یابد.

بیمارستان شهدای تجریش برای بستری بیماران جدید کرونایی با چالش جدی مواجه شده است و ظرفیت بخش کرونایی این بیمارستان کاملا تکمیل شده است.

بیشتر بدانید : آیا با باز کردن پنجره ماشین کرونا وارد ماشین می شود؟

بیشتر بدانید : کرونا و علائم آن از فرق سر تا نوک پا

بیشتر بدانید : به گفته سازمان بهداشت جهانی کرونا از بیماران بی علامت منتقل نمی شود!

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: isna.ir