سنين زير پنج سال و بخصوص تا زير سه سالگی بهترين دوران برای پيشگيری از چاقی و رشد سلول های چاقی در کودکان است.دکتر سوسن پارسای دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این مطلب گفت اگر کودک زیر سه سال از تغذیه سالمی‌برخوردار باشد و در زندگی کودک رفتار تغذیه ای مناسبی حاکم باشد از رشد سلول های اضاقی و زیاده از حد پیشگیری می‌شود.
دبیر انجمن علمی‌تغذیه کودکان ایران در گفت و گو با خبرنگار علمی‌ایرنا گفت در سنین سه سالگی اگر تغدیه کودک همراه با انواع مواد غذایی کاذب همچون پفک، چیپس، شیرینی و...باشد تعداد سلول های چاقی در کودک افزایش می‌یابد، اما اگر تغذیه کودک سالم باشد این سلول ها بطور متناسب و با الگوی ژنتیکی فرد رشد می‌کنند.
دکتر پارسای با اشاره به اینکه ایجاد عادات غذایی در کودک بسیار مهم است گفت پرزهای چشایی کودک در سالهای اولیه زندگی او تقویت می‌شوند به این صورت که اگر از همان ابتدا که کودک غذا خوردن را شروع می‌کند نمک و یا مزه ترش در غذای او بیشتر باشد پرزهای شوری و ترشی در او تقویت می‌شود و برای همیشه غذاها را با آن مزه دوست دارد.
این متخصص تغذیه کودکان اضافه کرد به همین خاطر به مادران توصیه می‌شود تا سن زیر یک سالگی در غذای کودک نمک اضافه نکنند و در بطور کلی تا سنین زیر سه سالگی مزه های شوری و ترشی در غذای کودک بسیار کم باشد.
دبیر انجمن علمی‌تغذیه کودکان با بیان اینکه سنین زیر پنج سال از نظر تامین سلامتی کودکان در آینده بسیار مهم است افزود در دوران نوجوانی تصور فرد از بدن خیلی مهم است و در روابط اجتماعی او تاثیر گذار است، از این رو اگر در این سنین چاق باشد و نتواند به دلخواه لباس بپوشد سرخورده خواهد شد.
وی با تاکید بر آموزش کودکان از بدو تولد تا 6 سالگی گفت بررسی ها نشان می‌دهد کودکانی که شیر مادر می‌خورند در سن یک سالگی در مقایسه با بچه هایی که شیر خشک می‌خورند لاغرتر هستند ولی این لاغری مفیدتر است.
دکتر پارسای با اشاره به اینکه ژنتیک نیز در ایجاد چاقی موثر است گفت بررسی ها نشان داده است تنها هفت تا 9 درصد چاقی ها هورمونی هستند و در بقیه موارد نوع زندگی و عوامل محیطی و تغذیه ای دوران کودکی و دوران بلوغ در آن موثر بوده است.
وی با تاکید بر اینکه به منظور لاغر کردن کودکان نباید او را از تمام مواد غذایی منع کرد گفت منع کردن کودک از خوردن یک ماده غذایی او را نسبت به خوردن حریص تر می‌کند در عین حال با برنامه ریزی و مدیریت غذایی در کودک می‌توان مانع از زیاده روی او شد.
گفته می‌شود حدود 60درصد جمعیت بالای 20سال ایران مبتلا به چاقی هستند که بیشتر این چاقی بر اثر تغذیه نادرست در دوران کودکی و بلوغ بروز کرده است.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع:سلامت نیوز