آنتی اکسیدانی قوی برای سلامت بدن به نام دمنوش گل داوودی
دمنوش گل داوودی به خاطر خواص آنتی اکسیدانی زیادی که دارد می تواند موجب سلامت بدنتان شود

دمنوش گل داوودی یک آنتی اکسیدان قوی برای حفظ سلامت شما

شاید زمانی که نام گل داوودی برده شود، شما به یاد باغ‌های پاییزی بیفتید؛ اما آیا می‌دانستید صد‌ها سال است که «دمنوش گل داوودی» در آسیا مصرف می‌شود؟

اگر شما نیز از افرادی هستید که از نوشیدن «دمنوش قاصدک» به دلیل خواص آنتی اکسیدانی آن لذت می‌برید، شاید تمایل داشته باشید تا دمنوش گل داوودی را نیز امتحان کنید.

این دمنوش معطر و دلپذیر از گیاه گل داوودی تهیه می‌شود و در طب چینی برای درمان انواع بیماری‌ها از میگرن و فشار خون گرفته تا التهاب گلو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ثابت شده است که این گیاه دارای ترکیبات گیاهی- شیمیایی است که می‌تواند به شکلی بالقوه، سلامت شما را تقویت کند.

امروزه از گل داوودی برای موارد درمانی استفاده می‌شود که با التهاب مقابله می‌کند و سبب آرامش می‌شود طعم آن کمی شیرین و گلی است که شبیه چای بابونه است.

انواع مختلفی از گل داووی وجود دارد، اما گل داودی زرد محبوب‌ترین برای تهیه دمنوش است انواع دیگر آن شامل گل داودی قرمز، گل داودی بنفش و گل داودی سفید است.

همچنین ثابت شده که دمنوش تهیه شده از گل‌های داوودی دارای آنتی اکسیدان‌های قوی با اثرات قوی در مهار رادیکال‌های آزاد است. پژوهش‌ها همچنین نشان می‌دهد که این گیاه حاوی انواع مختلف فلاونوئید‌ها، اسید‌های فنولیک و لیگنان‌ها هستند.

خواص دمنوش گل داوودی برای سلامتی بدن

اگرچه شواهد علمی اندکی در مورد فواید گل داودی وجود دارد، اما محققان دریافته اند که این گیاه دارای خواص تقویت بخش سلامت در مطالعات آزمایشگاهی صورت گرفته است. مزایای برگ‌های گل داودی از گزارش در طب چینی مشخص است، چرا که قرن‌ها است که از این گیاه در طب چینی استفاده می‌شود.

خواص آنتی اکسیدانی

دمنوش گل داوودی حاوی مقدار زیادی «آنتوسیانین» است که به عنوان آنتی اکسیدان‌های قوی شناخته می‌شوند. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۹ در مجله علی «Food Research International» منتشر شد نشان داد که گل داوودی دارای مکانیسم‌های آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است.

تقویت سلامت قلب

همچنین با وجود آنکه تحقیقات در مورد این موضوع محدود است، اما طبق پژوهشی که روی موش‌ها انجام شد، مشخص شد که گل داودی موریفولیوم دارای اثرات محافظتی قلبی بر روی رگ‌های خونی محدود و اکسیژن رسانی به مغز است.

بیشتر بدانید : حفظ سلامت قلب با رعایت این توصیه ها

باعث ایجاد آرامش می‌شود

در طب چینی این گیاه به خاصیت آرام بخشی خود شناخته شده است. بر اساس پژوهشی که روی موش‌ها انجام شده مشخص شد که عصاره گل داودی دارای اثرات ضد اضطراب است و آرامش را تسهیل می‌کند.

محافظت از سلامت استخوان‌ها

زمانی که محققان در خصوص تأثیرات عصاره گل داوودی بر روی سلول‌های استئوکلاستیک و استئوبلاستی، که مسئول تجزیه و بازسازی استخوان‌ها هستند، دریافتند این ماده گیاهی دارای اثرات مفیدی است.

در این پژوهش مشخص شد گل داوودی قادر است جلوی سلول‌های تجزیه کننده استخوان را گرفته و سلول‌های بازسازی کننده استخوان را تقویت می‌کند.

بیشتر بدانید : دمنوش های گیاهی که از هر قرص خواب آوری بهتر هستند!

بیشتر بدانید : با گیاهان دارویی و دمنوش ها کمردرد را تسکین دهید

بیشتر بدانید : دمنوش های گیاهی برای تقویت سیستم ایمنی

بیشتر بدانید : معرفی چند دمنوش گیاهی برای تسکین سرفه

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع :yjc.news