اثرات نامطلوب اشعه ماوراء بنفش با عمل های جراحی قابل درمان هستند ولی هنوز درمان قطعی برای آسیب در لکه زرد پیدا نشده است.

 

یک جراح چشم با تأکید بر این که قیمت‌های بالا نشان دهنده کیفیت عینک آفتابی نیست، گفت: بیشترین بخش قیمت عینک مربوط به قاب آن است ولی در کیفیت عینک مهمترین قسمت عدسی آن است که باید در انتخاب آن دقت شود.

دکتر علیرضا کشتکار جعفری فوق تخصص و جراح چشم در گفت وگو با ایسنا با توجه به مضرات آفتاب، بهترین راه پیشگیری از عوارض چشمی‌ را استفاده از عینک های آفتابی با لنز، رنگ و فریم مناسب عنوان کرد و افزود: نورآفتاب شامل شعاع‌های نورانی و اشعه‌های مضر ماوراء بنفش و مادون قرمز است؛ شعاع‌های نورانی باعث ناراحتی چشم، گرما و خیرگی در چشم می‌شوند و اشعه های مضر نامرئی ماوراء بنفش باعث ایجاد ناخنک، پینک کولا یا شبه ناخنک، کراتیت یا التهاب سطح قدامی‌قرنیه و آب مروارید می‌شوند و همچنین اشعه مادون قرمز باعث آسیب در لکه زرد چشم می‌شود.

وی با بیان اینکه اثرات نامطلوب اشعه ماوراء بنفش با عمل های جراحی قابل درمان هستند ولی هنوز درمان قطعی برای آسیب در لکه زرد پیدا نشده است، گفت: با توجه به مضرات نور آفتاب و عوارضی که در پی دارد بهترین، ارزانترین و سریعترین راه پیشگیری استفاده ازعینک آفتابی مناسب است؛ چرا که آسیب های ناشی از نور نامرئی ممکن است به صورت حاد نباشد ولی به صورت مزمن بروز کرده و بر زندگی فرد تأثیر می‌گذارد.

عضو هیات علمی‌دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: استفاده از عینک آفتابی با توجه به شرایط جغرافیایی کشورمان در تمام ساعات روز بویژه ساعت 10 صبح تا 4 بعدازظهر که همزمان با بیشترین تابش آفتاب به زمین است، توصیه می‌شود.

دکتر جعفری به ویژگی های یک عینک آفتابی استاندارد اشاره کرد و گفت: رنگ‌های دودی، قهوه ای و سبز مناسب ترین رنگ برای عینک های آفتابی هستند ولی استفاده از رنگ سبز به علت خطا در دید به هنگام رانندگی مناسب نمی‌باشد، علاوه بر نوع رنگ، شدت رنگ در تمام سطح عدسی عینک باید یکسان باشد و نباید تغییر رنگی وجود داشته باشد.

وی افزود: تیرگی عدسی عینک آفتابی باید متعادل باشد به طوری که 15 تا 25 درصد نور خورشید را از خود عبور دهد که این امر امروزه توسط دستگاهی به نام رسپکتوفوتومتر تعیین می‌شود. در عینک‌های غیراستاندارد اگر تیرگی عینک زیاد باشد نور کمی‌به چشم می‌رسد و مردمک چشم گشاد می‌شود و رنگ روشن عدسی هم موجب عبور نور بیشتر می‌شود که هر دو مورد آسیب به چشم را به همراه خواهند داشت.

دکتر جعفری یادآور شد: جنس عدسی عینک آفتابی بهتر است از پلاستیک یا پلی کربنات باشد تا نور بیشتری را بلوکه کند.

وی تأکید کرد: عدسی عینک آفتابی نباید نمره داشته باشد و فرد برای اطمینان باید تک تک عدسی‌ها را بر چشم خود امتحان کند و کسانی که عینک طبی استفاده می‌کنند بهتر است از عینک های چهار لنزه‌ای که هم لنز طبی و هم لنز آفتابی دارند، استفاده کنند.

دکتر جعفری به خصوصیات یک قاب استاندارد اشاره کرد و گفت: قاب یا فریم عینک باید روی پل بینی سوار شود و فیکس باشد، گوش ها را اذیت نکند، به گیجگاه فشار نیاورد و در ضمن اطراف چشم را تا حدی بپوشاند زیرا اشعه آفتاب از بالا یا اطراف هم به چشم نفوذ می‌کند.
 
 
گردآوری:گروه سلامت سیمرغ
 
www.seemorgh.com/health
 
منبع:سلامت نیوز