گوجه فرنگی دارای بخش گوشتی درونی است كه با دانه های مقطع و مایعی احاطه شده است.گوجه میوه‌ای است كه خاصیت شیرینی آن مانند......
    
گوجه فرنگی ازسبزیجاتی است كه در فصل تابستان می‌روید. هر چند امروزه در تمام طول سال موجود می‌باشد اما كیفیت اصلی و تازگی گوجه از ماه جولای تا سپتامبر است.
 گوجه فرنگی دارای بخش گوشتی درونی است كه با دانه های مقطع و مایعی احاطه شده است. گوجه به رنگهای قرمز، زرد، نارنجی، سبز، بنفش و یا قهوه ای می‌باشد. گوجه میوه ای است كه خاصیت شیرینی آن مانند دیگر میوه ها نیست، بلكه شیرینی آن همراه با كمی‌مزه تلخی و اسیدی است.با پختن گوجه مزه تلخی و تندی آن از بین می‌رود و مزه شیرین آن را نمایان تر می‌شود. گوجه فرنگی میوه گیاه Lycopersicon lycopersicum و از خانواده Solanaceae,یا از خانواده تاجریزی‌ها‌ست. نام آن در زبانهای مختلف منعكس كننده تاریخ و آئینهای مذهبی در رابطه با این میوه است . Lycopersicon در لاتین به معنی "هلوی گرگی"است و كشاورزان بر این اعتقاد بودند كه مانند گرگ این میوه نیز خطرناك است. فرانسوی ها آن را pomme d'amour می‌نامند كه به معنی "سیب عاشق" است، چون آنها براین باورند كه گوجه فرنگی كمك به داشتن تمایلات جنسی قوی می‌كند. در حالیكه ایتالیایی ها آن را pomodoro یا "سیب طلایی "می‌نامند به این دلیل كه اولین گونه‌ای كه با آن آشنا شدند به رنگ زرد بودند.
صرف نظر از نام آن،گوجه فرنگی ،میوه ای فوق العاده مشهور و غذایی فراگیرنده است كه به شكل، اندازه و رنگ‌های مختلف است. گوجه فرنگی در انواع گوجه قرمز، گوجه زرد روشن، گوجه ایتالیایی و گوجه سبز در بیشتر غذاهای آمریكای جنوبی مشهورند.

تاریخچه

گرچه گوجه فرنگی بیشتر در غذاهای ایتالیایی مصرف می‌شود اما سرمنشا آن ناحیه غربی آمریكای جنوبی از جمله جزایر گالاپاگوس است. به نظر می‌رسد كه اولین گوجه فرنگی كشت شده شباهت بسیار زیادی به گوجه فرنگی گیلاسی دارد با اندازه‌ای كوچكتر از انواع دیگر. گوجه بیشتردر مكزیكو كشت می‌شد چون جزء اصلی غذاهای آنها بود. فاتحان اسپانیایی كه به مكزیكو آمدند با گوجه فرنگی آشنا شدند و دانه های گوجه فرنگی را با خود به اسپانیا آوردند و آنرا به اروپا معرفی كردند. درقرن 16 نیز به ایتالیا راه یافت ولی غذای معروفی نبود چون بسیاری از مردم فكر می‌كردند كه این میوه سمی ‌است و از خانواده كشنده تاجریزان است. كم كم در قرن 19 گوجه فرنگی به آمریكای شمالی نیز راه یافت.

امروزه ایالت متحده، روسیه، ایتالیا، چین و تركیه بزرگترین تولیدكنندگان تجاری گوجه فرنگی هستند.
 
مواد موجود در 100 گرم گوجه فرنگی
 
ویتامین C 34.38 میلی گرم
ویتامین A 1121.40 واحد
ویتامین K 14.22 میکرو گرم
پتاسیم 399.60 میلی گرم
منگنز 0.19 میلی گرم
فیبر 1.98 گرم
ویتامین B1 0.11 میلی گرم
ویتامین B6 0.14 میلی گرم
فولات 27.00 میکرو گرم
مس 0.13 میلی گرم
ویتامین B3(نیاسین) 1.13 میلی گرم
ویتامین B2(ریبو فلاون) 0.09 میلی گرم
منیزیم 19.80 میلی گرم
آهن 0.81 میلی گرم
ویتامین B5( اسید پنتوتنیک) 0.44 میلی گرم
فسفر 43.20 میلی گرم
ویتامین E 0.68 میلی گرم
تریپتوفان 0.01 گرم
پروتئین 1.53 گرم
مولیبدنوم 9.00 میکروگرم
کرو میوم 9.00 میکرو گرم

