آیا میدانید پر کاری و کم کاری تیروئید چه عوارضی را به دنبال دارند؟آنها چه هستند؟
 
خشکی چشم، احساس ناراحتی در دید، زل زدگی و بیرون زدگی چشم، در موارد پیشرفته انحراف چشم و درنهایت کوری براثر فشار به عصب بینائی از مهمترین تاثیرات سوء اختلالات غده تیروئید براین عضو مهم است.
معاون پژوهشی مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشکی ایران ‌با بیان اینکه تنها پرکاریهای تیروئید موجب اختلالات چشمی از جمله بیرون زدگی چشم نمی شود گفت: کم کاریهای تیروئید هم براساس تحقیقات انجام شده در ایران و اروپا می تواند موجب این عارضه شود.  
 "محسن بهمنی کشکولی" با بیان این مطلب افزود: خشکی چشم، احساس ناراحتی در دید، زل زدگی و بیرون زدگی چشم، در موارد پیشرفته انحراف چشم و درنهایت کوری براثر فشار به عصب بینائی از مهمترین تاثیرات سوء اختلالات غده تیروئید براین عضو مهم است.
دبیر علمی انجمن جراحان پلاستیک چشم ایران با بیان اینکه شیوع بیماری تیروئیدی چشم در زنان نسبت به مردان بالاتراست، افزود: شدت این بیماری در مردان سیگاری بسیار بیشتر از سایرین بوده و بیماران در دهه چهارم و پنجم زندگی به آن مبتلا شوند. کشکولی گفت: این بیماری نوعی پاسخ ایمنی بدن در هنگام پرکاری و یا کم کاری تیروئید به چشم است و بیش از 90 درصد افرادی که به موقع تحت معاینه و مداوا قرار می گیرند به شرایط عادی زندگی باز می گردند.
معاون پژوهشی مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: قبل از پژوهشهای این مرکز تحقیقات، تصور می شد که تنها در موارد پرکاری تیروئید بیماران به اختلال تیروئید چشمی یا در اصطلاح پروپتوز مبتلا می شوند این درحالیست که یافته های جدید ثابت کرد نه تنها نیمی از بیماران پرکاری تیروئید به مشکلات چشمی گرفتار می شوند بلکه بیماران کم کاری تیروئید هم در معرض خطر هستند.
کشکولی با توصیه به بیماران تیروئیدی مبنی بر انجام معاینات دوره ای چشم گفت: درمان با دارو و جراحی در موارد پیشرفته بین 3 تا 5 سال طول می کشد ولی مراجعه به موقع و دوری از سیگار و دخانیات نقش کلیدی در درمان خواهد داشت.
 
گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : khabaronline.ir
 
مطالب پیشنهادی :
 تغذیه درکم کاری تیروئید
نکاتی مهم راجع به تیروئید
رابطه پیشگیری از بارداری و بیماری تیروئید؟!
ارتباط كم كاری تیروئید با سرطان كبد در زنان
بیماریهای تیروئید
 
 
 

X