محققان آمريکايی ادعا می کنند که سطوح بالای "هورمون گرسنگی" به نام "گريلين" اثر ضد افسردگی دارد.


به گزارش پایگاه اینترنتی بی.بی.سی. نیوز، متوقف کردن واکنش بدن نسبت به هورمون گریلین به عنوان راهی برای کاهش وزن در نظر گرفته می‌شود اما این کار می‌تواند آثار روانی ناخواستةای داشته باشد.
مطالعه محققان که در مجله "علوم عصبی نیچر" منتشر شده است همچنین نشان داد، موش‌هایی که در بدن آنها سطوح بالایی از این هورمون وجود دارد، علائم کمتری از افسردگی و اضطراب از خود نشان می‌دهند.
هورمون گریلین که توسط معده خالی ترشح می‌شود، از طریق گردش خون به مغز انتقال می‌یابد و در آنجا احساس گرسنگی ایجاد می‌شود.
به گفته دکتر جفری زیگمن، یک اثر نامطلوب بالا بودن میزان این هورمون در بدن انسان، افزایش جذب غذا و بالا رفتن وزن بدن است.
محققان معتقدند که درمان با استفاده از خود این هورمون - یا دارویی که برای از بین بردن تاثیرات آن طراحی شده باشد -- می‌تواند هم به افرادی که کم غذا می‌خورند مانند بیماران سرطانی و هم به افرادی که زیاد غذا می‌خورند کمک کند.
با این وجود وی اعلام کرد، لازم است آزمایش های بیشتری انجام شود تا بتوان تایید کرد هورمونی که در معده ترشح می‌شود می‌تواند روی مغز اثر گذاشته و وضعیت روانی شخص را تحت تاثیر قرار دهد.
وی گفت، نقش گریلین در روده و در مغز احتمالا کاملا متفاوت است.
 
گردآوری:گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع:سلامت نیوز