 فوائد گوجه فرنگی

شبه كاروتن lycopene ، كراتنوئید و لایكوپین موجود در گوجه فرنگی به دلیل خاصیت ضد سرطانی و آنتی اكسیدانت آنها اهمیت بسیار زیادی دارند كه نقش دفاعی در برابر انواع سرطانها از جمله سرطان كلیه، پروستات، لوزالمعده، سینه، ریه و غیره دارند.
 
نقش دفاعی گوجه فرنگی و كلم بروكلی در برابر سرطان پروستات
اگر در رژیم غذایی گوجه فرنگی و كلم بروكلی مصرف كنید، به دلیل قدرت دفاعی این دو سبزیجات از خطر ابتلا در برابر سرطان پروستات مصون‌تر هستید. محققان به افراد مسنی كه سرطان پروستات دارند و تحت شیمی‌درمانی و پرتونگاری هستند توصیه می‌كنند كه حتما از گوجه فرنگی و كلم بروكلی در غذاهای خود استفاده كنند.
 
سلامت لوزالمعده
یكی از مرگبار‌ترین سرطانها، سرطان لوزالمعده است كه سلولهای آن به صورت قابل توجهی پخش می‌شوند و فرد را در عرض چند ماه از پا در می‌آورند ولی با مصرف یك رژیم غذایی از گوجه فرنگی و بروكلی می‌توان از این سرطان جلوگیری كرد. در میان افرادی كه هرگز سیگار نكشیده‌اند و رژیمهای غذایی سرشار از بتا كراتین و كاراتونانین دارند 42 تا 43 درصد خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده كاهش می‌یابد.
 
افزایش سلامت بدن
گوجه فرنگی آنتی اكسیدانت بسیارمهمی‌است. تحقیقات نشان داده است كه گوجه فرنگی منبع بسیار خوبی از ویتامین C وA  است. ویتامین A سرشار از كراتینهایی چون بتاكراتین است كه به سرتاسر بدن حركت می‌كنند و رادیكالهای آزاد را كه به سلولها و غشاهای سلولی آسیب می‌رسانند و باعث تسریع التهاب و بیماریهایی چون تصلب شرائین، اثرات ناشی از دیابت، آسم و سرطان كلیه می‌شود را خنثی می‌كنند. علاوه بر آن گوجه فرنگی منبع بسیار خوبی از فیبر هستند كه می‌توانند كلسترول را پایین آورند و قند خون را تنظیم كنند و همچنین از سرطان كلیه جلوگیری می‌كند.
 
كاهش بیماریهای قلبی
افرادی كه در معرض تصلب شرایین هستند یا می‌خواهند از بروز آن جلوگیری كنند بدانند كه گوجه فرنگی منبع خوبی از پتاسیم، نیاسین و ویتامین B6 و فولات است.  از نیاسین سالها به عنوان یك راه ساده برای كاهش كلسترول استفاده می‌شد. رژیم غذایی سرشار از پتاسیم می‌تواند فشار خون و همچنین خطر ابتلا به بیماریهای قلبی را كاهش دهد. ویتامین B6 و فولات ازنیاز‌های اساسی بدن هستند كه می‌توانند موادشیمیایی خطرناكی به نام هموسستئین را به مولكولهای خوش خیم تبدیل كنند. در صد بالای هموسستئین می‌تواند به دیواره‌های رگهای خونی آسیب برساند كه نتیجه آن ابتلا به سكته قلبی و مغزی است. لیكوپین موجود درگوجه فرنگی همچنین می‌تواند نقش بسیار خوبی درجلوگیری از گرفتگی رگهای قلب داشته باشد. همچنین مصرف گوجه فرنگی به صورت خام یا آب گوجه فرنگی چند بار در هفته راه بسیار موثر برای محافظت از سیستم قلبی بدن است.
 
