تتت

آیا می دانید افرادی که مسن هستند باید این ویتامین را مصرف کنند تا عملکرد بدنشان صحیح تر کار کند؟

كمبود ویتامین‌های گروه B ‌در دوران سالمندی موجب بروز آلزایمر می‌شود

 یك متخصص تغذیه گفت: كمبود ویتامین‌های C، E‌، B1، B6 ،B12 ،آهن، روی و اسید فولیك در بروز بیماری‌های عصبی نظیر آلزایمر و پاركینسون تأثیرگذار است.

محمود اطروشی  افزود: پیرشدن و سالخوردگی با كاهش تدریجی فعالیت‌های فیزیكی و افزایش بیماری‌های مزمن همراه می‌شود.
وی گفت: بهبود تغذیه تا حد زیادی می‌تواند از بروز این مشكلات پیشگیری كند یا آن‌ها را كاهش می‌دهد به همین دلیل یكی از مسائل مهم سالمندان، مسائل پزشكی و بهداشتی از جمله وضعیت تغذیه آنهاست.
این متخصص تغذیه افزود: از عوامل جسمانی دوران سالمندی می‌توان به كاهش كل انرژی مورد نیاز، بروز بیماری‌های مزمن، بی‌اشتهایی، تغییر حس چشایی، خرابی دندان‌ها، بی‌تحركی، ناتوانی جسمی، مشكلات گوارشی، تداخلات دارویی یا تداخل غذا و داروها اشاره كرد و از مشكلات روحی و روانی در این دوران می‌توان افسردگی و تنهایی را نام برد.
اصروشی گفت: كمبود ویتامین‌های C، E‌، B1، B6 ،B12 ،آهن، روی و اسید فولیك در بروز بیماری‌های عصبی نظیر آلزایمر و پاركینسون تأثیرگذار است و بیماری‌هایی نظیر آلزایمر و پاركینسون در سنین سالمندی بیشتر اتفاق می‌افتد و از دلایل اصلی وقوع این بیماری‌ها تماس با مواد سمی و زمینه‌‌ ارثی است.
وی گفت: كاهش املاح استخوانی در سالمندان به دلیل كاهش فعالیت، كاهش جذب كلسیم و ویتامین D است كه یكی از دلایل اصلی مشكلات استخوانی افراد سالمند محسوب می‌شود.
این متخصص تغذیه افزود: برای پیشگیری یا درمان این بیمار‌ی‌ها مصرف 3 تا 4 واحد لبنیات كم‌چرب در روز، افزایش سطح فعالیت بدنی، استفاده از غذاهای حاوی پروتئین و كلسیم بالا نظیر گوشت‌ها، تركیب غلات و حبوبات نظیر عدس پلو، لوبیا پلو، آش جو یا تركیب غلات با لبنیات مصرف كنند.
این متخصص تغذیه معتقد است: برای پیشگیری از التهابات مفصلی و شكستگی استخوان‌ها استفاده از عسل، میوه تازه، مكمل كلسیم، ویتامین D ، لستین و اسید چرب امگا 3 توصیه می‌شود.
گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : farsnews.com
 
مطالب پیشنهادی :
 فواید خوردن ویتامین ث
بمب ويتامين ث؟
بهترین ساعت روز برای جذب ویتامین های مختلف چه ساعتی است؟
ویتامین B12 کلید پیری مغز
ده ویتامین ضروری برای بدنسازی
 
 
 
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده های این بخش

 
X