تتت

برای برخی افراد خوابیدن کار سختی است. آنها به سختی به خواب می‌روند، در طول شب چند بار برمی‌خیزند و نمی‌توانند به راحتی دوباره بخوابند و صبح هم زود بیدار می‌شوند.

 

 در صورتی که این بی‌خوابی چند شب یا چند هفته طول بکشد به آن بی‌خوابی حاد و اگر بیش از 3 ماه طول بکشد بی‌خوابی مزمن می‌گویند. بی‌خوابی یک بیماری نیست بلکه مشکلی است که باید آن را جدی گرفت.
از دست دادن انرژی، بروز اضطراب، خواب‌آلودگی، ضعف حافظه‌، سردرد، مشکلات گوارشی و دردهای ماهیچه‌ای از جمله عوارض بی‌خوابی است. جالب است بدانید بی‌خوابی دلیل اصلی 25 درصد از تصادفات جاده‌ای نیز هست. اولین قربانی بی‌خوابی طی چند روز دستگاه ایمنی است پس درمان آن ضروری به نظر می‌رسد.

 

دلایل بروز بی‌خوابی باز هم باید تکرار کنیم که بی‌خوابی یک بیماری نیست بلکه یک عارضه است. برای آنکه بتوانید با آن مقابله کنید باید دلایل بروز آن را بشناسید.
مصرف قهوه، شکلات و سیگار به‌ویژه در شب، داشتن ساعات کاری نامنظم مشکلات گوارشی و مصرف برخی داروها، استرس، اضطراب، تغییرات هورمونی در دوران بارداری یا یائسگی و استفاده زیاد از کامپیوتر می‌تواند سبب بروز بی‌خوابی شود. افرادی که خروپف می‌کنند و تنفس آنها برای 10 تا 30 ثانیه متوقف می‌شود چون چند مرتبه در شب از خواب می‌پرند، بیشتر دچار بی‌خوابی می‌شوند.
نشانگان پاهای جنبان نیز که معمولا در حالت خواب بیشتر بروز می‌کند هم می‌تواند عامل بی‌خوابی باشد.

- چند راه‌حل برای داشتن خواب بهتر
1) ساعات خواب و بیداری خود را تنظیم کنید یک ساعت معین برای خوابیدن و برخاستن خود در نظر بگیرید و اجازه بدهید ساعت درونی بدن شما به آن عادت کند.

2) قبل از رفتن به رخت‌خواب آرامش پیدا کنید!
توصیه می‌کنیم در نور کم قبل از خوابیدن یک ورزش آرام‌بخش انجام دهید، به یک موزیک آرام گوش دهید یا دوش آب گرم بگیرید. به این ترتیب فاصله‌ای بین مشغولیت‌های روزانه و خواب خود ایجاد کرده‌اید و راحت‌تر به خواب خواهید رفت.

3) محیط خواب مناسب برای خود فراهم کنید.
اتاق خواب نباید خیلی گرم یا خیلی سرد، باشد. فضا باید آرام، تاریک و راحت و بی‌صدا باشد هرگز تلویزیون و کامپیوتر را در اتاق خواب خود قرار ندهید.

4) چند ساعت قبل از خواب غذا بخورید.
خوابیدن با شکم پر راحت نیست. سعی کنید چند ساعت قبل از خوابیدن شام بخورید و از مصرف غذاهایی که سبب ایجاد گاز معده می‌شوند خودداری کنید. اگر احساس تشنگی کردید یک لیوان شیر و عسل به داشتن خواب آرام کمک می‌کند.

5- به طور مرتب ورزش کنید:
ورزش مرتب به شما کمک می‌کند از لحاظ جسمی خسته شده و خواب عمیق‌تری داشته باشید. در ضمن ورزش بدن را گرم و هوشیار می‌کند به همین دلیل توصیه می‌شود حداقل 3 ساعت قبل از خوابیدن ورزش خود را تمام کنید.

6- کافئین و نیکوتین مصرف نکنید.
مصرف چای قهوه، نوشیدنی‌های گازدار و شکلات که حاوی کافئین هستند، محرک بوده و نه تنها مانع از خوابیدن می‌شوند بلکه می‌توانند ساختار خواب شما را به هم زده و کیفیت آن را کاهش دهند. نیکوتین هم همین تاثیر را دارد. 
 
گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : salamatiran.com
 
مطالب پیشنهادی :
 مقابله با بی خوابی
درمان بیخوابی
غلبه بر بیخوابی به طور طبیعی
جوشانده ای فوق العاده علیه بی خوابی
10 نكته برای بهتر خوابیدن
 
 
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 
X