 نقش آب گوجه فرنگی در جلوگیری از لخته شدن خون
گوجه فرنگی نقش بسیار اساسی در كاهش لخته خون دارد. مصرف مداوم گوجه فرنگی در غذای روزانه از ایجاد پلاكتها در رگهای خونی جلوگیری می‌كند. تجمع پلاكتها باعث ایجاد لخته خون در رگها به خصوص در دیابتی‌ها می‌شود. مصرف آب گوجه فرنگی می‌تواند تا حد قابل ملاحظه‌ای از ایجاد لخته خون جلوگیری كند. به افرادی كه كلسترول بالا دارند و افرادی كه تازه عمل جراحی انجام داده‌اند و یا افرادی كه سیگار می‌كشند توصیه می‌شود كه از خوردن گوجه فرنگی دریغ نكنند.
 
آب گوجه فرنگی نقش مهمی ‌در كاهش بیماریهای التهابی دارد
مصرف روزانه آب گوجه فرنگی می‌تواند در عرض كمتر از یك ماه شدت عمل علائم TNF آلفا كه منبع التها‌ب در بدن است را به اندازه 35 درصد كاهش دهد. اگر شدت علائم TNF زیاد باشد می‌تواند منجر به تصلب شرائین، سفت شدن رگها، بیماریهای مربوط به رگهای قلب، سرطان، پوكی استخوان و آلزایمر شود.
 
چگونه استخوانهای قوی داشته باشیم
گوجه فرنگی بخورید. گوجه فرنگی منبع بسیار خوبی از ویتامین K است. ویتامین بسیار مهم برای مصون نگهداشتن استخوانها. ویتامینK1، اوستئوکلسین(پروتئین اصلی بدون کلاژن دراستخوان) را فعال می‌سازد بنابراین بدون ویتامین K1 كافی استخوان حالت طبیعی خود را از دست می‌دهد.
 
جلوگیری از سرطان كلیه، دیابت، میگرن
فولات موجود در گوجه فرنگی می‌تواند از سرطان كلیه جلوگیری كند. علاوه بر آن گوجه فرنگی منبع بسیار خوبی از ریبوفلاوین است كه نقش اساسی در كاهش تناوب حملات میگرنی دارد. بنابراین افزایش مصرف سس گوجه و گوجه فرنگی خام می‌تواند نقش بسیار مهمی‌ در حفظ سلامت كلی بدن داشته باشد.
 

چگونه انتخاب و ذخیره كنیم.

گوجه فرنگی هایی را انتخاب كنید كه قرمز پر رنگ هستند. رنگ قرمز آن نه تنها بیانگر طعم خوب آن است بلكه نشان می‌دهد كه مواد مغذی گیاهی بیشتری دارد. گوجه فرنگی باید شكلی خوب و پوستی نرم و بدون لكه و زدگی داشته باشد. نباید پف كرده باشند زیرا این نشان می‌دهد كه مزه و طعم خوبی ندارند و مزه غذا را نیز از بین می‌برد. گوجه رسیده مزه شیرین خاصی دارد.چون گوجه فرنگی در برابر سرما حساس است و سرما مانع از رسیده شدن آنها می‌شود پس آنها را در دمای اتاق و دور از تابش نور آفتاب قرار دهید. در این صورت تا یك هفته می‌توان آنها را نگهداری كرد، البته بستگی دارد كه چگونه رسیده شده اند. برای زودتر رسیدن، آنها را در یك كیسه كاغذی همراه با یك موز یا سیب بگذارید، چون خارج شدن گاز اتیلن موجود در موز و سیب باعث رسیدگی زودتر گوجه فرنگی می‌شود. اگر گوجه‌ها شروع به ترشیدگی كردند و شما هنوز نمی‌خواهید از آنها استفاده كنید می‌توانید آنها را در فریزر قرار دهید در این حا‌لت یكی دو روز بیشتر می‌توانید آنها را ذخیره كنید. 30 دقیقه قبل از مصرف آنها را از فریزر بیرون بیاورید تا طعم و تازگی خود را داشته باشد. گوجه فرنگی خرد شده و سس گوجه خیلی خوب فریز می‌شوند. گوجه فرنگی‌هایی كه با نور آفتاب می‌رسند را باید در ظرفهای سر بسته و در جای خنك نگهداری كرد.

 

تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ
اختصاصی سیمرغ   www.seemorgh.com/health
مطالب پیشنهادی:
کاهش سرفه و تعریق با خوردن...
میوه افزایش عمر
از آسم یا تنگی نفس رنج می برید؟این گیاه مفید است!!
برونشیت وسرفه خود را براحتی درمان کنید!!
آنچه عسل به شما می دهد!!