تتت

متخصصین پوست توصیه می کنند : برای شستن پوست صورت خود از این صابون استفاده نکنید ،زیرا بسیار مضر است .

 یك فوق تخصص پوست و مو استفاده از مواد شوینده خاص و صابون‌های قلیایی برای پاكیزگی پوست و مو را غیر علمی دانست.

دكتر پروین منصوری، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران در گفت‌وگو با ایسنا با بیان این‌كه مواد شوینده دارای مواد اسیدی و تتروژنها هستند، اظهار كرد: این مواد برای پاكیزگی چربی‌های لباس و ظروف مورد استفاده قرار می‌گیرند و چربی موی سر را نباید با چربی‌ها و كثیفی لباس و ظروف یكسان دانست.

وی حساسیت و شكنندگی ، خارش ، خشكی و ریزش مو را از عوارض شایع این مصرف نادرست دانست و گفت: شامپوها تنها مواد مناسب برای شست‌وشوی موی سر است.

وی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به صابون‌های شستشوی موی سر گفت: استفاده مكرر از صابون بخصوص صابون‌های قلیایی توصیه نمی‌شود چرا كه سبب تیرگی و خشكی موی سر می‌شوند.

دكتر منصوری با ابراز تعجب به یكی دیگر از باورهای غلط مردم در خصوص استفاده از مواد سفیدكننده برای از بین بردن لك‌های دست و سفتی ناخن ، گفت: مواد سفید كننده حاوی مقدار زیادی از مواد ضد عفونی و كلر هستند كه این مواد به پوست بدن صدمات زیادی می‌زند.

وی خشكی شدید، خارش و تحریكات پوستی را از عوارض استفاده موردی از مواد سفید كننده برای تمیزی پوست دانست و گفت: خشكی پوست ناشی از استفاده از مواد سفید‌كننده بسیار قوی است و فرد تا مدت‌ها باید از مواد چرب كننده قوی برای رفع این مشكل استفاده كند.

عضوهیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران؛ در خصوص ناخن‌ها نیز بیان كرد: برخلاف تصور عموم مواد سفیدكننده نه تنها سبب سفتی ناخن نمی‌شود بلكه بعد از مدتی سبب شكنندگی و لایه لایه شدن ناخن‌ها می‌شود.

دكتر منصوری با هشدار به مصرف‌كنندگان این شوینده‌ها گفت: استفاده مكرر از مواد سفیدكننده و شوینده به هر علتی برای مو و پوست مناسب نبوده و غیرعلمی است كه علاوه بر عوارض پوستی مشكلات ریوی را نیز در پی دارد

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : jamejamoline.ir

مطالب  پیشنهادی :
جنگی علیه جوش های صورت
برای پوست خود صابون مناسب بخريد
مراقبتهای پوستی برای سنین مختلف
عوامل تشدید کننده جوش صورت
راه حلی اعجاب آور برای درمان آکنه

 

 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده های این بخش

 
X