زیره سفید بومی‌ كشور مصر است و در خاورمیانه، هند، چین و كشورهای حاشیه مدیترانه كشت می‌شده است. در طول تاریخ، زیره سفید نقش.....
 
گرچه دانه‌های زیره به نظر ساده می‌آید، اما طعمی ‌تند و معطر مانند فلفل تند به غذاهای مكزیكی و تكزاس-مكزیك می‌دهد، همچنین نقش بسیار مهمی ‌در غذاهای هندی و خاورمیانه دارد. زیره خرد شده و کامل در تمام طول سال موجود می‌باشد.
زیره سفید مانند زیره سیاه، دوكی شكل، برجسته و به رنگ زرد مایل به قهوه ای است و هر دو از یك خانواده هستند (Umbelliferae).

تاریخچه

زیره سفید بومی‌ كشور مصر است و در خاورمیانه، هند، چین و كشورهای حاشیه مدیترانه كشت می‌شده است. در طول تاریخ، زیره سفید نقش مهمی‌ در غذا و دارو‌ی مردم داشته و سنبلی فرهنگی در تمدنهای مختلف به حساب می‌آمد.

در كتاب مقدس نیز به زیره سفید اشاره شده است و آن را نه تنها چاشنی برای سوپ و نان می‌دانستند بلكه به عنوان پول رایج برای عشریه دادن به كشیشها بود. در مصر باستان نه تنها به عنوان ادویه آشپزخانه استفاده می‌شد بلكه برای مومیایی كردن فراعنه نیز از آن استفاده می‌كردند.

در زمان روم و یونان باستان نیز، زیره سفید چاشنی غذاها بود. شهرت زیره سفید به دلیل طعم تند آن بود كه به جای فلفل سیاه كه گران بود، ازآن استفاده می‌كردند. زیر سفید همچنین به دلیل خواص دارویی و آرایشی خود شهرت داشت.

در دوران قرون وسطی در اروپا زیره سمبل عشق و وفاداری بود.مردم در جشن عروسی در جیبهای خود زیره سفید می‌ریختند و همچنین به سربازان متاهل در حال اعزام و همسرانشان یك تكه نان زیره سفید می‌دادند.در سنت تازی (عربها) برای استحكام عشق خود،پاستایی از زیره سفید، فلفل و عسل می‌خوردند و براین باور بودند كه این پاستا خاصیت تقویت و تحریك كنندگی میل جنسی دارد.

فواید زیره سفید
زیره سفید فقط به خاطر مزه‌اش نیست كه در غذاهای هندی، خاورمیانه و مكزیكی استفاده می‌شود بلكه به دلیل خواص آن نیز می‌باشد.
 
مواد موجود در 100 گرم زیره سفید
 
آهن 1.32 میلی گرم
منگنز 0.06 میلی گرم

آهن برای انرژی بیشتر و مصونیت

زیره سفید كه نام علمی‌آن Cuminum cyminum است منبع بسیار خوبی از آهن است، یك ماده معدنی كه نقش حیاتی در بدن دارد. آهن جزء لازم در هموگلوبین است كه اكسیژن را از ششها به تمام سلولهای بدن منتقل می‌كند و همچنین بخش كلیدی سیستمهای آنزیمی ‌برای تولید انرژی و متابولیسم است. به علاوه آهن سیستم ایمنی بدن را مصون نگه می‌دارد. آهن همچنین برای زنانی كه قاعده می‌شوند لازم است چون در دوره عادت ماهانه خود آهن بسیاری از بدن آنها دفع می‌شود. كودكان و جوانانی كه در سن رشد هستند و زنانی كه حامله هستند یا بچه شیر می‌دهند به آهن نیاز مبرم دارند.

زیره سفید برای هضم بهتر غذا

از زمانهای دور زیره سفید به دلیل مفید بودن برای سیستم گوارشی معروف بوده است و تحقیقات علمی‌ بسیاری برای یافتن این معروفیت انجام شده است. تحقیقات نشان داده است كه زیره سفید ترشح آنزیمهای لوزالمعده را تحریك می‌كند، تركیباتی كه برای هضم مناسب و جذب موادغذایی لازم اند

پیشگیری از سرطان

زیره سفید دارای خواص ضد سرطانی نیز می‌باشد. در یك تحقیق آزمایشگاهی نشان داده شد كه زیره سفید از پیشرفت غده‌های كبدی و معده جلوگیری می‌كند. این اثر محافظتی در برابر سرطان به دلیل وجود رادیكالهای آزاد قوی است كه توانایی تصفیه دارند و آنزیمهای دفع مسمومیت كبد را افزایش می‌دهند. چون تصفیه و دفع سموم برای حفظ سلامت كلی حائز اهمیت است پس با خوردن زیره سفید می‌توان به آن دست یافت.

چگونه انتخاب و ذخیره كنیم.

در صورت امكان به جای پودر زیره سفید سعی كنید خود دانه‌های زیره را خریداری كنید، چون پودر آن خیلی زود طعم خود را از دست می‌دهد. در ضمن شما می‌توانید به راحتی دانه‌های زیره را هر زمان آسیاب كنید و طعمی ‌بهتر در غذای خود داشته باشید.گرچه گیاهان خشك و ادویه جات را به راحتی می‌توانید از سوپر ماركتها تهیه كنید اما سعی كنید این مواد را ازبازارهای محلی منطقه خود تهیه كنید. خیلی اوقات این مغازه‌ها این مواد را گرانتر عرضه می‌كنند كه دال بر كیفیت و تازگی محصولاتشان است. زیره‌هایی را خریداری كنید كه خشك هستند چون این اطمینان را به شما می‌دهد كه زیره‌ها تحت اشعه كشت نشده‌اند. دانه‌های زیره و پودر زیره را در ظرفی شیشه ای و سر بسته و در جای خشك، خنك و تاریك نگهداری كنید. زیره آسیاب شد‌ه تا 6 ماه تازه می‌ماند در حالیكه دانه‌های زیره تا یك سال تازه می‌مانند.

 
تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ
اختصاصی سیمرغ   www.seemorgh.com/health
مطالب پیشنهادی:
کاهش سرفه و تعریق با خوردن...
میوه افزایش عمر
از آسم یا تنگی نفس رنج می برید؟این گیاه مفید است!!
برونشیت وسرفه خود را براحتی درمان کنید!!
آنچه عسل به شما می دهد!!