اگرچه میگو اندازه ای كوچك دارد اما مزه ای بسیار خوشمزه دارد رنگ گوشت سفت و مات میگو خام بسته به نوع آن متفاوت است و به...
 

اگرچه میگو اندازه ای كوچك دارد اما مزه ای بسیار خوشمزه دارد و از خانواده خرچنگهاست كه می‌توان آن را به صورت گرم یا سرد سرو كرد.بعد از تن ماهی ،میگو یكی از معروف ترین غذاهای دریایی در ایالت متحده است.خوشبختانه ما می‌توانیم در تمام طول سال از آن به صورت تازه یا فریز شده بهره مند شویم.

رنگ گوشت سفت و مات میگو خام بسته به نوع آن متفاوت است و به رنگهای صورتی، خاكستری، زرد یا مایل به قهوه ای است. میگو پس از پخت مات‌تر و رنگ آن كرم یا صورتی می‌شود.

گونه میگو به بیش از 300 نوع می‌رسد. در ایالت متحده میگوی رایج میگوی آبهای عمیق است كه از نوع میگوی صورتی است.حدوداً 3 یا 4 اینچ طول دارد و به رنگ صورتی مایل به قرمز است. میگوی ببری بزرگ یكی از معروف ترین نوع میگو در آمریكاست. این میگو بزرگ 6 تا 12 اینچ طول دارد و در مناطق آسیایی نیز مصرف می‌شود.بر عكس هم خانواده های خود، لابستر و خرچنگ خار‌دار، میگو جانوری كف‌زی است و با پاهای خود در كف دریا راه می‌رود.

تاریخچه

از زمانهای بسیار دور مردم از میگو در غذاهای خود استفاده می‌كردند. بسیاری از كشورها نیز آن را در مزارع خود پرورش می‌دهند. از این كشورها می‌توان به ایالت متحده، آمریكای شمالی و جنوبی، ژاپن، تایلند و تایوان اشاره كرد.
 
مواد موجود در 100 گرم میگو
 
تریپتوفان 0.33 گرم
سلنیوم 44.91 میکروگرم
پروتئین 23.71 گرم
ویتامین D 162.39 واحد
ویتامین B12 1.69 میکروگرم
آهن 3.50 میلی گرم
فسفر 155.36 میلی گرم
امگا 3 0.37 گرم
ویتامینB3(نیاسین) 2.94 میلی گرم
روی 1.77 میلی گرم
مس 0.22 میلی گرم
منیزیم 38.56 میلی گرم

فوائد میگو

در سیستم درجه بندی غذایی میگو منبع بسیارخوبی از سلنیم و همچنین حاوی پروتئین فوق العاده كم چرب و كم كالری است. 6 گرم میگو دارای 23.7 گرم پروتئین است (كه 47.4 درصد پروتئین روزانه بدن رافراهم می‌سازد) و 112 كالری و كمتر از یك گرم چربی دارد. میگو همچنین منبع بسیار خوبی از ویتامین  D  و ویتامین B12 است.

میگو از قلب و عروق محافظت می‌كند.
بسیاری از مردم از مقدار چربی و كلسترول موجود در میگو سردرگمند. میگو چربی بسیار كمی‌ دارد اما كلسترول زیادی دارد(در حدود 200 گرم در 4 گرم یا 12 عدد میگوی بزرگ). بعضی‌ها از خوردن میگو به دلیل كلسترول بالای آن اجتناب می‌كنند كه طبق بررسیهای انجام شده روی سطح كلسترول خون و میگو، نخوردن آن دلیل توجیه كننده ای نیست. 300 گرم میگو میزان  LDL (كلسترول بد) را 7 درصد وHDL (كلسترول خوب) را 12 در صد در بدن افزایش می‌دهد اما 2 عدد تخم مرغ بزرگ LDL را 10 درصد و HDL را 7 درصدبالا می‌برد و افرادی كه میگو می‌خورند میزان تری گلیسرید (یك شكل چربی كه در خون در گردش است) در خون آنها 13 درصد كاهش می‌یابد. حال خودتان مقایسه كنید.

6 گرم میگو 28.2 درصد ویتامین B12 روزانه بدن را تامین می‌كند.  B12 برای جلوگیری از فعالیت هموسیستین در آسیب رساندن به غشاهای سلول و در نتیجه ایجاد بیماریهای قلبی ـ عروقی مورد نیاز بدن است. میگو همچنین منبع بسیار خوبی از اسیدهای چرب امگا 3 است كه محافظ قلب است و اثر ضد التهابی دارد و همچنین از لخته شدن خون جلوگیری می‌كند.

مدافعی علیه بی نظمی ‌ضربان قلبی كشنده
خوردن 15 گرم ماهی یا میگو در هفته خواص الكتریكی سلولهای قلبی را بهبود می‌بخشد و از ضربه‌های نا منظم و كشنده قلب جلوگیری می‌كند. كه علت آن وجود اسیدهای چرب امگا 3 است. پس برای جلوگیری از این حالت میگو بخورید.
 
از فشار خون بالا جلوگیری و آن را تنظیم می‌كند
افرادی كه مقدار زیادی میگو و اسیدهای چرب اشباع نشده امگا 3 مصرف می‌كنند نسبت به افرادی كه مقدار كمتری دریافت می‌كنند فشار خون پائین‌تری دارند. تاثیرات مفید امگا 3 در افرادی كه فشار خون بالا ندارند بیشتر است. اسیدهای چرب امگا3 گردو، دانه‌ها، روغن گردو و روغن دانه كتان نیز همانند ماهی روی فشار خون اثر می‌گذارند.
 
