تتت

آیا می دانید علت های مهمی که باعث کمر درد در دوران بارداری می شوند ، چه مواردی هستند؟
 
رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران گفت: حداقل50 درصد از زنان در دوران بارداری به علت پوشیدن كفش نامناسب، اضافه وزن و تغییر مركز ثقل بدن دچار كمردرد می‌شوند.
اسماعیل ابراهیمی در گفت‌و‌گو با سلامتیران گفت: استراحت و پوشیدن كفش پاشنه كوتاه از كمر درد زنان در دوران بارداری پیشگیری می‌كند.
وی ادامه داد: اضافه وزن در دوران بارداری می‌تواند روی كمر زنان فشار وارد كند و زمانی كه رحم زنان بزرگ می‌شود، مركز ثقل بدن به سمت جلو تغییر می‌كند و به تدریج و احتمالاً بدون اینكه زنان متوجه شوند، سعی می‌كنند، حالت قرارگیری بدن و طریقه حركت كردن زنان برحسب آن تغییر كند و ممكن است منجر به كمردرد شود.
رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران اضافه كرد: از نیمه بارداری به علت بزرگی رحم و فشار روی اعصاب، گرفتگی عضلات پاها در بین زنان بسیار شایع است. گرم نگه‌داشتن و ماساژ عضلات موجب كم شدن گرفتگی عضلات و كاهش درد می‌شود. اگر با این اقدامات گرفتگی عضلات رفع نشد، ممكن است علت آن اختلال كلسیم باشد.
ابراهیمی تصریح کرد: در برخی زنان بزرگ شدن رحم موجب انحراف مهره‌های كمر به سمت جلو می‌شود و درد پشت و كمر ایجاد می‌كند. استراحت و پوشیدن كفش پاشنه كوتاه، استفاده از كمربند مخصوص حاملگی، انجام حركات ورزشی مناسب و گرم نگه داشتن این قسمت‌ها در كاهش درد مؤثر است.
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع :salamat.ir
 
مطالب پیشنهادی
 آیا میگرن در دوران بارداری خطرناک است؟
 وضعیتهای خوابیدن در دوران بارداری
بخور نخورهای بارداری
تغذیه مادران در زمان بارداری
چگونگی مصرف دارو در دوران بارداری!!
 
 
 
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 
X