وقتی ابراز تمایل می‌کنند که خال‌های بدن‌شان به‌خصوص خال‌های موجود در مناطق باز پوست مانند صورت را بردارند تنها دغدغه آنها آن است که آیا امکان دارد دوباره پس از برداشتن خال‌ها با لیزر خال‌شان دربیاید؟

 

برای پاسخ این پدیده باید توضیحاتی را بدهیم.
لیزرCO2 خال‌ها را از ریشه برمی‌دارد و همانند جراحی عمل می‌کند و حتی جای بخیه هم از خود باقی نمی‌گذارد.
به‌طور معمول اگر فاصله‌گذاری انجام لیزر برای تخریب رنگدانه‌های خال درست باشد (حدود چهار تا هشت هفته) و کار تخریب رنگدانه‌های خال مرحله به مرحله انجام شود، عود نمی‌کند.
پس اگر شما توسط پزشک متخصص مورد بررسی قرار بگیرید، از نظر خوش‌خیم یا بدخیم بودن خال با معاینات بالینی و تشخیص به طور کامل بررسی می‌شوید، (حتی اگر می‌خواهید خالی را از منظر زیبایی بردارید هرگز این کار را به غیر متخصصان واگذار نکنید چرا که شناخت ماهیت خال کار تخصصی است) و قدم به قدم و علمی این کار برایتان انجام می‌شود.
پس از شناخت ماهیت خال، پزشک متخصص سوالاتی در مورد روند ترمیم زخم‌های بدن‌تان می‌پرسد. مثلا آیا به محض اینکه بدن‌تان زخم می‌شود جای آن تا مدت‌ها قبل می‌ماند و یا در محل آن گوشت اضافه (اسکار هایپرتروفی کلوییدی) ایجاد می‌شود؟

اگر پاسخ شما مثبت باشد درباره مناطقی که احتمال تشکیل کلویید دارند مثل چانه، گردن، روی بازو و سینه‌ها و ناحیه لب فوقانی تمهیدات خاصی می‌اندیشد و هنگام برداشتن خال آن را مدنظر می‌گیرد.
چه بسا با توجه به نوع پوست شما، قابلیت ترمیم زخم بدن‌تان و وجود بیماری زمینه‌ای خاص مثل دیابت که ترمیم زخم را کُند می‌کند، پزشک تصمیم بگیرد به خاطر افزایش احتمال به وجود آمدن گوشت اضافی از برداشتن آن صرف‌نظر کند و یا لیزر خاص و یا دستگاه رادیوفرکوئنسی را برای از بین بردن خال برگزینند. پرهیز از نور آفتاب و اینکه چند بار لیزر کنید- که در تخصص پزشکتان است- هم احتمال عود را ناچیز می‌کند و همه این نکات ظریف در نتیجه کار موثرند.
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع:salamat.ir
 
مطالب پیشنهادی:
خال مادر زادی یا ماه گرفتگی چیست؟
آمپول های برنزه کننده و تغییر خال های گوشتی
غذاهای مفید در ناراحتی های پوستی
4توصیه غذایی برای داشتن پوست سالم
خوراکی برای شادابی پوست
 
 
 

X