اسید‌های چرب امگا 3 و سلنیم از سرطان جلوگیری می‌كنند
میگو منبع بسیارعالی از سلنیم است و 6 گرم از آن 64.2 درصد مواد معدنی بدن را فراهم می‌سازد.  طبق بررسیهای انجام شده روی حیوانات، رابطه معكوسی بین سلنیم دریافتی و ابتلا به سرطان وجود دارد. سلنیم برای جلوگیری از تكثیر سلولهای سرطانی، DNA  را بازسازی و آن را با سلولهای آسیب دیده تركیب می‌كند و apoptosis آنها را القا می‌كند،در بدن به طور متوالی خود تخریبی انجام می‌شود تا سلولهای ناهنجار و غیر عادی از بین بروند.به علاوه سلنیم با بسیاری از پروئتین ها از جمله glutathione  peroxidase تركیب می‌شود كه برای محافظت در برابر سرطان ضروری هستند، كه از این نوع در كبد وجود دارد تا از مولکولهای خطرناک سم زدایی کند.

امگا 3 موجود درمیگو همچنین سرطان روده بزرگ و راست روده( (colorectal را تا 37 درصد كاهش می‌دهد. تحقیقات نشان داده خوردن ماهی از سه نوع سرطان، سرطان خون تا 28 درصد، تومور بدخیم مغزی تا 36درصد و سرطان لنفاوی هوچیكن تا 29 درصد جلوگیری می‌كند.

مصونیت در برابر آلزایمر و بیماریهای مربوط به كهولت سن
اسیدهای چرب امگا3 ، DHA  و EPA را در خون افزایش می‌دهند و افرادی كه مقدار بیشتری از آنها در خون خود داشته باشند 47 درصد كمتر از دیگران به آلزایمر و بیماریهای ناشی از كهولت سن مبتلا می‌شوند. خوردن ماهی، دو یا سه بار در هفته حدود 300 گرم EPA+DHA را در بدن تامین می‌كند.

نكته: خوردن غذاهایی كه حاوی امگا 6 هستند از قبیل گوشت گاو، ذرت، خرما، بادام زمینی، روغن آفتابگردان و گل كاجیره را كاهش داده و بیشتر از غذاهایی كه امگا 3 دارند مثل ماهی آب سرد و میگو هفته ای حداقل 3 بار مصرف كنید.

امگا3 افسردگی را از بین می‌برد
بررسی‌ها نشان داده‌است كه افرادی كه امگا 3 بیشتری به نسبت امگا6 مصرف می‌كنند كمتر دچار التهاب و افسردگی می‌شوند. افسردگی و التهاب، cytokines(پروتئینی که بوسیله سلولهای لنفاوی آزاد می‌شود و پاسخهای ایمنی بدن را کنترل می‌کند.) بعد از التهاب را بیشتر می‌كنند. التهاب مزمن باعث ایجاد پوكی استخوان، دیابت نوع 2، بیماری قلبی و آلزایمر می‌شود كه خوردن بیشتر غذاهای حاوی امگا3 نه تنها التهاب بلكه افسردگی را نیز كاهش می‌دهد .
 
چگونه انتخاب و ذخیره كنید.
مانند دیگر جانوران آبزی بهتر است میگو را از مغازه هایی تهیه كنید كه همیشه مواد تازه برای فروش دارند و ازفروشنده آن مطمئن باشید.میگو را می‌توان به راحتی فریز كرد. میگو فریز شده را می‌توان تا چندین هفته نگهداشت اما میگو تازه 1 یا 2 روز می‌ماند. میگو تازه باید گوشتی سفت داشته باشد و به پوست آن چسبیده باشد. نباید هیچ لكه‌ی سیاهی روی پوست میگو باشد چون این نشان می‌دهد كه پوست میگو پاره شده است. همچنین پوست آن نباید زرد رنگ یا دارای شن باشد چون این بیانگر این است كه بی سولفیت سدیم یا دیگر مواد شیمیایی روی پوست آن اثر گذاشته اند. بوی میگو نشانه خوبی برای تازگی آن است:میگوی با كیفیت بوی آب شور می‌دهد. این بو از بیرون پلاسیتك قابل تشخیص نیست بنابراین میگوهایی را كه از قبل بسته بندی شده‌اند را نخرید. بعد از خرید ماهی یا میگو آنها را سریعا در یخچال قرار دهید چون به دما بسیار حساس هستند و زود فاسد می‌شوند.

برای ماندگاری بیشتر، میگو را دراندازه های دلخواه در كیسه های فریزری بسته بندی كرده و درسردترین قسمت فریزر قرار دهید. برای باز كردن یخ میگوهای فریزشده بسته را دریخچال یا یك كاسه آب سرد قرار دهید. یخ میگو را با قرار دادن دردمای اتاق یا مایكرووی باز نكنید چون این كار باعث از بین رفتن موادمغذی و رطوبت میگو می‌شود.

 تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ
اختصاصی سیمرغ    www.seemorgh.com/health
 
مطالب پیشنهادی:
گل قاصدک پیام آور سلامتی
مؤثر در پیشگیری از عیب‌های مادرزادی
آنتی اکسیدانی ده برابر گوجه!!
بالا برنده های ميل جنسی
برونشیت وسرفه خود را براحتی درمان کنید!!