پژوهشگران هشدار دادند: سرطان دهانه رحم يك قاتل خاموش است كه سالها قبل از اين كه به مرحله سرطاني برسد در بدن بيمار رخنه كرده است.


به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا،
عامل مولد این سرطان ویروس پاپیلومای انسانی است كه درنواحی اندام‌های تناسلی تمام انسان‌ها یافت می‌شود. اما انواع 16 و 18 این ویروس عامل 70 درصد از موارد ابتلا به سرطان دهانه رحم است.

شایع‌ترین علایم این بیماری عبارت است از خونریزی غیرطبیعی و ترشحات غیرعادی از واژینال است كه اغلب هم بوی نامطبوعی دارد.

مطالعات بسیاری نشان می‌دهد كه مهمترین عوامل خطر زا و موثر در بروز این سرطان شامل پایین بودن سن در زمان اولین مقاربت (كمتر از 16 سالگی)، داشتن شریك‌های جنسی متعدد، پایین بودن سن در هنگام بارداری، زایمانهای زیاد، استعمال دخانیات، ابتلا به عفونت‌ پاپیلوما ویروس انسانی، وضعیت نامناسب اجتماعی و اقتصادی و مصرف كم میوه و سبزیجات هستند.

بسیاری از كشورها برای این بیماری هم اكنون واكسنی را با عنوان Gardasil معرفی كرده‌اند كه به تایید سازمان FDA آمریكا رسیده است.

این واكسن در سه نوبت ظرف شش ماه تزریق می‌شود اما باید گفت كه هنوز كشورهای زیادی از جمله هند به آن دسترسی ندارند.

با این حال در سیزدهمین كنگره بین المللی بیماریهای عفونی در مالزی كه اخیرا برگزار شده متخصصان توصیه می‌كنند؛ به رغم وجود واكسن باید معاینات مداوم به همراه سایر احتیاط‌ها همانند پرهیز از مقاربتهای نامشروع و ناسالم و رعایت بهداشت مطلوب جهت پیشگیری از ابتلا به این سرطان صورت بگیرد.

 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
 
www.seemorgh.com/health